Pálya a magasban

Egotrip

A Szovjetunyió hőse - a kétéltű ember "Először is oda mintegy magától belekerültél." (Kukorelly Endre)

A Szovjetunyió hőse - a kétéltű

ember

"Először is oda mintegy magától belekerültél."

(Kukorelly Endre)

Minden romba van itt. Itt rímbe, ott romba. Egyik nap felébredsz, és mintha csak álmodtad volna, szétesett a Szovjetunyió fotballja. Volt szovjet, nincs szovjet. Nem, mint a jugoszlávok. A jugoszlávok akárhogy aprítják magukat, mindig ugyanúgy fociznak. Ez teljesen világos, olyanok, mint a hologram. Leveszed a szlovéneket a horvátokról, ugyanúgy fociznak. Leveszed a crnagorácokat a szerbekről, ugyanolyan jók maradnak, mint régen az egész volt. Az orosz csapat meg csak akkor jó, ha van benne egy ukrán csatár, egy lett védő meg egy bajuszos grúz vagy abház a középpályán. A grúzok, a lettek és az ukránok külön-külön meg egyáltalán sehogyan sem jók, nem is beszélve az abházokról, akik mintha nincsenek is. A ruszki foci úgy dőlt romba, hogy egyetlen igazi hős sem maradt a pályán.

1. élt. Vszevolod Bobrovnál nagyobb hőse aligha volt a szovjet futballnak. Annak ellenére vált példaképpé, hogy nem testesítette meg a szovjet játékosideált; a hatalmat tisztelő, fegyelmezett gépalkatrész helyett inkább az energikus, helyenként flamboyant befejező csatár szerepét játszotta. Már '45 novemberében kiváló játékos volt, amikor a Dinamo Moszkva kölcsönkérte a CDKA-tól, hogy erősítésként részt vegyen a csapat angliai túráján. A helyi futballszakértőkre az együttes - és benne elsősorban Bobrov - a Glasgow Rangers, a Cardiff City és a Chelsea elleni mérkőzéseken mély benyomást tett, így mindenki izgatottan várta, hogyan alakul az Arsenal elleni rangadó. A találkozóra a háború utáni időkhöz képest is rendkívüli körülmények között került sor, hiszen a szintén vendégjátékosként pályára lépő Stanley Matthews szerint akkora volt a köd, hogy a kezdőrúgás helyéről nem látszott a középkör vonala. A publikum csak a füttyökből, a kiabálásból és a másnapi újságból tudhatta meg, hogy az oroszok fordulatos meccsen 4:3-ra nyertek. A mostoha látási viszonyok miatt a nézők Bobrov játékát sem igen tudták megítélni: jellemző módon, amikor a mérkőzés vége felé a szégyentelenül részrehajló orosz bíró kiállított egy angol játékost, az csak kibandukolt a szélső helyére, és ott játszott tovább.

Bobrov következő futballhőstettéről viszont a szovjet szurkolók szereztek késve tudomást. 1952-ben, amikor a helsinki olimpián - a sors fintora - a Szovjetunió Jugoszláviával került össze, Sztálin és Tito is kiemelt jelentőséget tulajdonított a meccsnek: mindkét csapathoz megérkeztek az obligát politikai üzenetek. Bobrov kiváló játéka ellenére a mérkőzés sokáig elveszettnek tűnt, 3:0-ás félidő után, 17 perccel a vége előtt 5:1 volt az állás a jugoszlávok javára (egyetlen gól: Bobrov). Ekkor azonban Bobrov vezérletével a szovjetek talpra álltak, és többek között kapitányuk további két góljával egyenlítettek. Sőt, a hosszabbításban Bobrov kicselezte az egész jugoszláv védelmet, majd Rensenbrink módjára a kapufát találta el: maradt az 5:5, következett a megismételt meccs. Ezen aztán a jugoszlávok már nem fáradtak el, nyertek 3:1-re (egyetlen gól: Bobrov), és ezért Titótól fejenként állítólag 100 dollár jutalmat kaptak. Ellenben Sztálin annyira feldühödött, hogy nem engedélyezte a mérkőzés eredményének kinyomtatását, ezenfelül pedig, mivel a játékosok súlyos kárt okoztak a szovjet sport és az állam presztízsének, a Testgyakorlók Nagy Barátja feloszlatta a hadsereg csapatát, amely a válogatott gerincét alkotta.

Kommunizmus ide, ideiglenes állomásozás oda, gyerekként rajongtam a szovjet jégkorongért. Anyám bárhogy tiltakozott, egyszer még a kistévét is magunkkal cipeltük a HÉV-en, hogy a telkünkön megnézhessem a hokivébé döntőjét. Mondjuk, nekem kellett tartanom az ölemben, és Szentistvántelepnél már eléggé nyomott. Nem az oroszok nyertek, és emlékszem, apám azt mondta, hogy ez csak játék. Talán szerette volna, ha a jégkorongot is kipróbálom, ezért egyszer Moszkvából egy focilabdát és egy korcsolyát hozott. Mint Béla herceg, korona vagy kard? Aztán úgy dőlt el a kérdés, hogy nagyon béna volt az orosz korcsolya, mindig kibicsaklott benne a bokám. Ettől utáltam korcsolyázni. De hogy mihajlovpetrovharlamov, később meg makarovlarionovkrutov, kívülről tudtam.

2. élt. Vszevolod Bobrovnál nagyobb hőse aligha volt a szovjet jégkorongnak. 1948-ban, a bajnokságban 52 gólt ütött, míg a sorban utána következő csak 23-at. 1951-ben és 1952-ben is ő lett a gólkirály, a nemzetközi megmérettetésre váró válogatottban pedig az első számú játékos. 1953-ban a pártvezetés úgy vélte, elérkezett az idő, hogy a szovjet csapat, amely addig nem indult a nagy tornákon, átvegye a világuralmat. Bobrov azonban a világbajnokság előtt megsérült, így a Kremlben úgy döntöttek, lemondják a részvételt. Kivárták, míg felépül. 1954-ben már az ő vezérletével szereztek világbajnoki címet, úgy, hogy a döntőben Kanadát verték 7:2-re.

A kanadaiak mellett az amerikaiak is szinte mumusuknak tekintették Bobrovot: dermedten figyelték, ahogy 1956-ban, az olimpiai döntőben egy lövésnél eltört a botja, de ő elhajította a csonkot, és mintha mi sem történt volna, lábbal vezette tovább a korongot. Nyert a Szovjetunió, a torna legjobbja: Bobrov. Még a legendás Maurice "Rocket" Richard is azt mondta az ötvenes évek végén, hogy Bobrov biztosan ott van a jégkorong történetének tíz legjobb játékosa között.

A Bobrov, Babics, Suvalov támadósor fénykora volt ez. Sikerük egyik titka a kegyetlen edzésmódszerekben rejlett: csak szabadtéren tréningeztek és játszottak, metszően hideg moszkvai szélben, irgalmatlan fagyban, és persze soha nem hagytak ki egyetlen edzést sem. "Álmunkban is tudtuk, mit csinál a másik" - nyilatkozta Suvalov. A csatártriót a sors is összefűzte: ők hárman élték túl klubcsapatuk 1950-es repülőgép-szerencsétlenségét az Urál fölött. Fel sem ültek a gépre: Babics sérülten maradt otthon, Suvalov nem játszhatott volt csapata ellen, Bobrov elaludt, és vonattal indult útnak.

Bobrov később klubcsapatok edzője lett, majd 1972-74 között a válogatott szövetségi kapitányaként két világbajnoki címet szerzett. Váratlanul mondott le, miután a vébén a csehszlovákok elleni meccs egyik szünetében egy magas rangú funkcionárius jött be az öltözőbe, eligazítást tartani. Bobrov a legenda szerint így szólt hozzá: "Kérem, csukja be az ajtót! Kívülről." A halhatatlan sportember 1979-ben, 57 évesen hunyt el.

Kiskoromban néha játszották a tévében az egyik kedvenc szovjet rajzfilmemet, volt benne egy gonosz meg egy jó csapat, hol fociztak, hol meg hokiztak. Mi mindig fociztunk. Volt a téren egy nagyfiú, aki sose focizott, mindig a két húgával jégkorongozott. Igazából nem is korongoztak, mert görkorcsolyán csúszkálva elég ügyesen ütögettek egy kislabdát. Egyszer ott voltam, mikor egy focis barátom megkérdezte tőlük, mi ez a játék. Úgy viccből kérdezte, de a fiú nem nevetett, azt mondta: bandy. Csak nézett a haverom, hülyén, mert a másik úgy mondta, Bandi. Jéglabda, na - tette hozzá türelmetlenül. Mi is néztünk, bólogattunk, aztán visszamentünk focizni.

Vszevolod Bobrovnál nagyobb hőse aligha volt a szovjet bandynak. Nek.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”