Tesztelte a WHO a Sinopharm vakcinát, és nincs jó hírük az időseknek

  • narancs.hu
  • 2021. május 4.

Belpol

Az ötveneseknél még hatékonyan véd a kínai oltóanyag, hatvan év felett már jóval kevésbé – véli az Egészségügyi Világszervezet.

Elemzést tett közzé a WHO, (World Health Organisation, azaz Egészségügyi Világszervezet) a Kínában gyártott Sinopharm vakcina hatásosságáról.

Az április 29-i keltezésű dokumentumot itthon először Dobson Szabolcs, gyógyszerész-engedélyezési szakértő, a Pécsi Tudományegyetem címzetes egyetemi docens összegezte Facebook-felületén, majd szemlézte a dokumentumot a Portfolio.hu is.

A WHO korábbi kutatási adatokat is felhasznált az értékelés során, azt pedig ők maguk hangsúlyozzák, hogy nem megcáfolhatatlan tényeket közölnek, hanem kisebb-nagyobb megalapozottságú következtetéseket.

Bejelentésük ugyanakkor nem túl megnyugtató a Sinopharm-vakcinával oltott 60 évnél idősebbek és a társbetegséggel küzdők számára.

Elemzése szerint a WHO:

  • nagyon bizonyos abban, hogy a BBIBP-CorV (azaz Sinopharm) vakcina hatásos a PCR-teszttel igazolt COVID-19 megelőzésében (18-59 éves) felnőtteknél.
  • Közepesen bizonyos abban, hogy a súlyos mellékhatások kockázata a BBIBP-CorV vakcina egy vagy két oltása után (18-59 éves) felnőtteknél alacsony.
  • Alacsony mértékben bizonyos a bizonyíték minőségében abban a tekintetben, hogy a BBIBP-CorV oltás 2 dózisa hatásos (60 év feletti) idősebb felnőtteknél.
  • Nagyon alacsony mértékben bizonyos a bizonyíték minőségében abban a tekintetben, hogy a súlyos mellékhatások kockázata a BBIBP-CorV vakcina egy vagy két oltása után (60 év feletti) idősebb felnőtteknél alacsony.
  • Nagyon alacsony mértékben bizonyos a bizonyíték minőségében abban a tekintetben, hogy a BBIBP-CorV vakcina 2 adagja hatásos a PCR-teszttel igazolt COVID-19 megelőzésében társbetegségekben szenvedőknél vagy olyanoknál, akiknek az egészségi állapota fokozza a súlyos COVID-19 kialakulását, amint az a klinikai vizsgálatban szerepelt.
  • Nagyon alacsony mértékben bizonyos a bizonyíték minőségében abban a tekintetben, hogy a súlyos mellékhatások kockázata a BBIBP-CorV vakcina egy vagy két oltása után alacsony társbetegségben szenvedőknél vagy olyanoknál, akiknek az egészségi állapota fokozza a súlyos COVID-19 kialakulását.

Mint a Portfolio hozzáteszi, a WHO szerint jelenleg adathiány van a Sinopharm vakcinánál az alábbi területeken:

  • a COVID-19 súlyos formája elleni védelem;
  • a védettség időtartama;
  • az emlékeztető oltások szükségessége és a vakcinával összefüggő fokozott betegség (VAED) jövőbeli kockázata;
  • a kiemelten kockázatosnak tekintett vírus variánsok elleni védőhatás;
  • várandósságban való biztonságosság;idősekben, társbetegségekben és egyéb alcsoportokban mutatott biztonságosság és klinikai védelem;
  • a forgalomba hozatal utáni biztonságossági megfigyelés során észlelt ritka mellékhatások észlelése és értékelése.

Magyarországon az elmúlt hónapokban elszánt kormányzati kampány zajlott a Sinopharm oltóanyag és a Keletről érkező vakcinák mellett, néha az uniós vakcinamegrendelések rovására . Orbán Viktor Facebook-oldalán maga jelentette be, hogy a Sinopharm-vakcinát fogja kérni - ezt is kapta február végén, noha hivatalosan senki nem válogathatott a meglévő oltóanyagok között.

Az erőteljes kormányzati reklám hatására sok idős választotta a kínai szérumot: a Népszava idézi az Átló team kimutatását, mely szerint a 70-79 évesek több mint negyede kapta meg itthon a Sinopharm vakcina második adagját is.  A  korcsoportok átoltottsága az alábbi: 15,8 százalék a 60-69 évesek, 26,5 százalék a 70-79 évesek és 10,8 százaléka 80+ évesek körében.

A kínai vakcinabeszerzés 55 milliárdos kiadást jelentett a magyar állam számára, az oltóanyagokat azonban nem egyenesen a kormány, hanem egy közbeiktatott, három alkalmazottat felmutató magyar közvetítő cég szállította le a Nemzeti Népegészségügyi Központnak. A cég ügyvezetője, Tuza Máté maga is elismerte, hogy ismeretlen háttértulajdonosokat képvisel.

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."