Egotrip

Váradi Balázs: Csak semmi politika!  

Visszavág-e a birodalom?

Egotrip

Amióta az Orbán-rezsim 2010-ben nekilátott a liberális demokrácia felszámolásának, a szabadság és a demokrácia hazai híveinek hullámzó a viszonya az EU-hoz, mint az emberi és polgári jogok, a jogállamiság és a demokrácia őréhez.

Az első néhány év leginkább vaskos csalódást hozott: csak nem jöttek a felmentő seregek Brüsszelből, hogy megvédjenek minket Orbántól. A rezsim mesterkedései­ben az EU lomha, konszenzuskereső folyamatai alig tettek kárt. E passzivitás motivációiról csak spekulálni tudunk. Meglehet, egyszerű bürokratikus tehetetlenség volt az oka. Vagy az EU kivárásra játszott – végső soron Berlusconi is elmúlt magától. Talán azért volt tétlen az unió, mert egy furcsa nyelvű, kisebb ország belső folyamatai ritkán csaptak Brüsszelig érő hullámokat. S a Fidesz amúgy is ügyesen fészkelte be magát a legerősebb összeurópai pártcsaládba: az Európai Parlament (EP) szavazásain a jelentős kontingens a Magyarországot nem érintő dolgokban fegyelmezetten az Európai Néppárttal (EPP) szavazott. De az is lehet, hogy az itt működő német nagyvállalatoknak tetszett meg a munkaadók és a nagyipar barátjaként fellépő új rezsim; és –

pechünkre – az Európában legbefolyásosabb német politikusok, Merkellel az élen, hallgattak (hallgatnak?) rájuk.

De akárhogyan is történt – néhány éve alaposan megváltozott a brüsszeli tenor. Az EP 2018-ban a 7. cikk szerinti vizsgálatot javasolt országunk ellen, az Európai Bizottság pedig 2020-ban rendelettel a jogállamisághoz kötötte a 2020–2027-ben a tagállamoknak esedékes pénzeket. (És a Fidesz 2021-ben „kilépett” az EPP frakciójából.) A Bizottság is felvette tehát a kesztyűt, s nyomban kontúrokat kapott is a konfliktus. Amely tagország megpróbálja felszámolni a liberális demokráciát… – vagyis nem: amely ország nem jogállami keretek között költi az EU-tól kapott pénzt, attól az EU visszatartja a neki szánt támogatásokat; tőlünk most mintegy 8–9 milliárd eurót.

Nos, hogyan állunk akkor most? Csak pantomimoznak a brüsszeliek? Vagy ha késve is, de végre elindultak azok a szimbolikus seregek, hogy megvédjék a magyar demokráciát?

A szkeptikus megfigyelő most is lát jeleket arra, hogy a Bizottság bürokratái továbbra sem akarnak balhét, és ha nem muszáj, nem kötözködnének Magyarországgal (és Lengyelországgal). Tanulságos példa az Alapjogi Ügynökség (Fundamental Rights Agency, FRA) pályázatáé. E programban a Bizottság és az Európai Tanács vonzáskörzetébe tartozó, de tőlük függetlenül tevékenykedő FRA az egyes tagállamokban független, hozzáértő partnerekkel szerződik az ottani alapjogi helyzet monitorozására. Vajon a szakmai és pénzügyi kritériumok alapján ki nyerte el 2022-ben ezt a feladatot Magyarországon? Talán a Helsinki Bizottság? Vagy a TASZ? Független kutatók? Dehogy. A legkedvezőbb, nyertes ajánlatot a rendőrfőiskolából lett NKE és a fogatlansága miatt nemzetközileg lefokozott Alapvető Jogok Biztosának Hivatala alkotta konzorcium tette. Vajon miért engedték ezt a „brüsszeliek”? Nem akartak politikai konfliktust vállalni, még ha ezzel arcon köpik is az FRA küldetését? Vagy hanyagság és inkompetencia okán nem jutott eszükbe olyan kritériumokkal meghirdetni a feladatot, amelyek kizárják a rendszertől függő szervezeteket? A válasz valószínűleg a kettő kombinációja.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.