Visszatáncol a kormány, marad a napelemek éves szaldóelszámolása

  • narancs.hu
  • 2023. szeptember 8.

Belpol

Marad az éve elszámolás, a kormány sikerként kommunikálja a döntést.

A jövő évtől is fenntartják az éves szaldóelszámolást a már működő háztartási méretű napelemes rendszereknél a telepítésüktől számított tíz éven átjelentette be Lantos Csaba energiaügyi miniszter.

A politikus azt állítja, „brüsszeli elvárás” volt, hogy vezesség be jövő évtől a havi elszámolást. Ez amúgy igaz is, de valójában Brüsszel nem visszamenőleg várta ezt el, csak a 2024 január 1. után telepített darabokra, ennek ellenére alakította volna át a kormány a korábbi napelemek elszámolását is havi szaldósra. A döntés értelmében a legkedvezőbb éves elszámolás marad, ezt pedig alkalmazzák azokra is, akik 2023. szeptember 7-e éjfélig jelezték fejlesztési igényüket, nekik 2026. január elsejéig van lehetőségük befejezni a beruházásokat.

A mától beérkezett igények viszont már egységesen bruttó elszámolásba kerülnek. „Megerősíthetem, hogy van mód az éves elszámolás fenntartására minden már meglévő beruházás esetében, sőt azoknál is, akik igényüket mostanáig benyújtották, de a fejlesztést még nem valósították meg” – mondta a miniszter.

Az eredetileg tervezett intézkedés nem véletlenül vert nagy port, hiszen a havi elszámolás sokkal kedvezőtlenebb a fogyasztóknak, akik előzetes tájékoztatás nélkül bukták volna el a gyors megtérülésre tervezett napelemeik nyújtotta előnyöket. Nagyjából 230 ezer háztartásról van szó.

A visszatáncolást először a Fidesz frakcióvezetője, Kocsis Máté lengette be, Lantos pedig végül az iparági szövetségesekre és az energiahivatalokra hivatkozva mondta, hogy mégis van értelme meghagyni az eddigi rendszert.

A hírt Magyarország kormánya is megosztotta Facebookon úgy, mintha valami óriási siker lenne megóvni az eddigi rendszert, és nem az ő tervük lett volna megváltoztatni.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.