Seres László: Dekóder

  • 1997. február 6.

Egotrip

"A magyar sajtó karakter és arc nélküli szörnyetegekkel van tele." Zombie-holocaust a Kiskegyednél? Testrablók inváziója a HVG-nél? Az élőhalottak visszatérnek a Népszabadságba?

"A magyar sajtó karakter és arc nélküli szörnyetegekkel van tele." Zombie-holocaust a Kiskegyednél? Testrablók inváziója a HVG-nél? Az élőhalottak visszatérnek a Népszabadságba?

Nem talált. Lengyel László nyilatkozik.

A Pénzügykutató Rt. vezetője olyan ismert közéleti megszólaló, hogy ha az ÉS vagy a Magyar Hírlap interjút készít vele, oda se kell írniuk az alcímbe, ki az interjúalany és hol dolgozik. Lengyel László közgazda, a Pénzügykutató Rt. elnöke a Magyar Köztársaság Élő Lelkiismeret-díjas intézménye, hetente nyilatkozik valahová valamiről, így természetesnek számít, hogy pl. az ÉS számára másfél kolumnán át érdekes a véleménye médiaügyben.

"Azok az újságírók, akik ´90 és ´94 között sok szempontból szabadságharcot vívtak, hirtelen kormánypártiak lettek", de aztán "egy fél év után kiderült, hogy nem erre számítottak, és az értelmiséggel együtt komoly válságot éltek át a politikával kapcsolatban". A humor forrása itt a nyilatkozó személye és a nyilatkozat tárgya közti diszkrepancia: Lengyel eddig egy miniszternek és két miniszterelnöknek próbált tanácsadni (legtovább még a Horn bírta), mert a mai Magyarországon a közgazda-szocio-polito-holdudvarológus értelmiségi leginkább aktív tanácsadással próbál irányt szabni a hatalomnak. Ez az MH-ban így néz ki: "Úgy gondolom, talán alkalmatlan lettem volna miniszternek, államtitkárnak vagy pártfunkcionáriusnak. Vagy talán túlságosan alkalmas is."

Ily módon belülről megismerve hatalom működése, túlságosan alkalmas is közgazda bármikor megélni abból, hogy külső, kritikus leleplezés.

"Mára könyörtelen egyértelműséggel vált nyilvánvalóvá, hogy ki a tulajdonos, és kitől függ. (...) Az újságírók, akik korábban relatíve szabadon mozogtak, mostanra függelmi viszonyba kerültek" a könyörtelen sajtóprivatizáció előtti állapothoz képest, amikor, ugye, bármikor tényfeltárhattam az MSZMP-t, a Grószt, a Kádárt, elvégre nem volt az olyan vészes időszak, inkább relatíve szabad mozgás.

Bezzeg a mai tulajdonosok. "A politikával összefonódott nagy gazdasági érdekcsoportok (...) gyűjtik össze egymásról a lehetséges támadási pontokat (...), aztán egy adott ponton a dossziét előhúzzák, és egy jóízű ebéd vagy egy társasági parti alkalmával felmutatják a tartalmát. És két kanál étel között kicserélik mindazt az információt, amit egymásról tudnak." Média-keresztapa a Náncsi néniben egy adott ponton felmutat, leszámol, majd két kanál étel között könyörtelen egyértelműséggel nyilvánvalóvá teszi, hogy ő a tulajdonos.

Na most nem azt akarom mondani, hogy én mint Postabank-sajtómunkás bármikor tényfeltárhatnám a Princzet, de ez mindegy, mert majd megteszik vicós, bertelsmannos vagy ezektől is független ÉS-es sajtómunkás kollégáim. Én meg majd az ő tulajaikat oknyomozom, ha olyanom van. Nekem ez így rendjén van. Ami nincs rendjén: "A magyar sajtópiacon ma az a baj, hogy túl sok a szereplő." Mert ha ez baj, akkor mi a megoldás?

Alábecsülnénk Lengyel közgazdát, ha nem tudnánk, hogy igenis tud ő kiutat az újságíró-társadalom számára. A művészek alkossanak remekműveket, irány a mikszáthi karakterleírás. "Ha valaki belülről meg tudná írni ezt a BMW-s világot és a társasági életet, az nagyon érdekes lenne. [az újságírók] képtelenek megrajzolni a vállalkozókat, a bankárokat."

Akkor hát egy igaz ember van e mikszáthi feladatra: a mi jó közgazdánk. Majd ő kívülről-belülről megismer, megrajzol, BMW-zik, megír - és aztán két kanál étel között nyilatkozik. Mindörökké.

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”