Kiugróan drágulhatnak továbbra is a pékáruk és a zöldségek. A malmok 30 százalékkal emelik a liszt átadási árát júliustól; a paprikáért és a paradicsomért költségeik megugrására hivatkozva kérnének harmadával többet a termelők, derül ki az RTL KLub Híradójából.
Mint írják, a kenyér az egyik legjobban dráguló termék Magyarországon, a fehér kilójáért már májusban átlag 577 forintot kértek. Ez 47 százalékkal több, mint amennyibe egy évvel ezelőtt került. A KSH adatai szerint a zsemle is majdnem másfélszeresébe kerül tavalyhoz képest.
A Híradónak Lakatos Zoltán, a Hajdú Gabona Zrt. elnöke elmondta, hogy júliustól tovább emelik a liszt átadási árát. "Jó 30 százalékot fog emelkedni. A sütőipar is nyilván emelni fogja ennek alapján a kenyérnek, péksüteménynek az árát" - mondta el Lakatos.
És bár Magyarországon idén is bőséges gabonatermést várnak, máshol nincs elég a háború miatt. Ezért megugrott a kereslet, a malmoknak pedig itthon is annyit kell fizetniük az alapanyagért, amennyit a külföldiek adnának érte euróban, máskülönben másnak adják el a búzát a termelők.
"A zöldségek az energiaár-robbanás és a bérköltségek megugrása miatt drágulhatnak még tovább" – ezt már a Dél-Alföldi Kertészek Szövetkezetének elnöke, Nagypéter Sándor mondta az RTL-nek. Hozzátette: 30-40 százalékos termelői áremelés szükséges ahhoz, hogy azon a szinten tudjanak lenni jövedelmezőség szempontjából a termelők, hogy a következő év is el tudjon biztonsággal indulni.
A Híradó kereste a kormányt is, de hiába, délután hat óráig nem adtak interjút. Csupán írásban válaszoltak, és annyit közöltek, hogy a háború vége az, ami leginkább erősítheti a forintot.