egotrip

Sajó László: Öt és feles

Egotrip

Belső utak +

(Rákos–Aranyvölgy, Pesti körvasút)

„Azért a Szuglói Körvasútra egyszer majd felszállok.” Írta K. Dezső, alias Resti Kornél több mint tíz éve. És elérkezett az idő.

Pesti körvasút, így nevezik – Budára is átmegy és nem körvasút (a többi stimmel). K.(örvasút) Dezső olvassa, „harántirányú szerepet töltenek be”, mármint a vonatok, melyek erre. Haránt, miszerint ’ferdén, keresztben, rézsút’. Rézsű, az meg a (vasúti) töltés oldala – na, induljunk.

Újpalota, innen, így praktikus, az állomáshoz legközelebb eső „resti” a Mister Söröző „Technikai okok miatt zárva!”, ez az utazás is jól kezdődik. Van itt egy cukrászda, Vanilin, oda mégse. Gyalogúton, játszótér mellett a felüljáró felé a fűben; esik, csöndesen, kitartóan. Macondóban hull az eső, négy évig, tizenegy hónapig és két napig; itt napok óta, de már elég. Elmegy egy teher, aztán egy mozdony, a vonat öt percet késik (akkor még el se indult), ott a kijelzőn. Az állomás egy peron, fedett részben két biciklista; barna padok (nem a klasszikus, háttámla, de sokszor ülés nélküli piros padok, csak a két betonállvány), tisztaság (az eső tisztára mossa), a szemetes tele. Balra lakótelep, jobbra kertváros. Jön az S76-os, kék zónázó, K. Dezső látja a vonatból két törzshelyét, Töltés I. és Töltés II., így hívta, megbízható bekkek a Rákospalotai körvasút soron. Utóbbi beceneve Poloskás, nem győzte lepöccinteni a vasárnapi népsportra esett példányokat. Ide is terveztek állomást (mondjuk megállónak), Pestújhely néven a Kolozsvári utcánál, (még?) nincs meg.

Angyalföld, itt már járt, de nem ismer rá. Új peron, kijelzők, aluljáró, benne vécé, lift. Minden nagyon szép, de nincs megelégedve, az elegáns Bakterház Kávézó (hol 590 volt 4 cl unicum, sokallta, tíz éve) zárva, a Forgó Bistró is, ahol hajdan tojásrántotta, paprikás csirke, fokhagymás-sajtos párizsi szelet (is) volt. Ma már csak emlék a(z ön)reklám: Piroska és a Forgós. Magyaros étmese Benedek Evett után. A váróterem Műszaki okok miatt zárva! A plafon aládúcolva, ez soha nem nyit ki. A szép (műemlék) épület homlokzatán óra, legalább az működik. A vonat öt percet késik.

Újpest, itt is voltunk már. A peron sötétbarna fateteje megmaradt, egyébként új kijelzők, a régi piros-zöld (Újpesten!) padok helyett egyen(üljön)barnák. Túl a peronon a Casino tíz éve is zárva, a Popeye Sörözőn felirat: MEGNYITOTTUNK!, korai öröm, zárva. 360 volt a dreher. Már mióta úton, és egy unicumot se ittam – Fiesta, tényleg az van! Kint talponállópult, fehér, műanyag székek, állványon hosszú virágcserép virág nélkül, magyar zászló. Bent is talponállópult, piros kerek asztal, székek. És kint is, bent is rendes alkeszek. Kint drehert egy munkaruhás, bent aranyászokot egy piros bézbólsapkás, fémbotos. Sonkás-sajtos szendvics 680, Kókusz tekercs 450, Sportszelet 420, ebédidő elmúlt, K. Dezső unicumot kér, 790, kártyát csak a szerencseszelvényekre (lottózó is a kocsma) fogadnak el. CSAK LOTTÓ KUKA! KÖSZÖNJÜK! A pult felett a GRAND CENTRAL TERMINAL NEW YORK órája, „ki kérte a New York-i pontos időt?”. Nem pontos, háromnegyed 11-et mutat, itt 3 óra múlt. Piros bézbólsapkás feláll, fogja a botját, vigyázna a csomagra?, K. Dezsőt megtisztelik, törzsvendég a vécére, visszafelé begyűjti az üres üvegeket, poharakat. Középkorú pár be, a férfi rendel, kérek vagy szlovák, vagy cseh sört, képben van; Krušovice? Pilsner Urquell?, kérdezi a pultos, az, a kimondhatatlan nevű, a nőnek üdítő. Fel a peronra, lift nincs, K. Dezső lihegve a lépcsőn, pedig nem kell sietni, a szokásos öt perc késés.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.