Többet tudni egymásról – Mester Műhely a Palotanegyedben

Élet + Mód

Lapos piskóták, megfogyatkozott lábú székek és szétesett írógépek. Feledésbe merült mesterségek, mai fiatalok, kérdések és válaszok. Némi tanácsadás, egy-két kávé és generációk találkozása. Erről szól a népszerű józsefvárosi kezdeményezés.

„A programot a Repair Café közösségi mozgalom mintájára hívtuk életre, amelyet Martine Postma újságírónő alapított három évvel ezelőtt Amszterdamban” – mondta Zékány Zoltán, a H13 szakmai igazgatója. A H13 Diák- és Vállalkozásfejlesztési Központ többfunkciós közösségi intézmény, amely egyfajta találkozási pont kíván lenni a nyolcadik kerületi lakosság, a negyed egyetemistái és fiatal vállalkozói számára. „Szolgáltatási portfóliónk széles körű, neves szakmai és civil szervezetekkel vállalkozásfejlesztési, üzleti kapcsolatépítési programokat szervezünk elsősorban fiatal vállalkozók részére, EU-s pályázati és további forrásszerzési tanácsokkal látjuk el őket, illetve van egy saját vállalkozói inkubációs programunk is, mellyel például startupok sikeres elindulását segítjük” – mesélte Zékány a H13 filozófiájáról, majd hozzátette: „A H13 nemcsak a jövő vállalkozásait kívánja építeni, hanem a tapasztalt mesterek tudásának is teret biztosít. Így találkozik a múlt, jelen és jövő a Horánszky utca 13-ban.”

false

 

Fotó: H13

A „Mester Műhely – A kedvenc tárgyak szervize” tehát tökéletesen beleilleszkedik ebbe az elképzelésbe, a havonta egyszer megrendezett program keretein belül ugyanis az érdeklődők józsefvárosi mesteremberekkel találkozhatnak, akik beszélnek a szakmájukról, a kerületben eltöltött éveikről, illetve kijavítják a behozott tárgyak kisebb hibáit, és gyakorlati tanácsokat adnak. „Megfordult már nálunk szabó, virágkötő, villanyszerelő, asztalos, informatikus, de galériatulajdonos is” – mondta Zékány. A mesterek leginkább személyes megkeresés vagy ajánlás útján kerülnek a műhelybe, a fiatalok pedig láthatólag élénken érdeklődnek az újfajta kezdeményezés iránt. „Sokan érkeznek konkrét kérdésekkel is, informatikaitól kezdve a nagymama régi bútorainak felújításán át egészen a kerékpár javításáig” – mesélte Zékány. A program amellett, hogy a fenntartható életstílus és a közösségben történő tanulás jegyében zajlik, egy olyan mentalitást hivatott képviselni, amely szembemegy a „minden eldobható” modern felfogásával.

false

 

Fotó: H13

A Mester Műhely legfőbb célja a közösségépítés, hiszen egyaránt szól időseknek és fiataloknak, kérdésfeltevéseknek és válaszadásoknak, ráadásul nem csupán arra van lehetőség, hogy konkrét problémáinkra megtaláljuk a megoldást a mesterek által, hanem arról is, hogy egy szék vagy egy rádió megjavítása közben, egy kávé mellett olyan beszélgetések alakuljanak ki, amelyek erősítik a generációk közti kapcsolatot és a lokális kötődést. A H13 ugyanis ügyel arra, hogy a műhelyben a józsefvárosi múlt és jelen találkozzon, egyfajta kerületi identitást kialakítva, mely a nagyvárosi miliőben ritka, pedig sokan vágynak rá. „Nap mint nap találkozunk egymással a lépcsőházban, az utcán vagy a boltban, de nem ülünk le beszélgetni, mert nincs idő, alkalom. Pedig milyen jó lenne egymásról többet tudni, egymás történeteit ismerni, egymástól tanulni.”

A műhelymunka egyébként idén nyáron indult el, a Civilek a Palotanegyedért Egyesület partnerségében, kísérleti jelleggel. A nagy érdeklődésre tekintettel azonban a szervezők úgy döntöttek, ősszel is folytatják a programot, s bevonták a Józsefvárosi Irodalmi Kört is, némi kulturális színezetet adva az eseménynek. A minden hónap utolsó kedd estéjén megrendezett műhely és a neki otthont adó H13 célja azonos, ahogy Zékány Zoltán fogalmazott: ez nem más, mint „Józsefváros vállalkozói aktivitásának növelése, a helyi erőforrások koncentrálása, valamint a kreatív iparágak, szolgáltatások letelepedésének elősegítése”.

Figyelmébe ajánljuk

Különbség

Izrael 1948-as megalakulásakor több mint 700 ezer palesztin hagyta el korábbi lakóhelyét, hazáját – többnyire elüldözték őket az ENSZ jóváhagyása értelmében születő új állam területét csak harcok árán biztosítani képes fegyveres erők. Mindkét oldalon történtek súlyos atrocitások.

Bukott diák

Lehet fanyalogni, sőt, tulajdonképpen ildomos is. Aki nem fanyalog, az talán nem is tartható komoly befogadónak, mintha nem lenne ízlése, s éppen ezért az értékítéletei sem méltók arra, hogy figyelembe vegyük azokat. Mégis, a fanyalgás negatív cselekedetnek számít, s a fanyalgó amolyan ünneprontónak, ízetlenkedőnek, tulajdonképpen egy igazi faszkalapnak.

Kiterítenek úgyis?

Kietlen vidék fogad, vörös szikla és homok mindenfelé, és csak később derül ki, hogy a kezdés előtt a közönséggel kokettáló figura maga az ifjú Galileo Galilei. Innentől minden jelként működik Polgár Csaba rendezésében.

Vár a MÁV

Az anyázás azok közé a kivételesen sértő gesztusok közé tartozik, amely sokak szerint azonnali megtorlást követel. Ám ha abból indulunk ki, hogy hányan anyáznak csak a városi közlekedésben, már nem is akkora sértés ez.

A legkeményebb

Legkeményebb tele elé néz Ukrajna: az energiahálózat jelentős része sérült vagy működésképtelen, több millióan – ezen belül a frontvonal közelében majdnem egymillióan – szorulnak közvetlen vagy közvetett támogatásra. Az ENSZ által kalkulált szükséges forrásnak kevesebb, mint a fele jött össze szeptember végére.