Zárt körű eligazítást szervezett a Belügyminisztérium a hozzá rendelt ágazatoknak - számol be a Népszava.
A lapnak nyilatkozó források szerint Pintér Sándor beszédéből azt a konklúziót vonták le, hogy
a humánszférában legfeljebb annak lehet örülni idén, ha nem lesz elvonás.
A rendezvényt a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen tartották, csaknek fézeren vettek rajta részt, és a lapnak nyilatkozók szerint már a program elején külön közölték a hallgatósággal: tilos hangfelvételt készíteni és fotózni.
Az eseményen bemutatkoztak az egyes területek államtitkárai, valamint Pintér Sándor belügyminiszter ismertette terveit. A rendezvényen a hangsúlyosság kédvéért Orbán Viktor és Gulyás Gergely is részt vett.
A Népszava szerint csak az egészségügyi ágazatot körülbelül hatvanan képviselték, köztük az ágazati háttérintézmények vezetői, az országos intézetek, a centrum kórházak főigazgatói, a három szakmai – az orvosi, a szakdolgozói- és a gyógyszerészi – kamara elnökei, és az orvosképzéssel foglalkozó egyetemek képviselői. Mindemellett a tárcához tartozó egyéb területek – így a közigazgatás, a rendészet, az önkormányzatok, a köznevelés, valamint a gondoskodáspolitika (korábban szociális terület) – középvezetői is jelen voltak.
Az államtitkári bemutatkozásokon például kiderült, hogy a Fülöp Attila által vezetett, és eddig szociális ügyekért felelős államtitkárság neve gondoskodáspolitikaira változott.
Pintér Sándor terveinek bemutatásakor nagyjából arról beszélt, mint a kinevezése előtti parlamenti bizottsági meghallgatáson. A béremelésekről szólva a hallgatóság számára az a kép körvonalazódott, hogy
idén maximum a gazdaságélénkítésre, honvédelemre lehet majd némi forrás, de a humánszférában idén legfeljebb annak lehet örülni, ha nem lesz elvonás.
Az egészségügyről beszélve úgy tűnt, Pintér tisztában van a humán erőforrás problémáival, és a tervek közt szerepel az, hogy lépéseket tegyenek a helyzet javítása érdekében. Elmondta, hogy az orvosi bérek jövő évben esedékes további 10 százalékos emelését az intézményvezetők fogják szétosztani teljesítményarányosan.
Tervezik az alapellátási praxisok számának észszerűsítését is: az évek óta betöltetlen praxisok problémáját, egyebek mellett a praxishatárok módosításával, illetve ahol lehet, ott a körzetek összevonásával orvosolnák.
Van olyan terv is, miszerint a háziorvosi ellátás fenntartói feladatai az önkormányzatoktól az államhoz kerülnének.
Pintér mindemellett hangsúlyozta: nincs szó arról, hogy a háziorvosok is a szolgálati jogviszony törvény hatálya alá kerülnének.
Az eseményen Orbán Viktor is beszédet tartott, ő a következő négy-tíz év Magyarország mozgásterét meghatározó kül- és belpolitikai körülményeket ismertette a beszámoló szerint.