Tanúvallomás

  • Kálmán C. György
  • 2014. július 12.

Első változat

A tanúvallomásoknak – ezt minden valamirevaló történész régóta tudja – nem szabad kritikátlanul hinnünk. Lehetőleg számításba kell vennünk minden más ismeretet, amihez csak hozzáférünk. Ha ezt nem tesszük – vajon miért nem?

Lord Cavinton, a Földrajzi Társaság megbízásából Közép-Afrikában expedíciókat vezető tudós, hosszan ecseteli emlékirataiban, hogy a bururu törzs milyen egészségesen étkezik – a férfiak három-négy naponta fogyasztanak egy kis sovány (ezért a gyomrot nem megterhelő) ürgehúst, az asszonyok kicsit ritkábban; ezen kívül pedig csak kevés bogyót és sáskát esznek, ezért egyikük sincs elhízva.

*

A híres óperenc utazó, Buzgár Kázmér, útleírásában arról adott hírt, hogy ő ugyan egyetlen szűz lányt nem látott eltűnni Bergengóciából ottléte alatt, ezért a legendák, amelyek a sárkány sajátos vérengzéseiről szólnak, teljesen megalapozatlanok.

*

A Koreai Népi Demokratikus Köztársaság kormányának meghívására rövid látogatást tett az észak-koreai fővárosban Boldog Alfréd és családja. Hazautazásuk után úgy nyilatkoztak, hogy az országban remek az ellátás, senki nem éhezik, az emberek mosolyognak és boldogok, teljes a nép elégedettsége.

*

A Médiatanács meghívására hazánkba érkezett fehérorosz parlamenti küldöttség szóvivője nagy elégedettséggel nyilatkozott a magyar gyülekezési, média-, szólás- és vallásszabadságról, és kiemelte, hogy az egész világ tanulhat az élenjáró magyar törvénykezési gyakorlatból.

*

A T. Emese és vádlott társai büntetőperében tanúskodó G. Ede elmondta, hogy látta ugyan, hogy T. Emese felemelt egy késnek látszó tárgyat, azt is tapasztalta, hogy K. Béla ez után furcsa hangokat hallatva a földön helyezkedett el, de okszerű összefüggésre nem gondolt, egyebekben másról beszámolni nem óhajt.

*

A szemtanúk vallomásaiban – leírásaiban, beszámolóiban – mindig kételkednünk kell. Számos okból: van úgy, hogy a tanúnak nem érdeke észrevenni azt, amit mások, más nézőpontból, más érdekektől vezérelve észrevesznek. Van, hogy nincs módja rá, hogy elmondhassa, ami máshonnan nézve evidens – például eltitkolják előle, túl kevéssé tud tájékozódni, vagy nem olyan természetű maga a dolog, hogy azonnal szembetűnő legyen. Van, hogy olyan korlátai vannak neki magának, amelyek a megbízható megítélést akadályozzák – értelmi, érzékelési, kulturális korlátok egyaránt lehetnek ezek. Vagy olyan erős várakozásai, előítéletei, előzetes elképzelései vannak, amelyek deformálják azt is, amit a saját szemével lát. És még sok okból lehetünk gyanakvók akkor, ha „megbízható” tanúságtevők vallomásait olvassuk.

Régóta tudják ezt a történészek. De nemcsak ők: jogászok, etnográfusok, mindenki. Sőt még a természettudósok sem adnak hitelt egyetlen megfigyelésnek – ahhoz, hogy valamit ténynek fogadjanak el, ennél sokkal több kell. (Az egyetlen megfigyelés legföljebb a megfigyelő pszichéjére vethet fényt.) Ha igazolható, hogy Bergengóciából bizony egy év alatt éppen 365 szűz lány tűnt el, akkor kevéssé érdekes, hogy ez a jeles óperenc utazónak nem tűnt fel. Ha a bururu törzs tagjainak átlagéletkora 23 év, akkor csekély a jelentősége annak, hogy a világutazó lelkesedik egészséges táplálkozásuk iránt. Vannak más, független megfigyelések, adatok, több oldalról megerősített tények, amelyek arra vezetnek, hogy inkább azon gondolkodjunk el: vajon a tanúvallomást tevőt mi indította arra, hogy éppen azt mondja, amit mondott? Félre akart vezetni? Őt vezették félre? Tudatlan volt? Valamit benézett?

„…Ha belegondolunk, például, a Szlovákiából Magyarországra érkezett cionista vezető, aki idejött, úgymond döbbenten emlékezik arra, hogy 1944-ig Magyarországon a magyarországi zsidóság az európai és a környező országokhoz képest milyen elfogadható módon élt.” – Ezt idézte Szakály Sándor a Klubrádióban adott interjújában (az archívumból visszakereshető, 2014. július 11., 16 óra 50 perc körül), annak bizonyítékaként, hogy az „élet- és vagyonbiztonságot” illetően nem érheti szó a ház elejét. Van tehát egy tanú, aki szerint minden rendben volt, sőt.

Ha nem tudnánk ezt-azt a Veritas igazgatójáról, azt hihetnénk, hogy megveszekedett cionista, aki szerint egy zsidó vezető nem beszélhet hülyeséget; hogy jobban hisz egy visszaemlékezőnek (aki ráadásul zsidó), mint adatok, beszámolók, történeti munkák és más visszaemlékezések garmadájának. És ilyenkor van az, hogy nemcsak a tanúságtevő motívumain, sajátos látásmódján, korlátain vagy elfogultságain kell elgondolkodnunk, hanem azén is, aki hisz neki.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.