Monitoring után

Válságban a magyar média

  • Gaal Ilona
  • 2011. november 17.

Belpol

Veszélyben a szólásszabadság – állítják nemzetközi szakmai szervezetek. Megállapításaikból a hazai közmédiumok azt emelik ki, hogy a szakértők szerint a magyar tárgyalófelek úgy látják, politikailag motivált a delegáció.

A média magyarországi szabályozása aláássa a szólásszabadságot, Magyarország médiaviszonyait tekintve válságban van – állapította meg az a nemzetközi delegáció, amely 14 szakmai szervezet képviselőit küldte néhány napra hazánkba. A küldöttség a média helyzetét tanulmányozta annak tükrében, hogy lassan egy éve van érvényben az Európai Bizottság által is bírált médiatörvény. (A törvény az internetes és a nyomtatott sajtóra július elsejétől vonatkozik.) Aidan White, a nemzetközi újságírószövetség korábbi főtitkára vezette csapat találkozott újságírókkal (köztük a Magyar Narancs egyik szerkesztőjével), jogászokkal, szakmai szervezetekkel, a médiahatósággal, társhatóságokkal és a kormányzat képviselőivel. „A szabályozás jogbizonytalanságot teremt, következetlen és aláássa a médiaipar gazdasági környezetét és a technológiai átállást” – mondta Aidan White a munkájukat összegző sajtótájékoztatón.

A szakértők az európai és a nemzetközi joggal összeegyeztethetetlennek találták többek közt a forrásvédelem jogi szabályozását, és nem kielégítőnek a médiahatóság és a médiatanács döntései elleni jogorvoslati lehetőséget. (A médiatörvény hatályos szabályozása szerint az újságírók kivételesen indokolt esetekben kötelezhetők az információkat adó forrásaik felfedésére. Hogy mi számít "indokolt esetnek", azt a nyomozóhatóság dönti el, a sajtó képviselőinek nincs lehetőségük vitatni az adott helyzet kivételességét. Az atlatszo.hu főszerkesztőjével szemben már alkalmazták is a hatóságok a törvény e passzusát, ám Bodoky Tamás megtagadta forrása kiadását. Hazai jogorvoslat híján kollégánk az Európai Emberi Jogi Bíróságon keresi igazát.)

A nemzetközi szervezetek felhívják a figyelmet arra, hogy a magyar szabályozásban benne rejlik a pluralizmus aláásásának lehetősége, pedig az európai szerződések szerint biztosítani kell a médiapluralizmust és a sokszínűséget. A nemzetközi delegáció szerint a közmédiumok átszervezése miatt kérdéses, hogy a pluralitást és a minőséget szem előtt tartó információkat jelentet-e meg a közszolgálat.

E felvetés jogosságát a találkozókról szóló MTI-hírek is alátámasztják: noha a közszolgálatot ellátó, az ingyenes hírszolgáltatásának beindítása óta a piacon egyetlen hírügynökségként létező MTI beszámolt arról, hogy a küldöttség látogatás tett Szalai Annamáriánál, a Médiahatóság elnökénél, Kovács Zoltánnál, a kormányzati kommunikációért felelős államtitkárnál és az MTI-nél is, igencsak szűk és részrehajló válogatást közölt a sajtótájékoztatóról, valamint a küldöttség kritikus hangvételű sajtóanyagából. Ha pusztán az MTI alapján tájékozódnánk, azt hinnénk, hogy különösebb nézeteltérés nincs a nemzetközi szervezetek, valamint a hazai jogalkotók és hatóságok között, és hogy Magyarország médiaszabályozása teljes összhangban áll az uniós gyakorlattal. Az MTI szerint az egyetlen konkrét kritikai észrevétel, amely a közszolgálati médiumokra vonatkozott, hogy vajon képesek-e pluralista módon információt szolgáltatni.

A nemzetközi médiaküldöttség a tapasztalatairól beszámol majd az Európai Unió, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetek és az ENSZ illetékes szerveinek. Mostani érdeklődésük egy folyamat kezdete volt, a monitoringozást folytatják.

Figyelmébe ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.