A NEM az NEM – „Ribiséta” a szexuális erőszak ellen

Élet + Mód

A nőkkel szembeni erőszak ellen, a kormány nem létező nőpolitikája miatt, a rendőrség áldozathibáztató kampányvideója okán tiltakoztak ma Budapesten.

„Akkor is, ha nincs köze a szexhez, a nem az nem.

Akkor is, ha visszautasítottak, vagy ha a másikat nem utasítják vissza, a nem az nem.

Akkor is, ha leszbikus, biszexuális, meleg, transznemű, a nem az nem.

Akkor is, ha beszél a szexről, a nem az nem.

Akkor is, ha nem beszél a szexről, a nem az nem.

Akkor is, ha sok szeretője van, de akkor is, ha kevés, a nem az nem.

Akkor is, ha van gyereke, akkor is, ha nincs gyereke, a nem az nem.

Akkor is, ha férjnél van, vagy ha nincs férjnél, akkor is, ha magabiztos, ha kiáll a jogaiért, a nem az nem.”

false

 

Fotó: Németh Dániel

Sokszor elmondták, hogy – talán, végre – mindenki megértse: a NEM az NEM. Harmadik alkalommal rendezték meg vasárnap délután Budapesten a SlutWalk eseményt. A simán csak „Ribisétának” becézett demonstráció e békés formáját ezúttal azért szervezték, hogy felhívják a figyelmet azon általános közvélekedés tarthatatlanságára, mely szerint az áldozat felelős az őt ért szexuális erőszakért. Ráadásul e létező társadalmi véleményre államilag finanszírozott, „oktatási videónak” titulált, rendkívül káros videokampány is épül a rendőrség – pontosabban a Baranya megyei rendőrség – közbenjárásával.

Miközben világszerte november 25-én megkezdődött a 16 akciónap nevű kezdeményezés – amely során 1991 óta világszerte november 25. (Nemzetközi Nap a Nők Elleni Erőszak Ellen) és december 10. (az Emberi Jogok Nemzetközi Napja) között civil szervezetek és magánszemélyek hívják föl a nyilvánosság figyelmét a nők elleni erőszakra, fejezik ki szolidaritásukat az áldozatokkal, és próbálnak nyomást gyakorolni a politikusokra az ügyben –, Magyarországon durva áldozathibáztatás vette kezdetét.

false

 

Fotó: Németh Dániel

A vasárnap a Deák térről négy órakor indult SlutWalkon körülbelül négyszázan lehettek. Fiatalok és idősek, nők és férfiak, transzparenseken, kitűzőkön demonstrálták a rendezvény üzenetét. A „Ribiséta” célja az is, hogy a vonulás során a résztvevők minél figyelemfelkeltőbb, kihívónak vélt öltözékben sétáljanak a városban; az esemény azonban ma kevésbé bizonyult látványosnak a hideg, esős időjárás miatt. A rendőrségi „Selfie klip” néven futó videók súlyosan problematikusnak vélt része a „Tehetsz róla, tehetsz ellene” szlogen a szervezők és a jelen lévő szolidan tüntetők szerint is azt sugallja, hogy a szexuális erőszak okai, okozói és mozgatórugói maguk a nők, így az erőszak elleni leghathatósabb fellépés a női viselkedésminták megváltoztatása. Magyarán a rendőrség videója szerint ha például egy nő nem húz miniszoknyát, ha nem iszik annyit, ha nem viselkedik kihívóan, nem lesz semmi baj, míg fordított esetben előfordulhat, hogy megerőszakolják – amiért viszont ő a felelős.

false

 

Fotó: Németh Dániel

A sétán a résztvevők arra is felhívták a figyelmet, hogy a kormány a 2015-ös költségvetésben a számos luxuskiadás mellett nem tért ki a nők elleni erőszak áldozatainak valós védelmére, például hogy csak egyvalamit említsünk, a menedékházak férőhelyeinek növelésére. Sőt az illetékes parlamenti bizottság elvetette a szexuális erőszak áldozatainak védelmét és a szexista gyűlöletbeszéd tilalmát célzó médiatörvény-módosítási javaslatot is. Bár a választások előtt hosszas halogatás után igen gyorsan aláírta a Fidesz-kormány az isztambuli egyezményt, annak ratifikálását láthatóan nem sieti el.

Hosszas nyomásgyakorlás és érthetetlen időhúzás után Magyarország március 14-én csatlakozott az Európai Bizottság 2011-es isztambuli egyezményéhez, amely a nők és a családon belüli erőszak elleni hatékony fellépést célozza, és amelyhez Magyarország előtt az Európa Tanács (ET) 47 tagállama közül 32 ország csatlakozott, közülük nyolc már ratifikálta is. A hazai női jogi szervezetek még tavasszal reményüket fejezték ki, hogy az Országgyűlés minden további késlekedés és fenntartások nélkül haladéktalanul ratifikálja, és ezzel a magyar belső jog részévé teszi az egyezményt. „Ez már csak azért is sürgető, mert az Európai Unió Alapjogi Ügynöksége (FRA) által publikált reprezentatív kutatás szerint Magyarországon a 15 éven felüli nők 28%-a, azaz közel 1 millió 300 ezer nő válik élete során a nők elleni fizikai és/vagy szexuális erőszak valamely formájának áldozatává. A kutatás feltárta azt is, hogy a magyar nők 6 százaléka, mintegy 270 ezer nő él jelenleg olyan párkapcsolatban, amelyben partnere fizikai és/vagy szexuális erőszakot követ el vele szemben” – írta közleményében az egyezmény aláírásakor a NANE és a Patent Egyesület, valamint a Magyar Női Érdekérvényesítő Szövetség.

Az egyezmény hatálybalépésének feltétele az volt, hogy legalább 10 aláíró országnak, köztük az ET legalább nyolc tagállamának ratifikálnia kell a dokumentumot. Augusztus 1-jéig összesen 36 ország írta alá, közülük pedig 14 már megtette ezt. A nemzetközi szerződéshez nemcsak az ET tagországai, hanem a világ bármely állama csatlakozhat.

A dokumentum meghatározza, hogy milyen konkrét jogi rendelkezéseket kell hozni, amelyek a nők elleni erőszak megakadályozását, felszámolását szolgálják a szexuális zaklatástól kezdve a családon belüli erőszakon át egészen a kényszerházasságokig és a női nemi szervek megcsonkításáig. Az egyezmény passzusainak betartását, megvalósítását nemzetközi szakértői csoport ellenőrzi. Ehhez persze források kellenek, a költségvetésből 8 milliárd forint elkülönítését igényelné.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A SlutWalk szervezői azt is követelték, hogy a rendőrség vonja vissza áldozathibáztató anyagait, valamint szakszerűen és hatékonyan tájékoztassa az állampolgárokat, védje az áldozatokat és üldözze az elkövetőket, és az Országgyűlés végre emelje be a hazai joggyakorlatba az isztambuli egyezménybe foglaltakat.

false

 

Fotó: Németh Dániel

Miközben a „Ribiséta” vonulói már-már csendesen haladtak a Balcsy-Zsilinszky úton, az Arany János és az Akadémia utcán keresztül a Kossuth térre, majd a Belügyminisztérium elé, egy-egy szervező és aktivista magához ragadva a hangosbeszélőt hívta fel a közfigyelmet a szexuális erőszak, az áldozathibáztatás és az elkövetők mentegetése ellen. Mert akkor is, ha mély a dekoltázs, akkor is, ha rövid a szoknya, akkor is, ha sötét van, és senki sem látja – azaz a nem az mindig nem.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.