Beperli Magyarországot az Európai Bizottság a szuverenitásvédelmi törvény miatt

  • narancs.hu
  • 2024. október 3.

Belpol

Az Európai Bizottság szerint a törvény számos alapvető jogot sért. 

Az Európai Bizottság (EB) úgy határozott, hogy keresetet indít az Európai Unió Bíróságán Magyarország ellen, mert álláspontja szerint a nemzeti szuverenitás védelméről szóló törvény uniós jogot sért – közölte az EB csütörtökön.  

Mint ismert, az úgynevezett "szuverenitásvédelmi" törvénycsomaggal tavaly szeptemberben rukkolt elő a Fidesz arra hivatkozva, hogy külföldiek próbálnak beavatkozni a magyar politikába. A törvényt végül tavaly decemberben fogadták el, ez hozta létre a „Szuverenitásvédelmi Hivatalt”, amelynek feladata az állítólag más állam, illetve külföldi szervezetek és személyek érdekében végzett meghatározott tevékenységek feltárása és vizsgálata, ha azok Magyarország szuverenitását állítólagosan sérthetik vagy veszélyeztethetik; valamint azon szervezetek feltérképezése és vizsgálata, amelyek külföldről származó támogatás felhasználásával olyan tevékenységet folytatnak, amely állítólag befolyást gyakorolhat a választások kimenetelére vagy a választói akaratra. 

Az EB emlékeztet, hogy 2024 februárjában felszólító levelet küldtek Magyarországnak, amelyben kifejtették az aggályaikat, és mivel a Bizottság nem találta kielégítőnek a Magyarország által küldött választ, 2024 májusában indokolással ellátott véleményében megismételte az Európai Unió Alapjogi Chartájában, a belső piac alapvető szabadságaiban és az uniós adatvédelmi jogszabályokban foglalt alapvető jogok megsértésével kapcsolatos kifogásait.

Az indokolással ellátott véleményre adott válaszában Magyarország azt állította, hogy a szuverenitás védelméről szóló törvény nem sérti az uniós jogot, és a felvetett aggályok megalapozatlanok. A magyar hatóságok válaszának gondos értékelését követően a Bizottság fenntartja a megállapított kifogások többségét, amelyeket továbbra sem sikerült orvosolni. 

Az EB szerint a "szuverenitásvédelmi törvény" számos, az Európai Unió Alapjogi Chartájában rögzített alapvető jogot megsért:

A Bizottság úgy véli továbbá, hogy a törvény sérti a belső piac számos alapszabadságát, az elektronikus kereskedelemről szóló irányelvet, a szolgáltatási irányelvet, valamint az uniós adatvédelmi jogszabályokat.

(Borítóképünkön Lánczi Tamás, a Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetője.) 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.