Egotrip

Várhegyi Éva: Ekotrip

Egotrip

Hangyaszemlélet vagy tücsökmentalitás?

Mintha pszichológussá váltak volna országunk gazdasági vezetői, amikor keresik annak okát, hogy miért nem fogyaszt többet a magyar lakosság. A gazdaságpolitikát manapság irányító Nagy Márton és a másodhegedűssé degradált pénzügyminiszter túlzott óvatosságról beszél, az MNB alelnöke pedig a bizalom hiányát okolja. Sokan mellébeszélésnek tartják mindezt, mondván: naná, hogy nem fogyasztunk többet, ha nincs miből.

Nehéz a társadalomra általánosan érvényes megállapítást tenni, hiszen vannak köztünk dúsgazdagok és mélyszegények, hedonisták és aszketikusak, mának élők és a jövőtől szorongók. A KSH ma már az összes munkáltató körében számba veszi a teljes munkaidőben dolgozók kereseteit, és e szerint mind a bruttó, mind a nettó átlagkereset 14 százalékkal nőtt az idei első félévben az előző év első feléhez képest. Az inflációval korrigálva, ez reálértéken durván 10 százalékos emelkedés egy év leforgása alatt, és a jelentős bérkülönbségek ellenére szinte minden ágazatban legalább 6 százalékkal nőttek az átlagos reálkeresetek.

Ez jól is jött azt követően, hogy a 2022-ben felszökött, és még 2023 első felében is nagyon magas infláció alaposan viszavett a jövedelmek vásárlóerejéből. A fejtörést most az okozza, hogy a lakossági vásárlóerő mostani, érzékelhető bővülése miért nem tükröződik a háztartások fogyasztásában. Magyarázhat valamennyit ebből az, hogy mind többet vásárolunk az online kereskedelemben, amelynek a külföldi cégeknél (például a gyorsan nyomuló kínai Temunál) realizált hányadát nem veszi számba a magyar statisztika. Ám a szakma által 10 százalékos részesedésűre becsült e-kereskedelem zöme belföldön bejegyzett cégeknél történik, ami nem kerüli el a hazai statisztikusok látóterét – ezt az online forgalom KSH által mért 8 százalékos aránya is tükrözi.

A reáljövedelem és a fogyasztás közötti diszkrepanciában a külföldi webshopoknál bizonyosan nagyobb szerepet játszik a megtakarítási hajlandóság erősödése. A csúcsra járatott infláció ugyanis a folyó jövedelmek mellett a hosszú évek során felhalmozott megtakarításokat is alaposan megcsapolta. A lakosság készpénzben és nem, vagy alig kamatozó folyószámlákon tartott vagyonának jó harmadát, mintegy 7000 milliárd forintot emésztett fel az infláció az elmúlt két év során.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.