Várhegyi Éva: Ekotrip

  • 2001. december 6.

Egotrip

A kifejezéssel a legfrissebb Newsweek cikkírója azoknak a vezetőknek a távozását illette, akik busás jövedelemmel a zsebükben hagyták ott romokban heverő cégeiket. Mint Peter Bonfield, aki másfél millió angol fontot (durván 600 millió magyar forintot) kapott búcsúajándékként, amikor távozott a British Telecom éléről, ahol hat év alatt 30 milliárd font adósságot halmozott fel. Vagy a brit légitársaság hanyatlásáért felelős Robert Ayling úr, akinek távozását kétmillió fonttal jutalmazták. A cikkből kiderül, hogy ezek a golden goodbye-ok már nemcsak a szakszervezeteket sokkolják, hanem a vezérigazgatók nemzeti szervezetében is negatív visszhangot váltanak ki. Ahogy vezetőjük fogalmazott: úgy érzik, hogy az ilyen esetek a mindenféle etikát nélkülöző "falánk kövér macskákhoz" teszik őket hasonlatossá.

Golden goodbye

A kifejezéssel a legfrissebb Newsweek cikkírója azoknak a vezetőknek a távozását illette, akik busás jövedelemmel a zsebükben hagyták ott romokban heverő cégeiket. Mint Peter Bonfield, aki másfél millió angol fontot (durván 600 millió magyar forintot) kapott búcsúajándékként, amikor távozott a British Telecom éléről, ahol hat év alatt 30 milliárd font adósságot halmozott fel. Vagy a brit légitársaság hanyatlásáért felelős Robert Ayling úr, akinek távozását kétmillió fonttal jutalmazták. A cikkből kiderül, hogy ezek a golden goodbye-ok már nemcsak a szakszervezeteket sokkolják, hanem a vezérigazgatók nemzeti szervezetében is negatív visszhangot váltanak ki. Ahogy vezetőjük fogalmazott: úgy érzik, hogy az ilyen esetek a mindenféle etikát nélkülöző "falánk kövér macskákhoz" teszik őket hasonlatossá.

A probléma gyökere a cikk szerint abban van, hogy a brit vezérigazgatók jövedelmük 39 százalékát garantált fizetésben kapják. A mintaként állított amerikai vezetők jövedelmének csak 8 százaléka a fix fizetés, a többi a vállalat részvényárfolyamának emelkedéséből származik. Már ha működésük alatt nő az árfolyam. Ha nem, akkor nincs pénz. A cég gyenge teljesítményének így elsősorban a menedzsment látja kárát.

Nálunk az ilyesmi még ritka, mint a holló. Az árfolyam csökkenéséből káruk a részvényeseknek van, a menedzsment többnyire akkor is megkapja busás fizetését, ha áldásos működése alatt a cég éppen padlót fogott. Ennek legszebb példája az utóbbi években a Postabank volt. A Legfelsőbb Bíróság minapi döntéséig a kisrészvényesek úgy tudhatták, mindent elbuktak: tízezer forintos névértékű részvényeikért öt forintot ajánlott fel az állam 1998 szilveszterén. Akkor a részvények valójában már ennyit sem értek, hiszen a bank összes tőkéjét elbukta, tehát az öt forint is ajándék lett volna. Hacsak nincs az a bizonyos gikszer, amit az LB kénytelen volt számításba venni.

A kormány ott követte el a hibát, hogy elmulasztott ajánlatot tenni a kisrészvényeseknek még 1998 nyarán, amikor többségi tulajdont szerzett a Postabankban, és amikor furcsa módon a bank részvényeinek "piaci" árfolyama még 106 százalék volt. Legalábbis azon a manipulált piacon, ahol a bank állami mezben játszó tulajdonosai csak azért adták-vették a Postabank részvényeit, hogy bizonyítsák a publikumnak: a bank nem veszítette el tőkéjét, sőt stabilabb, mint valaha. Ennek a színjátéknak köszönhetik most a kisrészvényesek, hogy pénzükhöz juthatnak. A társasági törvény ugyanis előírja, hogy ha valaki többségi tulajdont szerez egy részvénytársaságban, akkor vételi ajánlatot kell tennie a többi részvényesnek, méghozzá az aktuális piaci árfolyamon. A feledékeny kormány viszont csak az év végén tett nekik vételi ajánlatot, azt követően, hogy - elismerve a bekövetkezett tőkevesztést - a bank tőkéjét fél ezrelékére szállította le.

A kormány tehát elszámította magát: kiderült (ebben az ügyben legalább), hogy rá is érvényes a jog. A dolog szépséghibája, hogy az LB-döntés után az eddiginél is nagyobb az esély arra, hogy Princz Gábornak végül kijárjon a golden goodbye. Igaz, az elmúlt bő két év ügyészi munkája már eddig is azt sugallta: ebben az ügyben mintha inkább időhúzás, mintsem az igazság felderítése folyna.

A kisrészvényeseket megnyugtató ítéletnek a Princz-ügy szempontjából elvileg kétféle üzenete lehet. Az egyik az, hogy noha már Princz idején tudható volt a bank tőkevesztése, a menedzsment megtévesztette a részvényeseket, és ezért alakulhatott ki az irreális 106 százalékos árfolyam. Ezt a vádpontot azonban - a mérleghamisítást cáfoló szakértői véleményekre hivatkozva - lényegében már elvetette az ügyészség. A másik - és az eddig történtek (nem történtek) fényében erősebb - üzenet az, hogy az a 90 uszkve 110 milliárd, amit a felelősséggel nyilatkozó auditorok hiányként feltártak, illetve az a 150 milliárd, amit végül a kormány az adózók pénzéből betett a bankba, Princz idején még megvolt. Hiszen ha az LB egyszer már valóságos piaci árfolyamnak minősítette a júniusi 106 százalékot, akkor egy másik tárgyaláson nehéz lesz majd azt mondani, hogy az bizony manipulált árfolyam volt, hiszen a bank addigra már elvesztette tőkéjét. Az LB-döntés tehát leginkább Princz Gábor álláspontját erősíti, aki a "Lepsénynél még megvolt!" felkiáltással cáfolja felelősségét.

Princz áldásos tevékenysége ráadásul alkalmat teremtett arra, hogy a kormány a polgárok pénzén megszerezzen egy bankot, amit a saját céljaira használhat fel. Például arra, hogy egy másik cégvezetőnek, Földi Lászlónak golden welcome-ot biztosítson az állami cégekkel összefonódott üzleti vállalkozásához. Ez egy magyar újítás, amit a briteknek még el kell tanulniuk tőlünk. Menynyivel hasznosabb, ha a veszteséges cég (jelesül a Defend Kft.) vezetőjének már az állami bizniszbe való bejövetelét is bearanyozzák, hogy így még nagyobb iramban termelhesse a veszteséget. Aztán ha már elég sok pénzünket sikerült elveszejtenie, akkor jöhet majd a golden goodbye. Most már, kényelmes kormánypozícióban, Kaya Ibrahim és Josip Tot urak közreműködésére sincs szükség az ilyesmihez.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.