Vekerdy Tamás a Fidesz oktatáspolitikájáról: "Ami most zajlik, az a nemzet elleni merénylet"

  • narancs.hu
  • 2019. január 27.

Belpol

"Az elmúlt nyolc-tíz év katasztrófát hozott az amúgy is alacsony színvonalú magyar oktatásra."

Kétrészes nagyinterjút készített Vekerdy Tamással a 24.hu. A pszichológus gyilkos, alattvalókat nevelő iskoláról, az oktatás kudarcáról, kistesó kikukázásról, gyerekverésről és gyerekként vert felnőttekről, meseolvasásról és okos kütyükről, dacról és kötelező szülői szorongásról, kizsigerelt anyákról és apákról beszélt. De Orbán Viktorról, populizmusról, menekültekről, kereszténységről, Ady Endréről, és még saját családjáról is szót ejtett praktikus tanácsai mellett.

A remek beszélgetés oktatáspolitikáról szóló részét szemléztük.

Vekerdy saját bevallása szerinti legfontosabb megállapítása "Tán az, hogy a gyerekek pszichés problémái nemcsak a családban, hanem legalább annyira az iskolában gyökereznek".

A közkedvelt pszichológus nem köntörfalazott, elmondta, "az elmúlt nyolc-tíz év katasztrófát hozott az amúgy is alacsony színvonalú magyar oktatásra".

"A fejlett világban hazánk az egyetlen ország, ahol évek óta csökken az egyetemi hallgatók száma. Nincs több ilyen. Elképesztő. Ami most zajlik, az a nemzet elleni merénylet. Az ok, hogy így leszel kezes rabszolga, akin könnyű uralkodni. A buta tömeg béget, az okos egyén kritizál."

Vekerdy szerint a baj akkora, hogy a "komplett magyar oktatáspolitika lelkes önkéntességgel fekszik be a nagypolitikának".

A 24.hu teljes interjúja itt olvasható.

Figyelmébe ajánljuk

Félmosoly

E sorok írója kevés nyomasztóbb filmet látott, mint ez a számos fesztiválon (egyebek közt a cannes-in) díjazott darab. Eleinte csak kicsit kényelmetlen a társtalan és mint lassan kiderül, családtalan szülésznő története, végül azonban szinte elviselhetetlen a sorstól kizsarolt, hamis idill feszültsége.

Buffalo Soldiers

  • - turcsányi -

Van ilyen film egy rakás, egytől egyig hősköltemények. Talán csak abban különböznek, hogy némelyeknek odaírják az elejére, hogy „igaz történet alapján”, némelyeknek meg nem.

És mindenki másnak

Az előadás Ken Loach 2016-os, Cannes-ban Arany Pálma díjat nyert filmjének adaptációja. Nagy port kavart a mű, még a brit parlamentben is téma volt. A szívrohamon átesett asztalos (a színpadi adaptációban ácsmester) kilátástalan bolyongása az angol szociális és egészségügyi ellátó rendszerben ugyanis a döntéshozókkal szembeni vádiratként is felfogható.