A Világélelmezési Program kapta az idei Nobel-békedíjat

  • narancs.hu
  • 2020. október 9.

Élet + Mód

Az ENSZ World Food Programme élelmiszersegélyt nyújtó szervezetét 1961-ben hozták létre.

Péntek délelőtt jelentették a Nobel-békedíj idei nyertesét. A díjat és az azzal járó 10 millió svéd koronát (345 millió forintot) a FAO és az ENSZ által alapított World Food Programme (WFP) kapta, amely a világ legnagyobb humanitárius, élelmiszersegélyt nyújtó szervezeténék számít.

Feladata, hogy összegyűjtse a kormányok és egyéb szervezetek önkéntes felajánlásait, ezt szétosztva pedig segítséget nyújtson a világ bármely területén éhezőknek.

A díjátadón kiemelték, hogy a WFP közel egymillió embernek nyújtott segítséget válságövezetekben, elsősorban Afrikában, Dél-Amerikában és Ázsiában. Az indoklás szerint a WFP kiemelkedően fontos szerepet játszik abban, hogy az éhezést és éhséget ne lehessen háborús fegyverként használni.

"A bizottság az idei díjjal arra a többmillió emberre szeretné ráirányítani a világ figyelmét, aki éhezik, illetve fenyegeti az éhínség. A Világélelmezési Program egy többoldalú együttműködés keretében kulcsszerepet játszik az élelmezésbiztonság és ezáltal a béke megteremtésében. Nap mint nap tesz a népek testvériségének elősegítésért, ami része volt Alfred Nobel szándékának" - írta a bizottság.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.