Maga itt a tánctanár? (Szupernaturális számok)

  • Mérő László
  • 2007. február 22.

Egotrip

Szupernaturális számok Jó néhány vicc kezdődik úgy, hogy a bolondok megszámozzák a vicceket. Sokféle poén felé kanyarodhat el ez a kezdet, például valaki mond egy számot, erre jól megverik, mert nagyon bugyuta viccet mondott, vagy óriási nevetés tör ki, mert új viccet mondott.

Szupernaturális számok

Jó néhány vicc kezdődik úgy, hogy a bolondok megszámozzák a vicceket. Sokféle poén felé kanyarodhat el ez a kezdet, például valaki mond egy számot, erre jól megverik, mert nagyon bugyuta viccet mondott, vagy óriási nevetés tör ki, mert új viccet mondott.

Képzeljük el, hogy egy játékos kedvű matematikus a matematikai formulákat számozza ugyanígy meg. Most senki sem fog nevetni, de a feladat megoldható: először sorra vesszük az egyetlenegy jelből álló formulákat (nem zavartatva magunkat attól, hogy ezek értelmetlenül egyszerűek), amikor ezek elfogytak, jönnek a két jelből állók, és így tovább, előbb-utóbb mindegyik formula sorra kerül. Az eljárás eredményeként kap egy számot a Pitagorasz-tétel, egy másikat az a név nélküli, de gyakran használt formula, miszerint a2-b2=(a+b)(a-b), sőt kapnak egy-egy számot az összes olyan formulák is, amelyek tévesek, például ez is: (a+b)(a+b)= a2+b2.

Játékos kedvű matematikusunk ezek után még tovább megy, és a formulák után megszámozza a bizonyításokat is, más szóval: a levezetéseket, amelyek nem mások, mint egymásból következő matematikai formulák sorozatai. Matematikusunk most is ugyanúgy jár el, mint az előbb: először sorra veszi az egylépéses levezetéseket, utána a kétlépéseseket, és így tovább. A lényeg az, hogy ami levezetést egyáltalán matematikus valaha is kitalálhat, ahhoz ezentúl tartozni fog egy szám, hogy ő történetesen hányadik az összes elképzelhető levezetés közül. Előbb-utóbb mindegyik lehetséges levezetés sorra kerül, mivel szám van épp elég, mindegyiknek jut egy.

Kurt Gödelnek hívták azt a matematikust, aki ezt a számozgatást először megtette. Az egész mutatványt pusztán azért csinálta, hogy felállíthasson egy furcsa formulát, amelyet később a tiszteletére G-nek neveztek el. Gödel G-formulája emberi nyelvre lefordítva így néz ki: "nem létezik olyan x szám, hogy az x-edik levezetés éppen G-t bizonyítja be". Gödel bravúrdarabja az volt, hogy sikerült megfogalmaznia ezt a formulát teljesen egzaktul, a tiszta matematika nyelvén.

A G-formula tehát azt állítja, hogy nincs olyan levezetés, amely éppen őt eredményezné. Ez a formula minden bizonnyal egy igaz állítást fejez ki, mert a G ellentéte nem lehet levezethető, hiszen az azt jelentené, hogy mégiscsak létezik olyan x szám, amely a G levezetését kódolja. Ez esetben G egy hamis állítás lenne, amely azonban levezethető. Ettől viszont a teljes matematika azonnal összeomlana, mivel egy hamis állítást is le lehetne benne vezetni - és akkor már akármit is, mert azt már régen tudják a matematikusok, hogy ha a matematikában egyetlenegy ellentmondás is van, akkor bármi levezethető benne (és bárminek az ellentéte is). A matematika vagy tökéletesen romlatlan, vagy velejéig romlott, nem úgy, mint mi, emberek.

A G-formula ezek szerint egy olyan állítást (vagy a bolondoknál: viccet) kódol, amelyről nem mondható meg, hogy levezethető-e vagy sem: a bolondok az idők végezetéig sem tudnák eldönteni, nevessenek-e vagy sem; végérvényesen zavarba jönnének tőle. Nem így a matematikusok. Egy Abraham Robinson nevű matematikusnak az jutott eszébe, hogy ha egyszer ez így van, akkor az is egyfajta matek, ha a szokásos matematika rendszeréhez hozzávesszük a G ellentétét. G ellentététől csak akkor omlana össze a matek, ha levezethető lenne, de mivel nem az, megtehetjük, hogy józan paraszti eszünkkel dacolva, G-t juszt sem tekintjük igaznak, sőt kiindulási axiómának fogadjuk el G ellentétét. Ha a klasszikus matek nem vezet sohasem ellentmondásra, akkor ez az új matek sem.

Ebben az újfajta matekban tehát létezik egy olyan szám, amely éppen a G levezetését kódolja, hogy neve is legyen, jelöljük I-vel. Ez az I szám nem lehet a hagyományos számok egyike sem, hiszen akkor G levezethető lenne a hagyományos matekban is. Az I tehát nem az 1, nem a 2, és nem bármelyik eddig ismert szám. Bizonyos értelemben mindegyik "hagyományos" számnál nagyobb, de mégis egy valódi szám, nem valamiféle végtelen mennyiség. Van duplája, van négyzete, hozzá lehet adni vagy ki lehet belőle vonni bármilyen számot - hagyományosat vagy nem hagyományosat egyaránt.

Az így kapott számokat nevezték el szupernaturális számoknak - nem azért, mert valamiféle természetfeletti tulajdonsággal rendelkeznek, hanem mert nagyobbak minden hagyományos természetes számnál, és mégis valódi számok. Szabályosan számolhatunk velük, és sohasem fogunk ellentmondásra jutni a számolás során (legalábbis akkor nem, ha a hagyományos matek nem ellentmondásos).

Mármost: mi a helyzet az I reciprokával, az 1/I számmal? Ezek szerint ez a szám minden hagyományos számnál kisebb, de mégsem nulla. Pont olyasvalami, amiről a matematikusok Newton óta mindig is beszéltek, csak jobb híján mindenféle bonyolult absztrakciókkal ragadták meg - és most itt van a kezünkben! Az úgynevezett "magasabb matematika", a differenciál- és integrálszámítás ezzel alaposan leegyszerűsödik: pusztán csak az 1/I-vel kell szabályosan számolgatni; szorozni és osztani.

Csak egy baj van: ebben a matematikában viszont az összeadás és a szorzás válik rendkívül bonyolulttá. Pontosabban: bebizonyították, hogy ebben a matematikában vagy az összeadás, vagy a szorzás ugyanolyan bonyolult, mint a mi hagyományos matematikánkban az integrálszámítás. És az újfajta matek művelője még csak azt sem teheti meg, hogy mondjuk az összeadáshoz a hagyományos matekot alkalmazza, mert nem tudhatja, hogy a szám, amivel épp dolgozni akar, szerepel-e a hagyományos matematikában vagy sem.

A sci-fikben általában úgy képzelik, hogy egy idegen civilizáció tagjainak majd a matematika segítségével bizonyítjuk az intelligenciánkat. De sajnos előfordulhat, hogy abban a civilizációban történetesen valami ilyesféle, számunkra nem hagyományos matematika fejlődött ki. Egészen másképp látják már az egész számokat is, mint mi, és természetes számukra, hogy egy 7-8 éves gyerek könnyedén megold egyszerűbb differenciálszámítási feladatokat. Ezért ők a mi matematikánk bemutatásából azt a következtetést vonnák le, hogy sajnálatosan fejletlenek vagyunk: hihetetlenül szegényes a számfogalmunk, és még a legegyszerűbb mozgásegyenlet megoldása is problémát jelent számunkra. Mi viszont azt állapítanánk meg, hogy nekik még két közönséges négyjegyű szám összeadása is nehézséget okoz...

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.