A diósgyőri vár rekonstrukciója

Várakozó álláspont

Belpol

A Fidesz találta ki, most pedig a Fidesz hátráltatja a miskolci látványosság újjáépítését. Már a hatodik szakvélemény mondta ki, hogy több pénzre van szükség, de egyelőre csak az látszik, hogy a helyi Fidesz rá akarja égetni az ellenzéki önkormányzatra a torzóként álló vár ügyét.

Bár a Lázár János vezette Építési és Közlekedési Minisztérium szinte rutinból kaszál el állami beruházásokat, a diósgyőri vár sorsa biztosnak tűnt: a miniszter ugyanis azt ígérte, hogy torzók sehol nem maradnak, a már elkezdett építkezéseket mindenképpen befejezik. Márpedig Miskolc turistacsalogató szimbólumának rekonstrukciója tíz éve elkezdődött: 2013-ban lezajlott az első ütem, két szinten visszaépítették a lovagtermet, a kápolnát, megépült a királyné lakosztálya és a kiállítási terem is. Már akkor egyértelmű volt, hogy szükség lesz második ütemre, hiszen értelmezhető tetőszerkezet hiányában többször is beáztak az újonnan épült termek.

A 2010 és 2019 közt regnáló fideszes városvezetés annyira saját projektnek tekintette a várat, hogy konkrétan az önkormányzatnál rajzolták meg, hogyan is képzelik a várromból várrá visszaépített épületet. A 2017-es látványterveken elképedt a szakma (bővebben: Betonnal kiöntött élmény, Magyar Narancs, 2022. december 14.), hiszen Miskolcon is annyira törődtek a vár eredeti külsejével, amennyire Orbán Viktor emberei a budai várral. A terveket a régészek és a muzeológusok hiteltelennek és sokszor nyilvánvalóan hamisnak találták, ugyanis a tervezők teljesen önkényesen álmodtak meg bizonyos elemeket. De mivel a diósgyőri várba nem akart beköltözni a miniszterelnök, nagyon nem is volt sürgős a dolog: a Kriza Ákos vezette önkormányzat annyira kicsúszott a határidőből, hogy időközben a Veres Pál vezette ellenzék került Miskolc élére. Az új vezetés a várossal együtt megörökölte a rekonstrukciót is, ami 2021 februárjában kezdődött a NER-cégek oldalán gyakran megjelenő Épkar Zrt. vezényletével, 13,5 milliárd forintból. A kormány ekkor már visszafogottabban támogatta a projektet, mint korábban, amikor még a Fidesz vezette Miskolcot: 2020-ban visszavonták a vár felújítását finanszírozó egyik 1,5 milliárd forintos támogatási szerződést azzal az indokkal, hogy az új vezetés csúszott a határidőkkel. Veresék hátramutogattak, és bejelentették, hogy ezt az összeget hitelből fogják pótolni.

Jogos, de nem

A februárban elkezdett munkálatok 2021 októberéig tartottak: ekkor jelentette ki a kivitelező, hogy a vár négy tornyának falait statikailag meg kell erősíteni, és ameddig ez nem történik meg, nem vállalják a további építkezéssel járó kockázatot. A régi kőfalak problémáit nem tárták fel a 2017-es statikai vizsgálat idején, így a javítás majd’ 2 milliárd forinttal megdobja az eredeti költségeket. Ekkora többletre természetesen nem különítettek el pénzt, úgyhogy Miskolc önkormányzata a kormányhoz fordult de­cemberben. Előbb a vár miniszterelnöki biztosához, az egykori alpolgármester Kiss Jánoshoz, egy hónappal később Gulyás Gergely miniszterhez, valamint Gyopáros Alpár kormánybiztoshoz mentek – hiába. A polgármester 2022 augusztusában a miniszternek kinevezett Lázár Jánoshoz fordult, aki arról tájékoztatta az önkormányzatot, hogy a város többletforrás­igényét szeptemberben a kormány elé terjeszti, de a projektet az elejétől kezdve egyengető L. Simon László is hangsúlyozta, hogy megoldást kell találni a helyzetre.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

A kis pénzrablás

  • - ts -

Gyakorlatilag másodpercre ugyanakkor járunk Németország történelmében, mint a Good bye, Lenin! hősei. Az ország még két részben van, de a fal már ledőlt, a tegnap még oly zord határőrök már csak az üstöküket vakargatják, s nézik, hogyan suhannak el a Barkasok.

Papírpapság

Tradíció és haladás – a művészetektől a politikáig évszázadok óta ez a kettő harcol egymással, miközben a békésebb időszakokban jinként és jangként egészíthetik ki a másikat.

Becsap

  • Kiss Annamária

Irtó hangosan, ajtócsapkodással és kiabálással kezdődik a Budaörsi Latinovits Színházban tíz éve színpadra állított, most pedig a Vígszínházra hangszerelt Liliomfi-előadás. Ifj. Vidnyánszky Attila rendezte, és Szigligeti Ede nyomán Vecsei H. Miklós írta a szövegkönyvet és a dalszövegeket.

Keserédes felelősség

A szülővé váló női művészek munkásságába rendszerint valamilyen módon beépül az anyaság témája. Ezt a műkritikusok és a kollégák rendszerint egyfajta kitérőnek tekintik, ami után a művész visszatérhet az „igazi” művészethez.

Egy tipikus NER-karrier

Magyar Péter fent említett sajtótájékoztatója után egy eddig viszonylag ismeretlen informatikai vállalkozó, Vertán György is a reflektorfénybe került, mivel Magyar azt állította, hogy volt felesége, Varga Judit, illetve volt barátnője, Vogel Evelin Vertántól kap „apanázst”, az egyik átutalással, a másik készpénzben. Mindez azért zajlik így, mert az üzletember Kubatov Gábor barátja.

A kezükben robbanhat föl

Egészen elképesztő, mi zajlik itt vasárnap délután óta, amikor Magyar Péter rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a Fidesz manipulált, részben mesterséges intelligencia segítségével előállított hangfelvételekkel lejáratókampányt indít ellene.

„Sorok kígyóznak”

A színházi rendezés mellett foglalkozik képzőművészettel, irodalommal, filmkészítéssel. A kijivi alkotó egészen 2013-ig sokszor dolgozott magyarországi színházakban rendezőként és – főképp Vidnyánszky Attila rendezéseiben – díszlettervezőként. Aztán visszatért hazájába, a háború kitörése is ott érte. Az ukrajnai színházi állapotokról kérdeztük.

Mindent a 25-re

Az Orbán-kormány továbbra is töretlen lelkesedéssel várja az új amerikai kormányzat hivatalba lépését. Pedig ez nemigen fogja segíteni a 2025-ös magyar költségvetés kulcsfontosságú sarokszámainak teljesülését.