Várhegyi Éva: Ekotrip (Inflációs káosz)

  • 2001. április 5.

Egotrip

"Egyelőre nincs ok az inflációs prognózis változtatására, az év második felében mind a Pénzügyminisztérium, mind a Magyar Nemzeti Bank az áremelkedés ütemének erőteljes csökkenésére számít" - nyilatkozta a pénzügyminiszter a jegybankelnökkel duettben előadott sajtótájékoztatóján (Népszabadság, 2001. március 29.). A Világgazdaságnak adott, ugyanaznap megjelent interjújában viszont Matolcsy gazdasági miniszter azt közölte, hogy "a Gazdasági Tanács következő ülésén újratárgyalja az inflációs célt, és olyan áremelkedési szintet állapít meg, amelyet a gazdasági szereplők is elfogadnak". Hogy nagyobb legyen a zavar, felidézünk egy előző napi hírt is, mely szerint Járai jegybankelnök Prágában azt nyilatkozta: az év végére 6-7 százalékos pénzromlást valószínűsít.

Inflációs káosz

"Egyelőre nincs ok az inflációs prognózis változtatására, az év második felében mind a Pénzügyminisztérium, mind a Magyar Nemzeti Bank az áremelkedés ütemének erőteljes csökkenésére számít" - nyilatkozta a pénzügyminiszter a jegybankelnökkel duettben előadott sajtótájékoztatóján (Népszabadság, 2001. március 29.). A Világgazdaságnak adott, ugyanaznap megjelent interjújában viszont Matolcsy gazdasági miniszter azt közölte, hogy "a Gazdasági Tanács következő ülésén újratárgyalja az inflációs célt, és olyan áremelkedési szintet állapít meg, amelyet a gazdasági szereplők is elfogadnak". Hogy nagyobb legyen a zavar, felidézünk egy előző napi hírt is, mely szerint Járai jegybankelnök Prágában azt nyilatkozta: az év végére 6-7 százalékos pénzromlást valószínűsít.

Emlékeztetőül: a kormány eredeti inflációs prognózisa, amelyre az idei költségvetést alapozta, 5-7 (praktikusan 6) százalék. Éves átlagban. Amit (eddig legalábbis) úgy szoktak kiszámolni, hogy átlagolják a havonta mért éves indexeket. A 12 értékből kettőt már ismerünk: a januárit és a februárit, mindkettő tíz százalék fölött van. Ha év végéig 6-7 százalékra csökkenne az ütem, akkor is csak úgy jöhetne ki az 5-7 százalék közötti éves átlag, ha a közbülső 9 hónapban negatív ütemek is jócskán lennének. Ami persze egyáltalán nem lehetetlen (két éve például több EU-országban is defláció volt), de valószínűsége itt és most alig haladja meg a nullát. Ezt, úgy látszik, a személyi összetételében újraformálódott gazdasági "három tenor" (most éppen: Járai-Varga-Matolcsy) közül egyedül a gazdasági miniszter tudja.

A pénzügyminiszter vagy elfelejtette már az indexszámítás statisztikai alapjait (pedig ő jó tíz évvel később koptatta a Marx Károly Közgazdasági Egyetem padjait, mint idősebb kollégái), vagy akkoriban már új alapokra helyezték a statisztikát. De az is lehet, hogy a rejtélyes "kormányváltásnál több, rendszerváltásnál kevesebb" szlogen mögött éppen egy új árindex-számítási konvenció bújik meg, ami alapjaiban rengeti meg a világot.

Mert bármennyire is hihetetlen, a statisztikában sincsenek kőbe vésett igazságok. Ott is konvenciók vannak, amiket emberek alakítanak. "Az árindexek definíciója megállapodásszerű elemet tartalmaz. Egyszerű, súlyozatlan indexek" - áll a világ számos országában tucatnyi kiadást megélt Yule-Kendall: Bevezetés a statisztika elméletébe alapkönyv 1964-es magyar kiadásának 600. lapján.

Talán tényleg ideje volt már szakítani ezzel az elavult, múlt századi konvencióval, ami gúzsba köti a szabad szárnyalásra termett fantáziát. Miért ne súlyozhatna egy szabad ország pénzügyminisztere szabadon? Ha például minden olyan havi értéknek 0 súlyt adhat, amelyik meghaladja a becélzott éves átlagos árindexet, akkor soha nem kell az inflációs prognózis módosításával felborítani a szépen eltervezett rendet.

Végül igazán olyan kevés múlik ezen! Az a két és fél millió nyugdíjas, akiknek az apanázsa nem kis mértékben éppen az inflációtól függ, igazán türelemmel lehet addig, amíg a KSH a múlt századi konvenció alapján megállapítja a tényleges értéket. Még jól is jár, ha csak jövő februárban kapja meg visszamenőleg azt, amit most kellene, hiszen addig legalább nem költi el. Úgy is veheti, mint az egykori békekölcsönt: azt is visszafizették, fillérre pontosan, alig egy évtizednyi ingyenes használat után.

A magyar gazdaságot irányító három vezető közül elsőnek a gazdasági miniszter jött rá arra, hogy nem lehet évekig hülyére venni az embereket. Nem lehet háromszor egymás után meglepetés-inflációt játszani. Egyszer talán bejön, másodszor biztosan nem, a harmadik kísérletnél pedig csak az ingerültség nő. Meg az inflációs várakozás. Amit az sem hűt, hogy a kormány és az MNB április elejétől csökkentette a forint leértékelési ütemét. Az eddigi havi 0,3 százalék helyett már csak 0,2-del gyengítik a forintot az euróhoz képest, vagyis az idén összesen 2,7 százalékkal. Mivel a mértékadó piaci elemzők inflációs előrejelzése 9 százalék körül van, míg az euró-övezetre 2 százalékos drágulást jósolnak, reálértelemben négyszázalékos felértékelődés borítékolható.

A felértékelődő forint akár antiinflációs hatású is lehetne. Akkor, ha vele együtt a kamatot is lehetne emelni. Ami ösztönözhetné a vészesen apadó megtakarításokat, fékezhetné a fogyasztást és beruházást. De most nem ez a helyzet. A leértékelési ütem csökkentése megnöveli a dollárjukat-eurójukat magyar állampapírokba befektetők elérhető hozamát, így várhatóan megint dőlni fog a nemzetidegen dohány. A piaci kamatok csökkenni kezdenek, s oda lesz az itthoni megtakarításukat befektetők utolsó csepp reálkamata, ha még volt egyáltalán (a rövid lekötésű betéteken már jó ideje nincs).

A hírek szerint szombatra felébredt a pénzügyminiszter. Bejelentette, hogy mégiscsak módosítják az inflációs prognózist, legalábbis az év végére szólót, a jegybankelnök által megsaccolt 6-7 százalékra. Az éves átlagos ütem kiszámításán, úgy látszik, még dolgoznak. Lapzártakor ezért még nem tudhatjuk, bevetik-e az új konvenciót, vagy maradnak a jól bevált réginél. Így azt sem, mi lesz a nyugdíjakkal.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.