Meglehetősen elkeserítő adatokról, folyamatokról számolt be az operatív törzs keddi sajtótájékoztatóján az országos tisztifőorvos. Müller Cecília szerint óriási sebeséggel halad a harmadik hullám emelkedő szakasza, az egész világon egyre több fertőzöttet regisztrálnak. Nálunk az elmúlt 24 órában 500 fővel emelkedett a kórházban ápoltak száma, a hosszú hétvége alatt pedig 1126-tal. Az országos tisztifőorvos szerint a brit mutáns sokkal fertőzőképesebb, így a fiatalokat is megbetegíti, akik nagyon gyorsan súlyos egészségügyi állapotba kerülnek.
A hazai járványügyi adatokat ismertetve elmondta: jelenleg 1 347 000 embert oltottak be Magyarországon; ma 120 ezer Pfizer-vakcina érkezett, amit a regisztrált időseknek adják, és még 100 ezer Sinopharm-vakcinát is várnak. Ugyanakkor jelenleg 9844 ember ápolnak a kórházban, ami miatt
már nem csak új kórtermeket, hanem új részlegeket kell megnyitni.
Az elkövetkezendő hetekben további emelkedéssel kell számolni, Müller Cecília szerint valamennyi járványügyi adatunk kedvezőtlenül alakul; a brit mutáns megváltoztatta a járványügyi görbét. Jó hír azonban, hogy a héten AstraZeneca oltóanyag is érkezik, viszont csak csökkentett mennyiségben, ezért Szputnyik- és Sinopharm-vakcinákkal fognak oltani helyette.
Elképzelhető, hogy tovább bővítik az oltópontok számát. Az operatív törzs sajtótájékoztatóján az is elhangzott, hogy nő az oltakozási hajlandóság: jelenleg a lakosság 46,6 százaláka kíván élni a védoltás felvételével. Az idősek között azért alacsonyabb a fertőződés, mert már nagy százalékban megkapták a második védőoltást.
Az országos tisztifőorvos reagált az AstraZeneca-vakcina körüli helyzetre, ugyanis több uniós ország felfüggesztette a használatát, mert olyan bejelentések érkeztek, melyek szerint a beadása után vérrög képződött egyes személyeknél. Müller Cecília elmondta, a WHO és az Európai Gyógyszerügynökség összehasonlította az említett esetek számát azzal, amikor oltás nélküli időszakban alakult ki vérrögképződés; arra a következtetésre jutottak, hogy nem haladják meg a mostani esetek ezt a számot. Továbbá nem bizonyították, hogy az embólia összefüggésbe hozható az AstraZeneca-vakcinával.
A tájékoztató végén szokás szerint pár gondosan kiválogatott újságírói kérdésre válaszolt csak Müller Cecília.
- Megismételte, hogy a WHO és az Európai Gyógyszerügynökség ajánlásait veszik figyelembe, ezért továbbra is oltanak AstraZenecával.
- Saját tapasztalatok alapján a brit variánsok nagyon gyorsan fertőznek, és érintettek súlyos állapotba kerülnek.
- Azt tanácsolja, hogy azok, akik átesnek a betegségen, a gyógyulás lezajlását követően várjanak az oltás felvételére, mert ők egy darabig védettek a vírussal szemben.
- Az idősek fertőződése kevésbé valószínű, viszont az egészséges fiatalokra még nem került sor.