Utánlövés (Utánlövés)

  • 1996. május 23.

Belpol

Mellélövés, mert könnyű messzirôl átlagolni, csak vajon mi az igaz. Indiában nemcsak a regionális pártok regionálisak, a nagy, országos pártoknak is több a rétege belül, mint ahogy ezt innen olyan egyszerű volna elképzelni.
Mellélövés, mert könnyű messzirôl átlagolni, csak vajon mi az igaz. Indiában nemcsak a regionális pártok regionálisak, a nagy, országos pártoknak is több a rétege belül, mint ahogy ezt innen olyan egyszerű volna elképzelni.
MaNcs, 1996. május 16.

A választások relatív gyôztese, a Baharatíja Dzsanata részérôl Atal Behari Vadzspáje kapott megbízást kormányalakításra. Sankár Dajar Sarma államfô óvatosan úgy döntött, hogy nem a megalakítandó kormány tényleges működési esélyeit latolgatja, hanem számszakilag közelít a megbízás kérdéséhez. A nyertes próbálkozzon elôször, aztán ha majd a törvényhozás nem engedi át, jöhet a következô.

A kijelölt miniszterelnök a múlt héten letette a hivatali esküt, követte ôt a szűkre szabott kormány mindössze tizenegy tagja. A hónap végén tartja elsô ülését a választások után létrejött új parlament, és könnyen lehet, hogy a Vadzspáje-kormány mindössze addig marad hivatalban. Ekkor derül ki ugyanis, hogy összejön-e a (nem alap nélkül) hindu nacionalistának mondott párt számára a párton kívülrôl a többség. Hetven külsô szavazat kell ehhez, és hiába ellenzi a Baharatíja Dzsanata a támogatók megvásárlását, a rossz nyelvek szerint máris korrumpálni kezdett.

Ha a kedvezôtlen elôjelek ellenére mégiscsak kormányon marad az új indiai kabinet, megnô a fontossága a ténynek, hogy Vadzspáje pártján belül a mérsékelt irányzatot képviseli a mohamedánfaló szélsôséggel szemben. A mérsékletet a gazdaság vonatkozásában is, tehát nem azzal indítana, hogy kiirtja a külföldi tôkét az utóbbi években erôteljesen reformálódó országban. De ez még messze van, többszörösen is, hiszen, ha az elsô menetben elbukik ez a kormány, utána széthullhat még egy esetleges Kongresszus-baloldal-szövetség is. És akkor megint a Baharatíja Dzsanata következik.

- kyt -

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.