Nem engedték be a VV-villába a III. Kerületi Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) dolgozóit az RTL emberei. Pedig a szervezet valóságos különítménnyel vonult ki: a tisztiorvoson kívül két szakfelügyelőt is kivezényeltek, és a fővárosi ÁNTSZ jogtanácsosát is igénybe vették. Miután a bejáratnál megállították a hatóság hivatalból eljáró tisztviselőit, furcsa párbeszéd alakult ki az ellenőrzők és ellenőrzendők között. Amikor a vízminta iránt érdeklődött a tisztiorvos, azt felelték: megvan, de nem tudják odaadni. Hasonló volt az ábra a csatornázási művek engedélyének és a kerti jacuzzi úszómedence műszaki engedélyének elkérésekor is. Perlaki Árpád, a kerületi ÁNTSZ vezetője kérdésünkre szűkszavúan annyit válaszolt: valóban kizárták őket, megakadályozva a hatósági eljárás lefolytatását, de rendőrt nem akartak hívni, így inkább hazamentek. "Mivel a szükséges dokumentáció nem állt rendelkezésünkre, nem tudtunk állásfoglalást kiadni a villa ügyében" - mondta.
A III. Kerületi Polgármesteri Hivatalnál Sárádi Kálmánné jegyző továbbra is azzal érvelt, hogy a Magyar Narancs az eljárásban nem ügyfél, így semmiféle tájékoztatást nem kaphat. Úgy tudjuk azonban, hogy múlt hét közepén postázták az RTL-t működtető rt.-nek a bontásról szóló határozatot, amit a társaság december 6-án kapott meg. Egy magát megnevezni nem kívánó forrásunk elmondta: az RTL Klub fennmaradási engedélyt sem kért, egyáltalán nem törődik az üggyel.
A villa kivitelezésénél nem tartották be az építési előírásokat, ezért a társaság, ha kér, akkor sem kaphatott volna fennmaradási engedélyt. A dolgok jelenlegi állása szerint a produkció illegális: szabálytalanul építették, törvénytelenül laknak benne, ráadásul megakadályozták az ellenőrzést végző hatóságot az "állapotfelmérésben".
Mint azt korábban megírtuk (Magyar Narancs, 2002. december 5.), az RTL a bontási határozat ellen 15 napon belül fellebbezhet Budapest Főváros Közigazgatási Hivatalánál. Ha helybenhagyják a bontási határozatot, a társaság közigazgatási bírósághoz fordulhat. Ettől kezdve addig kell húzni a peres eljárást, amíg a Való Világ produkciót futtatni akarják: kis szerencsével akár két teljes "fordulót" leadhatnak,
nem kis haszonra
téve szert. (Az RTL Klubnak amúgy egyre nagyobb az étvágya: a kezdeti 88 forint + áfás be[ki]szavazási telefondíjat ma már hol 120, hol 240 forint + áfa áron mérik.)
Ha az utolsó betervezett adás után egyszerűen lebontják a VV-villát, a per okafogyottá válik. Információnk szerint ebben az esetben még építésrendészeti bírsággal sem sújtható a társaság. Szívhatja a fogát a Tv 2 vezérkara: bár ők is engedély nélkül építkeztek, de legalább a szabályok betartásával, ezért utólag megkapták a fennmaradási engedélyt. Igaz, ráadásnak egy 18 milliós építésrendészeti bírságot is kirótt rájuk a hatóság.
Félix Péter