Választói stratégiák: Akarok egy jó nagyot

Belpol

Amagyar lakosság nem kis része hajlik arra, hogy összekeverje a választások, illetve a totó nevű szerencsejáték esetén javallott stratégiákat. Totózáskor a józan számítás ellenében is megjátssza kedvencét (egy fradista sosem venné a Fradi-MTK-t kettesre), míg az általános választások alkalmával inkább a győztest próbálja eltalálni. A makacs megátalkodottságon kívül persze a keserű tapasztalatok is erre biztatják népünket: talán még emlékeznek rá, hogy az első szabad választáskor (1990 tavaszán) nem kevesebb mint 777 777 szavazat veszett kárba: azon választók voksai, akik bizalmukat mondjuk a Hazafias Választási Koalícióba, a Petrasovits Anna-féle szocdemekbe, a megrögzött bolsevisták pártjába vagy a Somogyi Keresztény Koalícióba vetették.
Amagyar lakosság nem kis része hajlik arra, hogy összekeverje a választások, illetve a totó nevű szerencsejáték esetén javallott stratégiákat. Totózáskor a józan számítás ellenében is megjátssza kedvencét (egy fradista sosem venné a Fradi-MTK-t kettesre), míg az általános választások alkalmával inkább a győztest próbálja eltalálni. A makacs megátalkodottságon kívül persze a keserű tapasztalatok is erre biztatják népünket: talán még emlékeznek rá, hogy az első szabad választáskor (1990 tavaszán) nem kevesebb mint 777 777 szavazat veszett kárba: azon választók voksai, akik bizalmukat mondjuk a Hazafias Választási Koalícióba, a Petrasovits Anna-féle szocdemekbe, a megrögzött bolsevisták pártjába vagy a Somogyi Keresztény Koalícióba vetették.

Lábbal szavaz

A csalódottság számokban is mérhető volt: a második fordulóban másfél millióval kevesebben kocogtak el a legközelebbi művházig (lásd még: nyeretlen szelvény a kukába, várjuk a következő játéknapot). A hosszabb távú hatás még látványosabb: az 1994-es (kettes sorszámú) szabad választás idején (a jóval nagyobb részvételi arány ellenére is) számszerűleg kevesebben szórták el szavazataikat: ők (12,66 százalék) ekkoriban Thürmer, Palotás, Csurka és Pozsgay pártjait preferálták, mindhiába; az ekkor már ötszázalékos küszöböt egyikőjük társaságának sem sikerült túllépnie. A rosszul tippelő fogadók arányszáma ugyan stabilan 12 százalék fölött maradt ´98-ra is, ám ez abszolút számban jóval kevesebbet jelentett, ráadásul alacsony részvétel mellett néha akár be is jöhet a kis pártok rajongóinak számítása (lásd a MIÉP meglepetésszerű öt és fél százalékát 1998 májusában). Mi több, ekkorra a szavazó polgároknak mintha leesett volna: a magyar választási rendszerben a mandátumok fele az egyéni választókerületekben, a második fordulóban dől el, így azután százezernyi választó csak a rájátszás alkalmából tette tiszteletét - addigra a feltűnően esélytelenek úgyis kiestek már a versenyből.

S ez még nem is a legvégső fázis: az ideális magyar választó idővel mind jobban kiismeri a választási rendszert, és amikor azt látja, hogy a két böhöm nagy párt mellett (amelyek a jelenlegi állás szerint egyenként is olyan eredményt érhetnek el, mint eddig még soha senki) egy, maximum két kisebb pártnak juthat hely, akkor elgondolkodik. Egy-egy új szereplő esélye a tapasztalatok szerint a nullával egyenlő: az első választások hat pártja mellett (az utóbbi tizenkét év alatt) csak a MIÉP jutott szóhoz (az pedig, mint tudjuk, az ős-MDF egyenes ági leszármazottja, s mintegy örökségbe kapta a borzalmas tagságot és a bizonytalan méretű hardcore szavazógárdát). Az alapító atyák is egyre csak fogyatkoznak: a KDNP és az MDF beolvasztva, a kisgazdatöredékek pedig ama rejtélyes egy- százaléknyi szavazó kegyeiért küzdenek, akiknek valószínűleg nincs se rádiójuk, se tévéjük, s már évek óta nem mozdultak ki otthonról. Ilyen helyzetben még az esélyesebb kis pártoknak is - az SZDSZ-nek és valószínűleg a MIÉP-nek - mindent meg kell tenniük azért, hogy választóik nehogy valamelyik győzelemre is esélyes (s potenciálisan szövetséges) megapártot válasszák.

Minden hiába

Bár, mint említettük, az esély szinte nulla, mindig akad új jelentkező. Politikai elemzők ennek apropóján kedvtelve nyammognak egy absztrakt bal-jobb skála, esetleg egy konzervatív-liberális-szocialista háromdimenziós koordinátarendszer felett, noha a vektoralgebrához persze nagyon nem értenek, a szavazó pedig rohadtul nem e szempontok szerint választ. Ráadásul az újonnan jelentkező versenyzők vagy már a kezdeteknél komolytalannak tűntek, vagy maximum a kampány végére kiderült róluk (mint a Palotás-féle Köztársaság Pártról), hogy még a kopogtatócédulákat sem sikerült összeszedniük. A hisztérikus ajánlószelvény-szedés alkalmasint maga is jó indikátor lehet: a MIÉP-nek például 1998 tavaszán sikerült vagy 300 ezret összegyűjteni (ez véletlenül nem is járhatott oly messze az igazságtól meg az élettől), ami már sejtette, hogy jönnek - lassan, de biztosan. A MIÉP kivételes volta (a fent említetteken kívül) abban rejlik, hogy a jelentősebb kontestálók közül egyedüliként vállalta tudatosan és habozás nélkül az egyik legerősebb k.-európai ideológiai hagyományt: a xenofób, antiszemita szélsőjobbét, s ezért tudott (igaz, csak második nekifutásra) megkapaszkodni.

Ezzel nagyjából be is telt az utolsó hiányzó kalicka a pártpalettán; egy új indulónak pedig kapásból kellene öt százalék felett ugrania, az pedig pénz- és médiatámogatás nélkül semmiképpen, de még azzal sem nagyon fog menni.

Barotányi Zoltán

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.