Török Gábor: "Több a kapkodás, az improvizáció, mint az ördögi ravaszság"

  • narancs.hu
  • 2020. március 23.

Belpol

Török szerint rendkívüli felhatalmazásnak lehet értelme, de nem jelenthet időben korlátlan hatalmat.

"Ha valóban diktatúrát akarna a miniszterelnök bevezetni, akkor azt eddig is megtehette volna és a járványveszély után is megteheti, hiszen a kétharmados többségével olyan alkotmányt írhat, amilyet csak akar" – Török Gábor a nyugat.hu-nak mondta el véleményét a felhatalmazási törvényről és a kormány járványügyi intézkedéseiről.

Török szerint a rendeleti kormányzást nem kell ördögtől való gondolatnak tartani, szerinte ugyanis egy válsághelyzetben nem lehet a parlament döntésére várni. Hozzáteszi azonban, hogy a rendkívüli felhatalmazás nem jelenthet időben korlátlan hatalmat.

"Szerintem ez méltányolható felvetés: a kormány erősítené a bizalmat, ha beépítene a törvényjavaslatba egy – akár később meghosszabbítható – határidőt" – összegzi.

Attól nem tart, hogy ez a törvény jelentené a kormány diktatórikus törekvéseinek alapját: "Nem igazán értem, hogy egy kétharmados parlamenti többséggel rendelkező kormánynak milyen politikai haszna lenne a saját kétharmados többségének tartós és tudatos kikapcsolásából". Hozzáteszi azt is, hogy ha diktatúrát akarna a miniszterelnök, ahhoz nem kellene a járvány mögé bújni, "azt eddig is megtehette volna és a járványveszély után is megteheti, hiszen a kétharmados többségével olyan alkotmányt írhat, amilyet csak akar."

Török kifejti azt is, hogy alapvetően most nem a pártok egymással való harcolására, hanem összefogására lenne szükség, mert az összkép nem rossz: "egyelőre nem lehet azt állítani, hogy a kormány ne próbálná meg kezelni a válsághelyzetet."

Mint megjegyzi, bár kritizálhatóak a kormány egyes döntései és a kommunikációja is, de "nem biztos, hogy minden döntés mögött valamilyen ördögi tervet, gonoszságot, politikai szándékot kell feltételezni, vakrepülésben – márpedig a legtöbb kormány az első hetekben egyértelműen ezt gyakorolja – több a kapkodás, az improvizáció, mint az ördögi ravaszság."


Nyugtassa magát Naranccsal a kényszerű otthonlét idején!

Továbbra se érjék be a napi hírek özönével, hanem pillantsanak mögéjük! S tegyék ezt velünk! Járjunk együtt a dolgok végére! Kedves olvasóink, vészhelyzet van, s ilyenkor mindennél fontosabb a tisztánlátás. Ezért jó szívvel javasoljuk, hogy továbbra se érjék be a napi hírek özönével, hanem pillantsanak mögéjük! S tegyék ezt velünk!

Figyelmébe ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.