"Ki kell lépni a mai uralmi logikából" (José Bové globalizációellenes aktivista)

  • Kovácsy Tibor
  • 2007. július 5.

Belpol

A radikális parasztvezér, aki jelöltként indult az idei franciaországi elnökválasztáson, a Védegylet által szervezett Globfeszt 2. - Merre van előre? című júniusi rendezvény vendégeként járt Magyarországon. Álláspontja változatlan: a globalizáció nem vezet semmi jóra, a világot a közvetlen demokrácia viheti előre.
A radikális parasztvezér, aki jelöltként indult az idei franciaországi elnökválasztáson, a Védegylet által szervezett Globfeszt 2. - Merre van előre? című júniusi rendezvény vendégeként járt Magyarországon. Álláspontja változatlan: a globalizáció nem vezet semmi jóra, a világot a közvetlen demokrácia viheti előre.

Magyar Narancs: Az ön akciói - egy McDonald's üzlet "lebontása", génkezelt kísérleti gabonatáblák feldúlása - olykor átlépik a törvényesség határait. Köztársaságielnök-jelöltként viszont késznek nyilvánította magát arra, hogy alkalomadtán vállalja a jogállam első számú védelmezőjének a szerepét. Nem lát ebben ellentmondást?

José Bové: Éppen hogy nem. Amikor az ember polgári engedetlenségi akciókat hajt végre, ezt elsősorban állampolgári (citoyen) mivoltában teszi. A polgári engedetlenség azt jelenti, hogy az állampolgár visszaveszi magának a kezdeményezést a társadalmat, a társadalmi együttélést érintő kérdések tisztázásában. Abban az esetben van erre szükség, ha nincs már egyéb alternatíva. Ha nem működik a demokrácia, ha a demokratikus vita nem teszi lehetővé a játékszabályok megváltoztatását.

MN: Csakhogy az állampolgárok jó része úgy látja, hogy a magántulajdon sérthetetlensége olyan alapjog, aminek nincs sok köze az aktuális politikai helyzethez vagy a társadalom állapotához.

JB: Manapság az a kérdés, hogy ki kinek a tulajdonát sérti meg. Mi azt mondjuk, hogy aki génkezelt vetőmagot használ, ezzel szennyezi, tehát sérti a másik ember tulajdonát, hiszen a génkezelt növény pollenje átkerül a másik ember földjére is. Éppen a magántulajdon nevében vonjuk kétségbe a szennyezéshez való jogot. Nem, senkinek sincs joga a saját érdekeit követve beszennyezni a szomszédja tulajdonát. A környezetünk mindannyiunké, ezért a hozzá való jog magasabb rendű, mint az egyes emberre vonatkozó jogok. Vagyis nincs jogunk egyéni érdekeinket követve beszennyeznünk a Földet. Manapság ezt nemzetközi szinten is elismerik. Egy éve a francia alkotmányba is belefoglalták, mégpedig nemcsak jogként, hanem a környezet védelmének a kötelességeként is.

MN: Úgy tudom, hogy nincsenek egyértelmű bizonyítékok, amelyek a génkezelt növények káros hatása mellett szólnak.

JB: Azt szeretném, hogy Franciaország is olyan tisztán lásson, mint Magyar-, Lengyel- vagy Németország, ahol moratóriumot hirdettek a génmódosított növények termesztésére. Gondolja, hogy ezeknek az országoknak a hatóságai ostobábbak, mint a franciák? Éppen arról van szó, hogy nincsenek tudományos bizonyítékok...

MN: Vannak, csak ellentmondanak egymásnak.

JB: Igen, mert ugyanaz a cég készíti az elemzéseket, amelyik az ilyen vetőmagot kínálja. Független elemzés tehát nincsen. Egyfajta totalitárius mezőgazdasági rendszerrel állunk szemben, miután másfajta termelési szisztéma - biogazdálkodás, elfogadott minőségi mutatókhoz igazodó termelés - nem képes fennmaradni mellette. Márpedig ez elfogadhatatlan.

MN: A francia mezőgazdasági termelők mekkora hányada osztja ezt az álláspontot?

JB: A legutóbbi felmérés szerint a francia parasztok 65 százaléka elutasítja a génkezelt növényeket. Az összlakosságon belül pedig 85 százalék azoknak az aránya, akik hasonlóan vélekednek. Furcsa, hogy a kormányzat ezt nem veszi figyelembe.

MN: Elnökjelöltként mi állt a programja középpontjában?

JB: Elsősorban az, hogy a civil társadalom visszavegye magának a politikai párbeszédhez való jogot. Nem normális, hogy a közéleti vitákat mindig ugyanazok a politikai pártok sajátítsák ki. Fel kell borítani a politika játékterét, hogy az állampolgárok maguk vethessék föl és vitathassák meg az őket, a társadalmat érdeklő kérdéseket. Ebből két célkitűzés adódik: egy ökológiai és egy társadalmi. Manapság ugyanis a termelés olyan formája van terjedőben, amely egyrészt tönkreteszi a Földet, másrészt egyre több embert tesz szegénnyé. Ha azt akarjuk, hogy a Föld mindenki számára biztosítson valamekkora jólétet, akkor a termelést az ökológiai, a helyi és a nemzetközi szempontok egyidejű figyelembevételével kell kialakítani, a társadalmat pedig úgy kell átformálni, hogy mindenki emberhez méltó módon élhessen. Ezzel tehát megkérdőjelezem a termelés és az elosztás rendszerét, a nemzetközi szervezetek - mint a Kereskedelmi Világszervezet - működését, és azt mondom, hogy ki kell lépni a mai uralmi logikából.

MN: Vannak ennél konkrétabb, gyakorlati elképzelései a politikai élet "visszavételéről"? Egyáltalán, lehet ezt valahogy szervezni?

JB: Sokan hoztak már létre mozgalmakat, egyesületeket. A kérdés számomra az, hogy be kell-e kapcsolódni egy ponton a politikai vitába, vagy pedig ráhagyjuk ezt az intézményesült pártokra. Ha be kell, akkor ehhez meg kell találni a megfelelő szervezeti kereteket. Mi magunk a még mindig monarchikus jellegű francia alkotmány megkérdőjelezését állítottuk a vita középpontjába. Azt valljuk, hogy át kell szervezni a demokratikus közéletet, megtiltva például a választott tisztségek halmozását és kettőnél többszöri betöltését. Helyi szinten biztosítani kell a lakosság számára a kezdeményezés lehetőségét. Egyenletesebben kell elosztani a hatalmat az állampolgárok között. Biztosítani kell a hatalmi ágak függetlenségét, kiemelve például az igazságszolgáltatást a politikai végrehajtó hatalom irányítása alól. Ki kell vonni a politikai döntéseket a multinacionális cégek egyre erősödő befolyása alól.

MN: El tudom képzelni, hogy mindez népszerű lehet a lakosság bizonyos köreiben - az ön elnökválasztási eredménye (1,32 százalék az első fordulóban - KT) mégsem tükrözi ezt.

JB: Ezt azért előre lehetett látni 2002 után, amikor Le Pen bekerült a második fordulóba. Nagy volt a nyomás a "hasznos szavazatokért", vagyis annak érdekében, hogy a szocialisták biztosan továbbjussanak. Másrészt a szocialistáktól balra elhelyezkedő pártok egy része nem volt hajlandó belemenni ebbe az állampolgári vitába, ragaszkodott a saját jelöltjéhez, akadályozva a kollektív dinamizmust.

MN: Az ön nézeteinek egyik központi eleme a szabad kereskedelem bírálata. A franciák többsége szemlátomást az ellentétes oldalon áll.

JB: Ez azért bonyolultabb ennél. 2005-ben a franciák többsége az uniós alkotmánytervezet ellen szavazott.

MN: Igen, Le Penékkel az élen.

JB: Tény, hogy a többség nem fogadja el a liberális modellt. Sarkozy is a személyes gyarapodás ígéretébe csomagolta, amikor azt ígérte, hogy aki többet dolgozik, az jobban élhet - ami persze hazugság. Az unió kapcsán viszont ő is Európa védelmező szerepét hangsúlyozta, szemben a piac megnyitásával. Vagyis egyfajta vegyes érveléssel állt elő, követve mintegy a közvélemény elvárásait. Az adózással kapcsolatos elképzeléseit pedig éppen a napokban változtatta meg. Szerintem populista politikussal állunk szemben.

MN: Tény, hogy a franciák szerint elfogadhatóbb, mint Ségoléne Royal.

JB: Az egész kampány a meglehetősen szervilis sajtóval együtt minden kritika nélkül erre a két jelöltre összpontosított.

MN: Ön, mint a globalizáció heves bírálója, mit gondol arról a nézetről, miszerint ennek a folyamatnak az árnyoldalait a nemzetközi intézmények hatékonyabb működése, vagyis a politika globalizációja küszöbölheti ki.

JB: Azt látom, hogy a nagy szervezetek, mint a Világbank, a Nemzetközi Valutaalap és a Világkereskedelmi Szervezet ma a szabad kereskedelem elvét vallják. Viszont a kereskedelem szabadsága csak a multik számára biztosított, amelyek a forgalom kétharmadát bonyolítják. Az a tendencia, hogy ezek a cégek mindinkább felülírhatják egy-egy ország törvényeit, rákényszeríthetik az államokat, hogy az ő szájízük szerint módosítsák őket. A probléma leginkább a szolgáltatások - víz, energia, tömegközlekedés és hasonlók - szintjén merül fel: jó-e, ha ezeket a vállalatok érdekei alakítják, nem pedig az állampolgárok igényei? Szerintem a cselekvő fogyasztónak (lefordíthatatlan szójáték: consomm-acteur - KT) egyfajta ellenhatalommal kell rendelkeznie a közszolgáltatások tekintetében.

MN: Az imént szóba hozta a világszegénység problémáját. Jelentős érvek és bizonyítékok szólnak amellett, hogy a globalizáció számos országban - például Délkelet-Ázsiában - kimutathatóan segítette az életszínvonal emelkedését.

JB: Kételyeim vannak ezzel kapcsolatban. Az éhínségek áldozatainak a száma például emelkedik. A termelés áthelyezése a harmadik világba új és új problémákat vet föl. Kínában például 450 millió parasztot közvetlenül fenyeget a veszély, hogy el kell hagyniuk a földjeiket. Ennyi embert nem képes felszívni az ipar. Más országokban is hatalmas nyomortelepek jönnek létre, amelyeket képtelenség ellátni megfelelő szolgáltatásokkal - például közoktatással, környezetvédelemmel. Vagyis a rövid távú előnyök mögött hosszú távú veszélyek rejlenek. És miután a részvényesek - például a nyugdíjalapok - részéről egyre nagyobb a nyomás a befektetett tőke minél gyorsabb megtérülése érdekében, egyre rövidebb távú a tervezés, és így a termelés globalizációja mögött nincsenek igazi globális elképzelések. Ezt én veszélyes dolognak tartom.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.