Választás után: az igazi kérdés, hogy miként alakul a Tisza Párt további útja

Belpol

A Fidesz önmagához képest rosszul szerepelt, de Magyar Péter formációja nem Orbán Viktor pártját, hanem főleg a Momentumot, részben a DK-t és majdnem Karácsony Gergelyt ütötte ki.

A Tisza Párt a várakozásokhoz képest is nagyobb számú, 1,34 milliónyi EP-listás szavazója mindenekelőtt a többi ellenzéki párt egykori választóiból, illetve valószínűsíthetően abból az eddig nem, vagy ad hoc alapon szavazó csoportokból került ki, amelyeknek bár elegük van a NER-ből, de a Tisza megjelenése előtti ellenzéki pártokat sem díjazzák már. Továbbá a 2022-es 3 milliónyi Fidesz-szavazó legkevésbé elkötelezett százerzreiből is jutott most valamennyi voks Magyar Péterékre, de gyaníthatóan messze nem annyi, amennyi rövid távon megrengetné Orbán Viktor pártjának a dominanciáját.

Éppen ezért korai a Fideszt temetni, mert ha most bevittek is egy ütést a kormánypártnak, attól az ma még meg sem tántorodik. A kegyelmi botrány után és annak ellenére, hogy a magyar gazdaság lejtmenete évek óta és egyre jobban érezhetően befolyásolja a mindennapi megélhetést; annak ellenére, hogy a Fidesznek mostanáig nem kellett szembenéznie egy olyan lendülettel elstartolt, és egyelőre folyamatosan növekedő NER-ellenes formációval, mint amilyen a Tisza Párt; és annak ellenére, hogy a Fidesznek immár semmi mondanivalója nincs az országról azon kívül, hogy vagy Orbánra szavazol, vagy pedig holnap elégsz egy atomcsapásban – nos, mindezek után a kormánypárt EP-listájára még mindig valamivel több mint 2 millióan szavaztak. A Fidesznek 2002 óta van minimum ennyi támogatója, és ennyi mindig elég is lesz a magabiztos győzelemhez akár az EP-, akár az országgyűlési választáson. Legalábbis addig, amíg a vele szemben álló oldal résztvevői képtelenek egymással ésszerű kompromisszumra jutni, vagy amíg a NER-ellenes térfél fragmentáltsága nem mérséklődik. Mindkettőre láttunk kísérletet: ám a korábbi összefogások az egymás iránti bizalmatlanság, a szűklátókörű részérdekek miatt rendre zátonyra futottak (kivéve a 2019-es önkormányzati választást), illetve a vitán felüli ellenzéki vezető szerephez egyik párt sem volt elég erős soha.

Utóbbira is volt törekvés, és most a Tisza lényegében a Gyurcsány-modellt valósítja meg, összehasonlíthatatlanul nagyobb sikerrel, mint a DK bármikor is. Az ellenzéki térfél leuralása (az erre hajlamos közszereplők ezt olykor patetikusan „az ellenzék leváltásának” nevezik) régi vágya a mindenkori legerősebb ellenzéki formációnak (2014-ben az MSZP-nek, 2018-ban a Jobbiknak, 2019 után a DK-nak), de a mindössze néhány hónapos Tiszán kívül korábban erre senkinek nem volt reális esélye.

 
Ünneplő Tisza-hívek a párt eredményváróján
Fotó: L. Kovács
 

Ezzel együtt is önmagukat csapják be az Orbán Viktor miharamabbi leváltásában reménykedő százezrek, ha például elhiszik azt, hogy vasárnap máris megkezdődött a Fidesz szétesése. Egyelőre szó nincs arról, hogy "kiábrándult fideszesek" tömegei hagynák ott Orbánt.

A vasárnapi EP-választás azt tette nyilvánvalóvá, amit eddig is mutattak a mérések: a Tisza felbukkanása elsősorban az ellenzéki szavazatok átrendeződését eredményezte. Ezt a leglátványosabban e folyamat legnagyobb vesztesének, a Momentumnak a példája mutatja meg. A párt kizuhant az Európai Parlamentből, és a fővárosi önkormányzati választáson a jelenlegi állás szerint mindössze 144 szavazattal marad el listája az 5 százalékos bejutási küszöbtől. Hogy ez elsősorban a Tisza megjelenésével magyarázható, az a megyei listák vizsgálatával válik egyértelművé. A Tisza ugyanis csak Budapesten állított pártlistát a helyhatósági voksolásra – a fővárosban 27,34 százalékot ért el –, míg a megyékben, "diverzáns akciókra" hivatkozva nem. Mint tudjuk, a megyei listákra a megyei jogú városok polgárai nem szavaznak, vagyis azokról a közepes és kisvárosok, illetve a falvak lakosai döntenek. Ebben a közegben, amely pedig jellemzően nem a liberális pártok fő terepe, a Momentum, ahol indult, mindenhol bőven átlépte az 5 százalékot, sőt Pest megyében 21 százalékot kapott a listája, de még Hajdú-Biharban is 12,5-öt. (Somogyban és Szabolcs-Szatmár-Beregben a párt nem állított listát.) Amennyiben a Tiszának lettek volna megyei listái, a legtöbb helyen a Momentum, de még a DK is minden bizonnyal bezuhan 5 százalék alá – ennek belátásához elegendő az önkormányzati választás megyei listáit összevetni az EP-választás megyei eredményeivel: az utóbbiaknál a fasorban sincs a Momentum a megyei közgyűlési eredményeihez képest, mivel a Fidesz-ellenes voksok döntő hányadát a Tisza gyűjtötte be. Megjegyzendő, hogy míg a megyei listás választásokon a Fidesz Pest megye kivételével jellemzően mindenhol jóval 50 százalék felett szerepelt, az EP-választáson a legtöbb megyében, nyilván a Tisza miatt, 50 százalék alatt maradt.

 
Magyar Péter
Fotó: L. Kovács
 

A Fideszt igazából, mondhatni, szokás szerint, csak Budapesten verték tönkre – de hát ez megtörtént 2019-ben a Tisza nélkül is. 2024-ben viszont Magyar Péterék jelenléte nemcsak a városházi politikát teszi – rövid távon bizonyosan – átláthatatlanná, hanem Karácsony Gergyely is ezért nyert csupán minimális különbséggel Vitézy Dáviddal szemben. Magyar Péter állásfoglalása arról, hogy érvénytelenül fog voksolni a főpolgármester-választáson, láthatóan sokakra hatott. Okkal feltételezhető, hogy a majdnem ezer fel nem vett szavazólap, illetve a kiugróan nagy számú, 24,6 ezer érvénytelen szavazat jó része ennek a következménye. Ha ez így van, akkor az is okkal feltételezhető, hogy a NER-rel szemben álló, de a főpolgármester-választáson érvénytelenül voksoló Tisza-szavazók nagyobb része nem a de facto Fidesz-jelölt Vitézyt támogatta volna.

A magyar belpolitikáról készíthető pillanatkép a vasárnapi két választás után a következőkről árulkodik:

az Orbán leváltását reménytelenül elérni igyekvő országgyűlési ellenzéki pártokkal szemben a NER-ellenes választói igény életre hívott egy új formációt, amely a neki megszavazott bizalom okán mától a tempót diktálja az ellenzéki térfélen.

Az igazi talány a Tisza további útja – és ez nem a Tisza kritikája, hanem egyszerű tény. 2026-ig még két év van: és nemcsak az a kérdés, kitart-e a lendülete addig, hanem az is megjósolhatatlan, hogy a rá nehezedő nyomás (főleg a Fidesz felől, de várhatóan, bár kisebb erővel, a még életképes ellenzéki pártok felől is) következtében összecsuklik-e az országgyűlési választásig a Tisza és annak vezetője – vagy épp ellenkezőleg, a Fidesz egyetlen esélyes kihívója lesz.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.