Ügyfélbiztosítás a pénzintézetekben: Időzár

Belpol

Vajon mindent megtesznek-e a honi pénzintézetek ügyfeleik biztonságáért? E kérdés a móri tragédia és a közelmúltbeli Széna téri túszejtés után még hangsúlyosabb.

A nagy hazai pénzintézetek alkotta Magyar Bankszövetség Bankbiztonsági Bizottsága (MBBB) a Móron történtek után aktívan támogatta egy általános szabályozás létrejöttét. A grémium a Pénzügyminisztérium felügyelete alatt javaslatot tett le a kormánynak. Ennek kidolgozásában, véleményezésében részt vett jóformán minden érintett cég, szervezet - a pénzintézeteken kívül például több minisztérium, valamint a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete és a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz). "Tudomásom szerint a kormány gazdasági bizottsága elé jutott a tervezet, de onnan már nem került tovább, levették a napirendről. Ha hiszi, ha nem, egyetlen reakció sem érkezett a Bankszövetséghez. Ugyanakkor a nagy kereskedelmi bankok döntő többsége megfelel az abban rögzített követelményeknek, sőt egyesek túl is teljesítik" - mondta lapunknak Jakab Péter, az MBBB vezetője, az MKB biztonsági igazgatója.

Jelenleg

több alacsony rendű jogszabály tartalmazza a szférára vonatkozó biztonsági előírásokat, egyebek mellett az időzáras széfek használatát - szakemberek szerint ez egyike a leghatásosabb biztonsági tényezőknek. "Aki be akar menni egy bankba rabolni, tudja, hogy nagyon sokat kell várakoznia, és ha az alkalmazottak akarnák, sem tudnák neki egyből odaadni a pénzt - magyarázta Jakab Péter. Az ügyfélbiztonság megteremtésének vannak azonban ésszerű korlátai. A magától értetődőnek tűnő zsilip és a mágneskapu például mérsékelten ügyfélbarát. "Képzelje el, milyen idegesek lennének az emberek például a ruházatátvizsgáláskor, ami nélkül pedig egy ilyen eszköz nem sokat ér" - mondta Jakab Péter.

Többször fölmerült kritikaként, hogy a bankban szolgálatot teljesítő biztonsági emberek mindent megtesznek-e a védelmünkben rablás esetén. "Ha a mellének szegeznek egy fegyvert, így, odaadja a sajátját?" - böködte ujjaiból formált "pisztollyal" a szívtájékomat Jakab Géza, az OTP biztonsági igazgatója, azt illusztrálva, milyen lehet az, amikor egy bankrabló "elkéri" valakinek a fegyverét. De én nem vagyok biztonsági őr, mondom, ami nem meggyőző érv Jakab Géza számára. Szerinte egy ilyen helyzetben senki nem tehetne mást, mint átnyújtja a sajátját - mint a Széna téri bankfiók biztonsági őre is tette, amikor igazi pisztollyal fenyegették. Jakab Géza nekünk is megismételte korábban hangoztatott véleményét: a Széna téri őr helyesen járt el, mert nem az a feladata, hogy tűzpárbajt vívjon.

De akkor miért van fegyver az őrző-védőnél? Hogy legyen mit elvenni tőle? - okvetetlenkedünk. "A személyi és vagyonvédelem műszaki-technikai-logikai feladat. A cél elsősorban a megelőzés. A pisztoly látványa is ezt szolgálja: nehogy egy bankba bekóválygó alkalmi rabló nagyon erősnek érezze magát. A fegyvert használni is lehet adott helyzetben, volt rá példa nemegyszer." De azért a bank székházában hosszan végighúzódó elegáns üvegfalra, s az amögött serénykedő munkatársakra mutatva hozzáteszi: "Ha valaki ide egy kézigránáttal bekopog, úgy futunk ki, mint a nyulak!"

A megelőzést szolgálja a technikai védelem is. Például a bekamerázás. "Látjuk a dolgozók ujjait is a billentyűkön." Időzáras széfek vannak mindenütt, az egyből hozzáférhető kasszák pedig csupán egy-két százezer forintot tartalmaznak. "A sarki nagyközértben több pénz van" - tette hozzá Jakab Géza. Amióta bankjukban ez a szisztéma működik, jelentősen csökkent a rablások és a rabláskísérletek száma. Idén ugyan kettő is volt, de tavaly egy sem.

Az OTP központjában bármely egységüket bármely időben látni lehet a kamerákon keresztül. Bankrabláskor a csendes riasztógomb segítségével jelezni lehet, s ennek nyomán igen hamar értesíthető a rendőrség. Az lenne az igazi, mondja Jakab Géza, ha ez a rendszer közvetlenül be lenne kötve a rendőrségre, s ott egy monitoron például az is látszana, hol tartózkodik az adott fiókhoz legközelebb levő járőr. (Évekkel ezelőtt, még magas rangú rendőrtisztként kidolgozott egy ilyen megoldást a kollégáival, s nem csupán pénzintézetek számára.) A hírek szerint az év második felében már a rendőrség is fogadóképes lesz erre. Több bank is készen áll ennek bevezetésére: kísérleti jelleggel az MKB rendszerét már összekötötték a rendőrség bevetésirányító központjával, ahol a jelzéskor azonnal látható a fiók minden olyan adata, amely a támadás szakszerű rendőrségi "kezeléséhez" szükséges.

A Széna téren a kommandósakció nyomán megsérült asszony egy nyilatkozatában elmondta, hogy a rendőrök egyike felajánlotta saját magát a túszok helyett. A biztonsági őr ezzel szemben az alkalmazottakkal együtt bemenekült egy másik helyiségbe, egyedül és túszul hagyván az ott maradt ügyfeleket. "Így csinálta jól" - közölte Jakab Géza. Szerinte a rendőr, noha bátor volt, nem cselekedett megfelelően, mivel a rendőrrel, az őrrel szemben a rablónak indulatai vannak, és ez növeli a tragikus végkimenetel esélyét. Úgy értékelte, a Széna téri őr azt is helyesen tette, hogy nem a ,,frontvonalban", hanem a pult mögött helyezkedett el; mint mondta, a "Viszkis" rabló például mindig azzal kezdte, hogy lefegyverezte az ügyféltérben tartózkodó biztonsági embert.

"Négyezer-ötszáz vagyon- és személyvédelmi vállalkozás van a magyar piacon. Rettenetesen sok - állítja Gyenes Levente, az Escort őrző-védő cég ügyvezető igazgatója, a Magyar Biztonsági Nagyvállalkozók Szövetségének elnöke, a Nemzetközi Testőrszövetség európai elnöke. - Nem minőségi, hanem árharc dúl. Így aztán főként nem a felkészültség, hanem az olcsóság számít, gyakran még egy banknak is. Néhány száz forintos órabérért alkalmazott biztonsági emberektől mit lehetne várni?" És sorolja a jó biztonsági ember ismérveit. "Puszta jelenlétével akadályozza meg a támadást, legyen a fellépésének visszatartó ereje. Ha mégis elkezdődik a rablás, mindent meg kell tennie a helyszínen tartózkodók életének, testi épségének, valamint a pénz és a vagyontárgyak védelme érdekében. Ha olyan erejű a támadás, hogy valóban célszerű átadnia a fegyverét, akkor is el kell látnia

a moderátor szerepet

az adott szituációban. Fontos az is, hogy pánikhelyzetben is képes legyen cselekedni, megfigyelni az eseményeket, a támadót, a körülményeket, hogy ezzel is segítse a későbbi felderítő munkát."

Kis forgalmú fiókoknál viszont kifejezetten gazdaságtalan drága technikát vagy akár olcsó őrt is alkalmazni. Egy 2002 óta hatályos, jórészt a Mabisz biztonsági ajánlásaira alapozott kormányrendelet is ír elő bizonyos szabályokat. Bár ez címe szerint nem a klasszikus lakossági banktevékenységekre vonatkozik, a pénzintézetek többnyire ezt veszik figyelembe a biztonsági feltételek megteremtésekor. E kormányrendelet rögzíti ugyan, hogy az ügyfél biztonságáról is kell gondoskodni, ám egy helyütt így fogalmaz: "Nem kötelező az őrszolgálat működtetése olyan vagyonvédelmi biztosítás esetén, amely biztosítja, hogy az okozható kár megtérül." Jelenleg annak sincsenek jogszabályi paraméterei, hogy a személyvédelem szempontjából milyennek kell lennie építészetileg egy bankfióknak - holott ez, miként a Széna téri esetnél is, rendre felvetődik.

Magyar György, aki két móri áldozat hozzátartozói, illetve a Széna téri túszok kártérítési igényeinek képviseletét is ellátja, már a móri ügy polgári peres eljárását követően az Alkotmánybírósághoz fordult. Azt sérelmezi, hogy a jelenlegi szabályozás csak "elvárható" gondosságot irányoz elő a bankok számára - amit sokszor könnyű kimagyarázni -, továbbá a kártérítéshez megköveteli a jogellenességet. Ez utóbbit a bíróság nem állapítja meg, "ha nincs olyan jogi norma, amely minimális biztonsági szint megteremtésére kötelezné a bankokat. Mégpedig azon elv alapján, hogy ha nincs jogszabály, nincs mit megsérteni" - magyarázta lapunknak Magyar György. Mindemellett az az álláspontja, hogy "a jogellenesség mulasztással is megvalósul, nem kell nem létező törvényt sérteni". És ellentmondás az is, hogy míg az alkalmazottakkal szemben fennáll a bank fokozott felelőssége, a hasonló (még ha nem is folyamatosan létező) veszélynek kitett ügyfeleket tekintve nem.

Figyelmébe ajánljuk

Emlékfénybetörés

Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének nyitójelenetében a főszereplő azon gondolkodik, vajon feltűnne-e bárkinek is, ha egyszer csak összeesne és meghalna. Budapest különböző helyszíneire vizionálja a szituációt: kiterül a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a Blahán, a villamoson, egy zebra közepén, az emberek pedig mennek tovább, mintha mi sem történt volna.

Bácsirománc

Mintha csak időgépben röppennénk vissza a 80-as, 90-es évekbe. Semleges, visszatérő díszletek, élesen bevilágított terek, minden epizód végén fontos leckéket tanuló, mégis ismerősen stagnáló figurák és élőben kacagó közönség.

Nők, tájban

Januško Klaudia (1998) csak tavaly végzett a Képzőművészeti Egyetem festőművész mesterszakán, mégis izmos bibliográfiával, számos egyéni kiállítással és külföldi ösztöndíjjal büszkélkedhet – köztük az éppen csak „csírázó” életmű és a mostani egyéni kiállítás szempontjából a legjelentősebbel, a 2024-es izlandival, ahol az „ökofeminizmus szempontjából vizsgálta a lokális éghajlatváltozás hatásának és az izlandi nők társadalmi helyzetének metszéspontjait”.

Mari a Covidban

A groteszkre vett darabban Kucsera Viktória (Kárpáti Barbara) magyar–történelem szakos tanár a Covid-járvány alatt a színjátszó csoportjával ír drámát a díva életéről.

Vörösök, proletárok

Annak a fényében, hogy 1990 előtt a párt történetével kizárólag az erre a feladatra delegált MSZMP Párttörténeti Intézet foglalkozott, talán nem meglepő, hogy a kiváló történésznek, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára kutatójának most megjelent munkája az első nem „belülről” érkezett összefoglaló a kommunista eszme és gyakorlat sajátos magyarországi karrierjéről.

Itt a norma

Vannak alapvető bizonyosságai a szuverén magyar életnek, az egyik ilyen például az, hogy az anya nő, az apa férfi. A másik meg az, hogy az asszony nem ember. A harmadik, hogy a medve nem játék.

Járványkezelés 2.

Az Aphthovirus nemzetségbe tartozó FMDV vírus által terjesztett ragály, amely még március elején ütötte fel fejét egy kisbajcsi szarvasmarhatelepen, olyan országot talált telibe, amelyben nemcsak a beteg embernek, de a beteg állatnak sem könnyű a túlélés.

„Kiásni a dinoszauruszt”

Az Anya csak egy van című monodrámájáért Antistigma-díjat kapott, amelyet azoknak a művészeknek ítélnek oda, akik sokat tesznek azért, hogy egy-egy mentális problémát kevesebb előítélet övezzen. Ennek kapcsán a tabuk ledöntéséről, a problémák kimondásának fontosságáról és a színház erejéről beszélgettünk.

Apja lánya

Míg Jean-Marie Le Pent, a Nemzeti Front (NF) alapító atyját 1998-ban, nagyjából hasonló ügyben, mindössze egy évre tiltották el a közügyektől, lányát – igaz, egyelőre nem jogerősen, de azonnali hatállyal – rögtön ötre. Marine Le Pen hiába igyekszik középre pozicionálni pártját és önmagát, akárcsak apja, ő is törvénysértés és képmutatás között keresi a hatalomhoz vezető utat.

Gyávák legyünk vagy szabadok

Hivatalba lépése óta a Donald Trump-adminisztráció vámok sorát vezette be – hivatalosan az Egyesült Államok gazdasági és nemzetbiztonságának megerősítésére. Az efféle lépések sikere és megalapozottsága legalábbis kétséges.

Amerikai álom

Orbán Viktor nagy reményeket fűzött Donald Trump elnökségéhez, ám úgy tűnik, Trumpnak egyelőre elegendő annyi, hogy az EU-ban Magyarország tüske legyen a köröm alatt. Ezen a Danube Institute, a Mathias Corvinus Collegium, a CPAC Hungary kiterjedt, drága kapcsolati hálója sem változtat.