TASZ, Amnesty, Helsinki: nem ér véget a határozatlan ideig tartó rendeleti kormányzás

  • narancs.hu
  • 2020. május 27.

Belpol

A kormány vissza tud, és vissza is fog élni a járvány kapcsán megszerzett hatalmával - vélik a civilek.

Közös gyorselemzést adott ki a TASZ, az Amnesty International és a Magyar Helsinki Bizottság a kormány legújabb, a veszélyhelyzet megszüntetéséről rendelkező törvényjavaslatairól.

"A javaslatokat úgy harangozták be, hogy csattanós választ fognak adni azoknak a megalapozatlan félelmeire, akik a rendeleti kormányzás veszélyeire figyelmeztettek, ám valójában egyáltalán nem alkalmasak e félelmek eloszlatására. Éppen ellenkezőleg: villanófényben mutatják meg a rendszer természetét" - írják a  civil jogvédők.

Elemzésük szerint az erről szóló törvényjavaslat egyáltalán nem tudja megszüntetni a veszélyhelyzetet, csupán arról szól, hogy az Országgyűlés hívja fel a kormányt a veszélyhelyzet megszüntetésére. Ez "jól szemlélteti, hogy Magyarországon nem a parlamentnek van kormánya, hanem a kormánynak parlamentje."

A katasztrófavédelmi törvény módosítása lehetővé tenné, hogy a kormány minden jövőbeli veszélyhelyzetben ne csupán a sarkalatos törvényben lefektetett tárgykörökben alkothasson rendeletet, hanem minden más kérdést is rendeleti úton szabályozzon. "Ezzel értelmét veszti az Alaptörvény azon kikötése, hogy a kormány ezzel a speciális felhatalmazással csak sarkalatos törvényben meghatározottak szerint élhet."

Végül "az egészségügyi válsághelyzet szabályainak módosításával a javaslat létrehozza a különleges jogrend kistestvérét, amelyben a kormány eredetileg legfeljebb hat hónapig, de valójában korlátlanul meghosszabbítható időszakban rendeleti úton korlátozhat lényeges alapjogokat, így például a mozgásszabadságot vagy a gyülekezési jogot."

A szervezetek közleménye szerint "megerősítést nyert, hogy azoknak volt igaza, akik arra figyelmeztettek: a kormány vissza tud, és vissza is fog élni a járvány kapcsán megszerzett hatalmával. Az elmúlt két hónap során sorra születtek olyan szabályok, amelyek nem kapcsolódtak a védekezéshez vagy aránytalanul korlátoztak alapvető jogokat. A felhatalmazási törvény visszavonásának ígérete és a veszélyhelyzet megszüntetése egyszerű szemfényvesztés: ha a törvényjavaslatokat ebben a formában elfogadják, az a kormány újabb határozatlan ideig tartó rendeleti kormányzását teszi lehetővé, és ezúttal már a minimális alkotmányos garanciák sem érvényesülhetnek."

Figyelmébe ajánljuk

Csődközeli helyzetben billeg a BKV

28 milliárd forint hiányzik a BKV idei költségvetéséből a túléléshez. A közlekedési társaság adósságátütemezést kér, a jövő évi működéshez pedig a BKK-val 30 milliárdos hitelkeretre pályázna. Ráadásul mivel az igazgatósági és a felügyelő bizottsági tagok megbízatása lejárt, több hete törvénytelenül működik, ahogy a többi fővárosi cég is.

Fideszes nagymenőknek is feladhatja a leckét a választókerületek átvariálása

Egy miniszter, egy miniszterhelyettes, valamint a kormányszóvivő számára is új feladat lesz megnyernie a körzetét Pest megyében, amennyiben jelöltek lesznek 2026-ban is. Az pedig egyáltalán nem biztos, hogy az ellenzéket akkora csapás érheti, mint elsőre látszik. Megvizsgáltuk a fővárostól északra eső, a Fidesz által átrajzolni tervezett választókerületek helyzetét.