Többet tudni egymásról – Mester Műhely a Palotanegyedben

Élet + Mód

Lapos piskóták, megfogyatkozott lábú székek és szétesett írógépek. Feledésbe merült mesterségek, mai fiatalok, kérdések és válaszok. Némi tanácsadás, egy-két kávé és generációk találkozása. Erről szól a népszerű józsefvárosi kezdeményezés.

„A programot a Repair Café közösségi mozgalom mintájára hívtuk életre, amelyet Martine Postma újságírónő alapított három évvel ezelőtt Amszterdamban” – mondta Zékány Zoltán, a H13 szakmai igazgatója. A H13 Diák- és Vállalkozásfejlesztési Központ többfunkciós közösségi intézmény, amely egyfajta találkozási pont kíván lenni a nyolcadik kerületi lakosság, a negyed egyetemistái és fiatal vállalkozói számára. „Szolgáltatási portfóliónk széles körű, neves szakmai és civil szervezetekkel vállalkozásfejlesztési, üzleti kapcsolatépítési programokat szervezünk elsősorban fiatal vállalkozók részére, EU-s pályázati és további forrásszerzési tanácsokkal látjuk el őket, illetve van egy saját vállalkozói inkubációs programunk is, mellyel például startupok sikeres elindulását segítjük” – mesélte Zékány a H13 filozófiájáról, majd hozzátette: „A H13 nemcsak a jövő vállalkozásait kívánja építeni, hanem a tapasztalt mesterek tudásának is teret biztosít. Így találkozik a múlt, jelen és jövő a Horánszky utca 13-ban.”

false

 

Fotó: H13

A „Mester Műhely – A kedvenc tárgyak szervize” tehát tökéletesen beleilleszkedik ebbe az elképzelésbe, a havonta egyszer megrendezett program keretein belül ugyanis az érdeklődők józsefvárosi mesteremberekkel találkozhatnak, akik beszélnek a szakmájukról, a kerületben eltöltött éveikről, illetve kijavítják a behozott tárgyak kisebb hibáit, és gyakorlati tanácsokat adnak. „Megfordult már nálunk szabó, virágkötő, villanyszerelő, asztalos, informatikus, de galériatulajdonos is” – mondta Zékány. A mesterek leginkább személyes megkeresés vagy ajánlás útján kerülnek a műhelybe, a fiatalok pedig láthatólag élénken érdeklődnek az újfajta kezdeményezés iránt. „Sokan érkeznek konkrét kérdésekkel is, informatikaitól kezdve a nagymama régi bútorainak felújításán át egészen a kerékpár javításáig” – mesélte Zékány. A program amellett, hogy a fenntartható életstílus és a közösségben történő tanulás jegyében zajlik, egy olyan mentalitást hivatott képviselni, amely szembemegy a „minden eldobható” modern felfogásával.

false

 

Fotó: H13

A Mester Műhely legfőbb célja a közösségépítés, hiszen egyaránt szól időseknek és fiataloknak, kérdésfeltevéseknek és válaszadásoknak, ráadásul nem csupán arra van lehetőség, hogy konkrét problémáinkra megtaláljuk a megoldást a mesterek által, hanem arról is, hogy egy szék vagy egy rádió megjavítása közben, egy kávé mellett olyan beszélgetések alakuljanak ki, amelyek erősítik a generációk közti kapcsolatot és a lokális kötődést. A H13 ugyanis ügyel arra, hogy a műhelyben a józsefvárosi múlt és jelen találkozzon, egyfajta kerületi identitást kialakítva, mely a nagyvárosi miliőben ritka, pedig sokan vágynak rá. „Nap mint nap találkozunk egymással a lépcsőházban, az utcán vagy a boltban, de nem ülünk le beszélgetni, mert nincs idő, alkalom. Pedig milyen jó lenne egymásról többet tudni, egymás történeteit ismerni, egymástól tanulni.”

A műhelymunka egyébként idén nyáron indult el, a Civilek a Palotanegyedért Egyesület partnerségében, kísérleti jelleggel. A nagy érdeklődésre tekintettel azonban a szervezők úgy döntöttek, ősszel is folytatják a programot, s bevonták a Józsefvárosi Irodalmi Kört is, némi kulturális színezetet adva az eseménynek. A minden hónap utolsó kedd estéjén megrendezett műhely és a neki otthont adó H13 célja azonos, ahogy Zékány Zoltán fogalmazott: ez nem más, mint „Józsefváros vállalkozói aktivitásának növelése, a helyi erőforrások koncentrálása, valamint a kreatív iparágak, szolgáltatások letelepedésének elősegítése”.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

Kamukéró

A lakástámogatási program a Fidesz-kormányok nagy találmánya. Ha az embereknek nincs pénzük lakást venni, akkor adjunk nekik támogatott hitelt – nagyjából ez a minta huszonöt éve.

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.

Nemtelen helyzetben

Egy hónapja éhségsztrájkol a vizsgálati fogságban Budapesten a német szélsőbaloldali aktivista, Maja T. A német média kifogásolja az ellene folyó eljárás és fogva tartásának körülményeit.