Pálya a magasban

Államügyecske

Egotrip

"Az emberek kétféle módon tehetik hivatásukká a politikát. Vagy úgy, hogy 'érte' élnek, vagy úgy, hogy 'belőle'." (Max Weber)

"Az emberek kétféle módon tehetik hivatásukká a politikát. Vagy úgy, hogy 'érte' élnek, vagy úgy, hogy 'belőle'."

(Max Weber)

Staatsaffärchen, azaz államügyecske. Ezzel a szófordulattal jellemezte a német sajtó Angela Merkel és Mesut Özil közös fotójának történetét. A fényképen a zöld kosztümöt viselő kancellár asszony a törökök ellen 3:0-ra megnyert Eb-selejtező után, a német labdarúgó-válogatott öltözőjében, félmeztelen játékosok körében állva nyújt kezet a török származású középpályásnak. A hangulat oldott, mindenki mosolyog. Tulajdonképpen ismerős a kép, hiszen néhány hónappal ezelőtt Dél-Afrikában, az Argentína elleni 4:0-s győzelem után Merkel - akkor épp piros kosztümjében - már állt a trikótlan fiúk között az öltözőben, kezet is nyújtott, beszédet is tartott, sőt még egy sört is megivott. Annak, hogy most ügyecske lett a látogatásból és a képből, két oka van. Az egyik, hogy jelenleg a német politika egyik fő témája az integráció, az együttélés kérdése, vagyis a multikulti jövője, ebből a szempontból a szüleivel törökül, a testvéreivel németül beszélő Özil kancellári érintése színtiszta politikum. A másik, hogy a látogatást utólag nehezményezte a Német Labdarúgó Szövetség elnöke, Theo Zwanziger (1900 óta ő épp a tizedik elnök), egyrészt azért, mert ő nem volt jelen, pedig a dolgok rendje ezt kívánná, másrészt azért, mert a futball nem válhat a politika eszközévé.

A futball persze mindig is a politika eszközei közé tartozott, királyok, diktátorok, demokraták egyaránt szerettek legalább jelen lenni, jó esetben pedig a diadal fényében sütkérezni - néha éppen a labdarúgók szentélyében, az öltözőben. A Csodacsatár szigorúan filmbéli Duca tengernagyától a spanyol csapattal - mindenekelőtt a törülközőig csupasz Puyollal - önzetlenül együtt örülő Zsófia királynéig széles a paletta és hosszú a sor. Az öltözőbe látogató valódi politikusokra gondolva, Max Weber után szabadon azt mondhatnánk: a politikusok kétféle módon lehetnek elhivatottak a futball iránt - vagy úgy, hogy érte élnek, vagy úgy, hogy belőle. Bármilyen szép a definíció, az érdekek és akaratok szövevényes rendszerében, vagyis a politikai gyakorlatban nehéz elválasztani a futball iránti határtalan szerelmet a szerelemben is zabolázhatatlan hatalomvágytól. A differenciálás legegyszerűbb tudományos eszközével azonban megkülönböztethetünk olyan politikusokat, akik a mérkőzés előtt látogatnak el a nemzeti csapathoz, az olyanoktól, akik a meccs után találkoznak bálványaikkal. Ha a mérkőzés szünetében a csapattal együtt lélegző államférfiról (vagy -nőről) szándékosan elfeledkezünk is, semmiképp nem hagyhatjuk figyelmen kívül a meccs előtt és után is az öltözőbe látogató diktátort. Három példa.

Az a politikus, aki a mérkőzés előtt látogat el a csapathoz, szinte bizonyosan a futballért él. Tudható ez persze Orbán Viktorról, aki a svédek elleni Eb-selejtező előtt ugrott be néhány jó szóra válogatottjainkhoz a stockholmi öltözőbe. Kép nem készült a találkozásról, Csányi Sándor sem emelte fel a szavát, a magyar sajtóban pedig legfeljebb Huszti Szabolcs levele nyomán vetett néhány apró hullámot az ügy. Miért is vetett volna nagyobbakat, hiszen a miniszterelnök néhány éve még aktív futballista volt, bármikor lelkesen nyilatkozik labdarúgásunk helyzetéről, és hétvégenként bizonyosan megtalálható a fehérvári dísztribünön. A Török Gábor blogján iskolázott amatőr politológus számára releváns kérdés csupán az lehet, vajon miért nem a meccs után látogatta meg a fiúkat? Bizonyos tekintetben persze érthető a döntés, hiszen a vereség borítékolható volt, s ennek ódiumát minden politikus igyekszik elkerülni. Sőt, még az is lehetséges, hogy a kormánypárt marketingszakembereinek tudatosságát becsüljük le azzal, ha a meccs közben Orbán Viktor képe alatt felvillantott "Gyurcsány Ferenc" feliratot a svéd tévések hibájának gondoljuk.

A német politikában a meccs utáni öltözői látogatás korábban hosszú ideig Helmut Kohl nevével és alakjával fonódott össze. Kohl először az 1986-os, Argentína ellen elveszített döntő után látogatta meg a vigasztalhatatlan válogatottat, hogy aztán később, a sikerek idején is hű maradjon szokásához. A legemlékezetesebb az 1996-os londoni Eb-döntő utáni kabinjelenése volt, nemcsak azért, mert a boldog játékosok a kancellár tiszteletére spontán nótára zendítettek - "Helmut, csökkentsd az adókulcsot!" -, hanem mert innen származik Mehmet Scholl egyik halhatatlan bonmot-ja. A félig török középpályáskedvencet ugyanis egy riporter megkérdezte, milyen volt Kohllal az öltözőben? Scholl a politikus nagy formátumára utalva csak ennyit mondott: "Szűk."

Az a politikus, akinek a futball valóban élet-halál kérdése, a meccs előtt és után is ellátogat az öltözőbe. Így volt ez Videla tábornok, a véreskezű argentin diktátor esetében is, aki az 1978-as világbajnoki siker egy részét nagy valószínűséggel valóban a magáénak tudhatja. Számos könyv és cikk boncolgatta az elmúlt években, hogyan is volt lehetséges, hogy az addig többnyire szárnyaló Peru épp a sorsdöntő meccsen csuklott össze, amelyen a házigazda számára csak a négy vagy több gólos győzelem jelenthette a döntőbe jutást. Videla mindenesetre semmit nem bízott a véletlenre. A meccs előtt a peruiak öltözőjébe látogatott el, mégpedig Henry Kissinger társaságában. Ma már nem rekonstruálható pontosan, hogy csak köszöntötte-e Cubillast és társait, vagy valóban beszélt a latin-amerikai szolidaritásról is, de az biztos, hogy a később a vereséget ellentételező gabonaszállítmányok és hitelek ügyéről itt nem ejtett szót.

A 6:0-ra megnyert mérkőzés után a tábornok az argentin csapat öltözőjébe ment, hogy kezet rázhasson a Brazíliát megelőzve csoportgyőztes és így döntős csapat tagjaival. Nem volt egyértelmű, hogy minden játékos fogadja-e a kézfogást, hiszen az edző, Menotti baloldali nézetei közismertek voltak, a válogatott korábbi kapitánya, Jorge Carrascosa (El Lobo, vagyis a Farkas) pedig a vébé előtt a diktatúra elleni tiltakozásul lemondott a válogatottságról. Ma már legfeljebb az akkor jelenlévők elbeszélései igazolhatják, hogy a "Farkas" helyén játszó fiatal Alberto Tarantini - akinek ellenzéki barátai tűntek el a junta börtöneiben - valóban a tiltakozás egy különös formáját választotta volna. A balhátvéd eszerint épp a tökeit szappanozta a zuhany alatt, amikor Videla odalépett hozzá. Tarantini - aki erről állítólag fogadást is kötött a csapatkapitánnyal, Daniel Passarellával - úgy, ahogy volt, a szappanos kezét nyújtotta a tábornoknak, így esett a gratuláció. Talán így történt, talán nem, mindenesetre Tarantini gesztusa azt mutatja, hogy ott, ahol véget ér a futball és a politika, az emberek még mindig nyúlhatnak más eszközökhöz.

Figyelmébe ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.