Taps nélkül (Balsai István, az MDF frakcióvezetője)

  • Varró Szilvia
  • 2000. január 27.

Belpol

Szerinte a Fidesz feleslegesen nyitott sok frontot a belpolitikában, s úgy látja, a legnagyobb kormánypárt magabiztosságát egyre gyakrabban érthetni fölényeskedésnek. Az MDF ezzel együtt továbbra sem gondolkodik másik szövetségben, a demokrata fórum a kisebb jobboldali erők integrálását sem a Fidesz ellenében, hanem a jelenlegi koalíció további erősítése érdekében forszírozza. Beszél továbbá arról is, hogyan vezették be 1996-97-ben Orbán Viktorékat a konzervatív közegbe, meg arról is, hogy Kövér Lászlóért nem feltétlenül halna meg az ember.
Szerinte a Fidesz feleslegesen nyitott sok frontot a belpolitikában, s úgy látja, a legnagyobb kormánypárt magabiztosságát egyre gyakrabban érthetni fölényeskedésnek. Az MDF ezzel együtt továbbra sem gondolkodik másik szövetségben, a demokrata fórum a kisebb jobboldali erők integrálását sem a Fidesz ellenében, hanem a jelenlegi koalíció további erősítése érdekében forszírozza. Beszél továbbá arról is, hogyan vezették be 1996-97-ben Orbán Viktorékat a konzervatív közegbe, meg arról is, hogy Kövér Lászlóért nem feltétlenül halna meg az ember.

MaNcs: Kilépett az MDF-ből Demeter Ervin, a titkosszolgálati és Manninger Jenő, a közlekedési tárca politikai államtitkára. Demeter erkölcsileg vállalhatatlannak tartja, hogy az MDF a Fidesszel rivalizál, Manninger szerint a polgári értékek pártja a Fidesz.

Balsai István: Politikai értelemben az MDF-et semmilyen károsodás nem érte. Másfél évvel ezelőtt nem a koalíciós megállapodás részeként, hanem Katona Kálmán és Kövér László kérésére lettek államtitkárok mindketten. Politikai tevékenységüket az MDF-ben akkor be is fejezték. Most ez a két fiatal volt politikus, aki sikertelen képviselő-jelöltség után állásba ment a Fideszhez, feltette az i-re a pontot. Lépésüket a saját egzisztenciális és karrierszempontjaiknak megfelelően tartották szükségesnek.

MaNcs: Az egész attól kínos, hogy miközben az MDF önállósulásról és különállásról beszél, két tagja, akiket a közvélemény MDF-esként tart számon, látványosan hagyja ott a pártot. Ráadásul csúnyán megvádolva az MDF-et.

BI: Az általuk felhozott indokokra szükség volt, hogy valamivel megmagyarázzák ezt a lelkiismeretükkel talán össze nem egyeztethető döntést. Nem tudom egyébként, hogy lehet egy többpárti rendszerben egy párt tevékenységét a többivel szemben rivalizálásnak nevezni. Nevetségesen és kisiskolásan hangzik Manninger érve is, miszerint ő csak a Fideszben találja meg a polgári értékeket. A két úr rossz pillanatban lépett ki az MDF-ből, mert a párt népszerűsége az elmúlt időszakban egyről négy százalékra nőtt.

MaNcs: A ´98-as választások óta egyetlen jel utalt az MDF létezésére, Viniczai Tibor székesfehérvári 12 százalékos eredménye a tavalyi időközi választáson.

BI: Ha tetszik tudni nekem még egy hasonló választást mondani 1998 után, akkor igaza van. Amúgy a másik helyszínen, Siófokon az MDF-es jelölt besimult a közös fideszes mögé, ki is kaptunk. Vagyis a túl széles összefogásnak nincs értelme.

MaNcs: Viniczai nem magától lépett vissza a második fordulóban: Orbán Viktor kifejtette, neheztel az MDF-re, mert saját érdekeit tartja szem előtt, Kövér László azt nyilatkozta a sajtónak, hogy már megállapodtak Dávid Ibolyával a visszalépésről, miközben Dávid nem is beszélt Kövérrel. Tehát jelentős nyomás alatt volt az MDF.

BI: Mi csak azt vesszük komolyan barátainktól, amit nekünk mondanak, nem pedig az üzengetést. Ha valaki egy kisgazda-rendezvényen, kisgazda logó alatt és kisgazdaszószékről neheztel az MDF-re, mint tette azt Orbán Viktor, azt mi nem tekintjük politikai nyilatkozatnak, az az ottaniaknak szólt.

MaNcs: Miért léptették vissza mégis Viniczait?

BI: Mérlegeltük annak az esélyét, ha a két kormánypárti jelölt miatt kerül be baloldali képviselő a parlamentbe. Úgy gondoltuk, ennek több hátrányos következménye lehet. Ha az első forduló után az egyik kormánypárti jelölt jobban szerepel, mint a másik, akkor a jobbik javára vissza kell lépni.

MaNcs: Az MDF-frakció néhány általam megkérdezett tagja meglehetősen frusztrált a Fidesz miatt: hiányolják, hogy a Fidesz nem tapsol az MDF-es képviselők felszólalásakor, hogy kommunikációs technikáival teljesen lenyomja a kisebbik koalíciós partnert, ha koalícióról beszél, kizárólag az FKGP-t említi.

BI: A taps hiányát nem tudom alátámasztani. Ha az a véleménye a frakciótagoknak, hogy nekünk másfél éve minden fórumon nap mint nap meg kell küzdenünk azért, hogy vagyunk, akkor igazuk van. Természetesen el kell azt viselni, hogy a Fideszben az a felfogás uralkodik, hogy a hátán vitte be az MDF-et a parlamentbe. Ez ráadásul nem szűnik meg, sőt tán erősödik. Valamennyien egyéni és MDF-es képviselőként lettünk megválasztva, noha Fidesz-MDF közös jelöltek voltunk.

MaNcs: Vagyis az MDF ismertebb személyiségei vitték be hátukon a fideszeseket.

BI: Én ezt nem akarom mondani. De az MDF-es parlamenti képviselőket politikai tevékenységük és ismertségük miatt választották meg.

MaNcs: Az előbb azt mondta, egyre inkább tendencia a Fideszben ez a lesajnálás.

BI: Érződik, hogy türelmetlenek az MDF-fel. A Fidesz kétpólusú politikai rendszert szeretne; ez az a téveszme, amely szerint 2002-ben Magyarországon csak a két nagy párt közül lehet választani. Amit nemcsak azért nem akarok elhinni, mert mi kisebb párt vagyunk, hanem mert nem felel meg a tényeknek.

MaNcs: Dávid Ibolya kormányülések utáni külön sajtótájékoztatókat ígért az őszre, de nem lett belőle semmi.

BI: Ezt arra az esetre mondta, ha lesz különvéleményünk.

MaNcs: És ez nem fordult elő az elmúlt háromnegyed évben.

BI: Dehogynem, a gazdasági kamarák, bizonyos társadalombiztosítási kérdések, adó- és költségvetési ügyek tekintetében.

MaNcs: Ezekben viszont sorra bukott el az MDF. Vagy visszakozott, mint a személyi jövedelemadó önkormányzatoknál maradó hányadának felemelése ügyében, amikor arra hivatkoztak, hogy a koalíciós együttműködés fontosabb, mint a saját ötletük erőltetése.

BI: Ha ragaszkodtunk volna ehhez, akkor a költségvetés egészének fenntartása vált volna kétségessé. Legalábbis azt vágták a fejünkhöz, hogy tarthatatlan lenne a költségvetés, és vissza kellene vonnia a pénzügyminiszternek. Ez nevetséges dolog, én már tíz éve ülök a parlamentben, és tudom, hogy ilyen nincs. De az MDF mégsem akarta 15 milliárd miatt megbélyegeztetni magát, hogy miatta nem sikerült elfogadtatni a költségvetést.

MaNcs: Az MDF reklámadót akart bevezetni, magasabb szja-t szabott volna ki az ötmilliárd feletti jövedelmekre, nagyobb összeggel támogatta volna a tudományt és a kutatásokat. Ezt mind nem fogadta el a koalíciós partner.

BI: Nem jó kifejezés az, hogy nem sikerült. Mi elmondtuk az érveinket, a Fidesz pedig volt, amit megszívlelt közülük, volt, amit nem. Így miattunk jut több pénz a Magyarok Világszövetségének, az egyházaknak, miattunk állt fel a területfejlesztési törvény keretében 165 településen a kistérségi menedzser intézménye, miattunk erősítették meg a nem állami tűzoltóságot.

MaNcs: Erre mondják fideszesek, hogy ezek az ő programjukban is szerepeltek.

BI: A családtámogatási rendszert szó szerint az MDF programjából vették át, hál´ istennek. Ez a mi sikerünk, ha nem szerepel a programunkban, esetleg nem lesz belőle kormányprogram. Az MDF érdeme a gyed újrafolyósítása vagy a lakásépítési program is.

MaNcs: Nincs ember, akinek ezekről az MDF jut az eszébe, hisz a Fidesznek ezek a legfontosabb kommunikálandó sikerei.

BI: Azok a szavazók, akik a Fideszt kormányra segítették, pontosan tudták, miért épp ezt a pártot választják. Ennek oka részben a Fidesz 1996-97-es fordulata volt, amely az őket körülvevő más polgári pártok hatására következett be. Elkezdték Orbán Viktorék bemutatását a templomokban. Csapatostul járultak idősebb urak és hölgyek Orbán Viktor elé, akár egy pápalátogatásnál. Visszatérve a programokra, örömmel konstatáltuk, hogy a Fidesz szociális programjában és a családok hangsúlyozásában az MDF munkáját veszi át.

MaNcs: Az MDF elszürkülése, bedarálódása ellen ön és Dávid Ibolya tehetnének a legtöbbet. Többek szerint viszont Dávid, aki Antall óta a párt leglegitimebb, kétharmados többséggel megválasztott elnöke, nem foglalkozik eleget a párttal, fogja őt a pozíció. Ritkán vesz részt például a választmány ülésein.

BI: Azt hiszem, Dávid Ibolya ambiciózusan eleget akar tenni miniszteri feladatának. Tény, hogy kevesebbet miniszterkedhetne. Az is igaz, hogy a havonta összeülő választmány ülésének egyik pontja lehetne az elnökasszony beszámolója, de nem történik tragédia, ha nem minden alkalommal tudósít az éppen aktuális kérdésekről. Pártelnökként valóban nem bújja a pártszervezeteket, és nem vesz annyira részt a párt életében. Az MDF tagjai egyébként Antall Józseffel szemben is ugyanezt fogalmazták meg, hogy ő a magyar királyi miniszterelnök, és nem jön le közénk. Hasonló vádak érték aztán Boross Pétert, Für Lajost vagy Lezsák Sándort.

MaNcs: Csakhogy az MDF most nem egy sikeres és nagy párt, ezért vezetőinek nagyobb a felelőssége.

BI: Nem lehet markánsnak lenni, amikor az MDF azért tagja egy koalíciónak, mert azt a programot valósítja meg, amelyet ő is akar. Egy 16 tagú frakció mikor tud markánsan megjelenni egy 144 tagúval szemben?

MaNcs: A köztársasági elnök választásakor.

BI: Szükség esetén meg fogjuk mutatni. Reméljük ugyan, hogy amit mi nem szeretnénk, az nem következik be, most nem mondok személyeket, de az MDF álláspontja teljesen homogén lesz.

MaNcs: Az első komolyabb MDF-MDNP-Vállalkozók Pártja- találkozót követően Kövér László a Néppárt küldöttgyűlésén megfeddte a közeledő pártokat, hogy uniójuknak az az üzenete a választók felé, mintha a Fidesz nem fedne le minden értéket a jobbközépen. Vagyis a Fidesz osztja a lapokat a jobbközépen.

BI: A választók osztják a lapokat, és ha barátaink ezt nem így élik meg, sok bajuk lesz még. Ez már most is látszódik: sokat ront a Fidesz megítélésén az egyébként rokonszenves magabiztossága, amely fölényeskedéssé vált. Az utóbbi időben arra utaló jelek is vannak, hogy a Fidesz egyes kérdésekben igyekszik toleránsabb lenni, ha teljesen nem is változtat általunk is kifogásolt stílusán.

MaNcs: Mit kifogásolnak?

BI: Rengeteg belpolitikai frontot nyitnak, feleslegesen.

MaNcs: Mint a megfigyelési ügy?

BI: Az még nagyon az elején volt, sok bizonytalan információt dagasztottak fel. Nem kellett volna belevinni a miniszterelnök személyét, akit vélhetőleg félrevezettek. De számtalan ügy volt még, amelyet a szocialistákkal szemben próbáltak felmutatni.

MaNcs: Ilyen volt legutóbb, amikor Demeter Ervin alattomos szocialista képviselők információszerző akciójáról számolt be a parlamentben.

BI: Jobb lett volna, ha nem mondja. Ezt nem lehet bizonyítani. Ha feltételezzük is, hogy van ilyen, a magyar Országgyűlés ülésén, egy napirend előtti kérdésre válaszolva nem mondunk ilyet. Pláne, ha nem tudjuk hozzátenni, hogy kiről van szó.

MaNcs: Mit jelent az MDF és a jobbközép pártok összefogása szempontjából Kövér László pártelnöksége? Nem viszi el Kövér az önök szavazóbázisát?

BI: Kövér László nem azért lesz pártelnök, hogy a párt szavazórétegét személyiségével bővítse. Miniszteri tevékenysége körül voltak nem jól kommunikált dolgok, Kövér nem az a politikusi figura, aki annyira rokonszenves lenne, hogy meg kell érte halni. Kövér azért lesz pártelnök, mert a miniszterelnököt semmiképp nem kívánják a Fidesz esetleges hullámzó tevékenységével azonosítani. Orbán így kiválóan ki tudja kerülni bizonyos kínosabb döntések meghozatalát, amelyek egy pártelnökre tartoznak, például a köztársasági elnök jelölése kapcsán.

MaNcs: Kövér fog veszekedni a kisgazdákkal?

BI: Igen, az ilyesmire ott lesz a pártelnök, és erre Kövér László alkalmas. Arra már kevésbé, hogy személyisége választási sikereket hozzon pártjának.

MaNcs: A Néppárttal való együttműködést Dávid Ibolya és Boross Péter korábban úgy képzelte el, hogy a tékozló fiú hazatér. Az MDNP viszont ideges lesz ettől: tagságuk több mint fele új tag, akinek semmi köze az MDF-hez.

BI: Ez az együttműködési elképzeléseink korábbi fázisát jellemezte. Az együttműködés most azt jelenti, hogy minden fronton közösen lépünk fel, így az időközi választásokon is. Szervezeti egybeolvadásról, unióról viszont nincs szó, az MDF-ben nincs is erre fogadókészség. Több értelme van a több pólusúan működő, de egy eredőjű együttműködésnek.

MaNcs: A kisgazdák szokatlanul erősen fogalmaznak az MDF-fel kapcsolatban, például, hogy kullancsként akaszkodik a Fidesz nyakába.

BI: A kisgazdák és az MDF viszonyát az határozza meg, hogy otthagyták az első MDF-koalíciót. Horváth Béla szívós munkájának köszönhetően több korábbi MDF-es személyiség ment át az FKGP-be. Többségük sikertelen MDF-esként frusztrálódott, ezért választották a kisgazdapártot. Ha a kisgazdáknak éppen nincs mondanivalójuk, akkor kiáll valamelyik kisgazda frakcióvezető-helyettes, és mond valami épületeset az MDF-ről. Ennek én nem tulajdonítok jelentőséget, mert a pártközi egyeztetések ennek ellenére működnek.

MaNcs: Miben különbözik az MDF szavazóbázisa a Fideszétől?

BI: Leginkább a középkorú városi szakértelmiségiek, köztisztviselők, közalkalmazottak, műszaki értelmiségiek, a hangsúlyosan nem vezető értelmiségiek szavaznak ránk. Ami az ideológiát illeti, a Fideszre szavazók és a Fidesszel rokonszenvezők tábora igen vegyes, ezt megtartani nehéz. A Fidesz támogatottsága, mivel nem értékeken nyugszik, rendkívüli mértékben függ a pillanatnyi szimpátiától. Ezzel szemben az MDF értékelvű, tradicionálisan nemzeti, patrióta párt.

MaNcs: A párt februári országos gyűlésére készítette el vitairatát Dávid Ibolya. E szerint elképzelhető az együttműködés az MSZP-vel, amennyiben az polgárosodik.

BI: Ez egy mondat a 13 oldalból. Az MSZP jelenleg nem nyugat-európai értelemben vett szociáldemokrata párt, s amíg nem ilyen, addig politikai szövetségesként nem számolunk vele. Ha azzá válik, akkor, mint a politikában általában, semmit sem zárunk ki. Az irat szerzője nyilván nagy jelentőséget tulajdonít e kérdésnek, ami nem azt jelenti, hogy ez az MDF-en belüli uralkodó vélemény lenne.

MaNcs: Vagyis ön is csodálkozott, hogy ez bekerült az anyagba.

BI: Igen, én ezt nem hangsúlyoztam volna. Jelenleg és a közeljövőben is elképzelhetetlen, hogy az MDF az MSZP szövetségese legyen. A mi stratégiai szövetségesünk a Fidesz, de a szövetséghez az MDF-nek meg kell erősödnie. Amit teszünk, ennek érdekében történik, és szeretném, ha barátaink elhinnék, hogy nem ellenük irányul. Mi nem fogjuk megelőzni vagy legyőzni a Fideszt, de biztos parlamenti tényezőként szeretnénk a választási együttműködést megkötni.

MaNcs: A vitairat elején az áll: az MDF elutasít minden sugalmazott önfeladást. Később viszont állandóan a koalícióval való szolidaritást, a pártérdekek másodlagosságát hangsúlyozza a nemzeti erők összefogása mögött.

BI: Ha most azt kéri tőlem, hogy magyarázzam meg a vitairat ön által is ellentmondásosnak ítélt részeit, akkor nem tudok önnek segíteni. Az MDF-nek két évvel a választások előtt el kell számolnia, hol tart és mit csinál. Nem képzelhető el, hogy összeolvad más pártokkal, és az sem, hogy nem indul a választásokon. A nagyobb együttműködésen belül lesz viszont egy kisebb választási koalíció.

MaNcs: Ami elviheti a Fidesz szavazóinak egy részét.

BI: Nem viheti el, épp ellenkezőleg, nem engedi, hogy elmenjenek a másik oldalra. A választók egy része azt gondolhatta például, hogy a Fidesz képviseli az általa nagyra becsült keresztény értékrendet, ám csalódhat. De ott lesz egy másik formáció, amelyre szavazhat. Ez a dolog kölcsönösségen alapul.

Varró Szilvia

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.