Török Gábort nem lepné meg egy előrehozott választás sem

  • narancs.hu
  • 2020. március 26.

Belpol

Szerinte diktatúráról szó sincs, az ellenzék hisztérikus, Orbán előnyre tett szert.

A politológus Skype-on jelentkezett be az ATV Egyenes beszédébe. Orbán jelen húzásáról, a  felhatalmazási törvényről és az ellenzék reakcióiról olyanokat mondott, hogy:

"Ebben a helyzetben az ellenzéknek látnia kellene azt, hogy egyrészt, mi a kormányzat pontos célja, másrészt pedig, hogy ebből mi látszik, hogy a választók mit érzékelnek belőle. Szerintem azt nagyon fontos látni, hogy a választók elvárásával szemben a rendkívüli helyzetek nem semmisítik  meg a politikai logikát, csak annak az elrejtésére ösztönzik a politikai szereplőket."

Török Gábor

Török Gábor

Fotó: Németh Dániel

"Szó sincs diktatúráról. Orbán Viktor vagy a kormány vezető stratégái a járványveszély első hírei után, az első sokk elmúlta után nem hiszem, hogy arra gondoltak, itt az idő diktatúrát bevezetni, hanem arra gondoltak, itt az alkalom átgondolni, hogy mi lesz így a 2022-es választási esélyekkel. Mindaz, ami most történik, az részben 2022-ról is szól."

"Nyilván Orbán Viktor jól tudja azt, hogy a válságban talán most van a legkomolyabb esélye. A válságkezelés soha nem könnyű, és az is nyilvánvaló, hogy a válság után nagyon-nagyon nehéz helyzetbe fog kerülni az ország és nyilván a kormány is. Neki most, a válságkezelésnek ebben a szakaszában, amikor még a probléma nem akkora, és a probléma következménye sem akkora, most kell előnyt szereznie. Ezt nem vette észre az ellenzék, amely ellenzéknek pedig most kellett volna valószínűleg belesimulnia a nemzeti egységbe és később kellett volna, amikor a helyzet változik és a választók majd másképp gondolkodnak minderről, a kritikusabb énjét elővennie."

"Nyilvánvaló, hogy egy felelősségátruházó, ellenzékhibáztató politika, ha úgy tetszik, egy csapda állítása, ami itt történt, és ebbe a csapdába a hisztérikus ellenzék belesétált."

"Ha a járványveszély viszonylag hamar elmúlik, mondjuk 3 hónapon, 6 hónapon belül, én azon sem lennék meglepve, ha ezután a kormány azon gondolkodna, hogy nem fogja tudni kihúzni a 2022-es választásokig a népszerűségének megtartásával, és mondjuk, egy sikeres válságkezelés után előrehozott választások irányába vinné az országot

Színjáték a felhatalmazási törvény körül: az ellenzék szerint a Fidesz célja a megosztottság fenntartása

Elmentek a falig, de a kormánypártok nem akartak megállapodást. A csütörtökön megjelenő nyomtatott Magyar Narancs ban a kormány Parlament előtt lévő felhatalmazási törvényéről és az ellenzék koronavírus-járvány alatti lehetőségeiről olvashatnak hosszabb összeállítást. Néhány részlet a cikkből: Gondosan megkoreografált színjátékba illeszkedett az, ami a koronavírus elleni védekezésről szóló törvény hétfői szavazásán történt a parlamentben.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.