A bérleti díjak kifizetésének átütemezésével, illetve kedvezményekkel, díjcsökkentéssel is segítik a koronavírus-járvány miatt nehéz helyzetbe került vállalkozásokat a vidéki önkormányzatok – szedte össze az MTI.
Gyulán Görgényi Ernő polgármester intézkedési tervet hirdetett a szolgáltató szektorban működő helyi vállalkozásoknak. Az önkormányzattól üzlethelyiséget bérlő cégek kedvezményt kapnak a bérleti díjra: 25 százalékot, ha üzemelnek, 50 százalékot, ha szüneteltetni kényszerülnek a tevékenységüket. A kedvezményes összeg teljesítésére június 30-ig fizetési moratórium van érvényben. A közterület-használati díjból szintén 25 vagy 50 százalék kedvezményben részesülnek. A kedvezményes bérleti díjat sem kell egyelőre fizetni, július 1-jétől december 31-ig részletekben lehet majd azt teljesíteni.
Miskolcon díjcsökkentéssel segítik a koronavírus-járvány miatt nehéz helyzetbe került vállalkozásokat. A tájékoztatás szerint az önkormányzati ingatlanokban működő, nyitvatartási korlátozás alá eső üzletek díjának 50 százalékos csökkentését kezdeményezik április elsejétől.
Orosháza polgármestere, Dávid Zoltán arról döntött, hogy a Városüzemeltetési Zrt. kezelésében lévő, önkormányzati tulajdonú, nem lakás céljára szolgáló helyiségek esetén azoknak a bérlőknek, akik a veszélyhelyzet kihirdetése után bezárni kényszerülnek, áprilisra, májusra és júniusra nem számláznak bérleti díjat. Azoknak a bérlőknek, akik a veszélyhelyzet kihirdetése után csak korlátozottan tudnak nyitva tartani, erre az időszakra a bérleti díj 50 százalékát kell megtéríteniük.
Salgótarjánban a vállalkozásoknak jelképes bérleti díjjal, az egészségügyi dolgozóknak ingyenes lakáshasználattal segít az önkormányzat. Az intézkedés a veszélyhelyzet idején érvényes, nem vonatkozik az élelmiszerüzletekre, drogériákra és gyógyszertárakra.
Szegeden Botka László polgármester rendeletben meghosszabbította azoknak a szociálislakás-bérlőknek lakásbérleti szerződését, akiknek a bérleti jogviszonya március 11. előtt járt le, és kérelmüket benyújtották, de azt még nem bírálták el, vagy szerződésük a veszélyhelyzet hatálybalépése után járt le. A szerződések a veszélyhelyzet megszűnését követően hatvan napig érvényesek.