Újabb külföldi autóipari gyár érkezését jelentette be Szijjártó Péter, ezúttal Felsőzsolcán

  • Narancs.hu/MTI
  • 2023. szeptember 8.

Belpol

Múlt héten derült ki, hogy a szomszédos Alsózsolcán akkumulátor-újrahasznosító üzem épül.

Körülbelül 52 milliárd forintos zöldmezős beruházással 1500 munkahelyet hoz létre Felsőzsolcán a világ egyik legnagyobb autóipari beszállítójának számító GKN – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken a helyszínen.

A tárcavezető a brit tulajdonú GKN Automotive Hungary Kft. gyáravatásán kiemelte, hogy az autóipari alkatrészeket előállító vállalat a mintegy 52 milliárd forintos zöldmezős beruházás keretében megépülő üzemével a BMW-t, a Mercedes-Benzt, a Suzukit és a Volkswagent fogja kiszolgálni. Tájékoztatása szerint ezen projekt nyomán már idén 200 új munkahely jöhet létre, a munka második fázisának átadásával, 2026 végéig pedig 1500.

Az állam támogatást ad a beruházáshoz, ennek mértékét viszont csak később, az Európai Bizottság jóváhagyását követően fogják nyilvánosságra hozni.

Szijjártó Péter szerint a beruházásért „erős nemzetközi verseny” volt, amelyet Magyarország nyert meg, a gyárépítés nyomán pedig „tovább erősödik hazánk pozíciója a globális autóiparban.” A külügyminiszter arról is beszélt, hogy az autóipar már rég „a hazai gazdaság gerincoszlopát” jelent, a szektor termelési értéke tavaly először elérte a tízezer milliárd forintos „álomhatárt”. 

Szijjártó Péter múlt héten két elektromosautó-iparhoz, illetve akkumulátorgyártáshoz kapcsolódó beruházást is bejelnetett Miskolc környékén. Augusztus 29-én egy Felsőzsolca szomszédságában, Alsózsolcán épülő akkumulátor-újrahasznosító üzemről, szeptember 3-án pedig egy Miskolcra tervezett dél-koreai beruházásról számolt be a miniszter, ami szerint „még tovább erősíti Magyarország szerepét az elektromosautó-ipari átállásban”.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.