étel, hordó

Kékes – Gyöngyös

  • ételhordó
  • 2016. január 29.

Ételhordó

Jöhet a parmezános vajjal töltött jércemellfilé kukoricapehely!

A Heves megyei város központjában vasárnap kora délután nyugodtan forgathatnának nukleáris katasztrófa után játszódó filmeket: életnek semmi nyoma. De ez csak a látszat! Elég a Fő téren álló Kékes étterembe belépni, máris nyilvánvaló, hogy a népek nem atombunkerekben húzzák meg magukat. Vajon mi lehet ennek a helynek a titka?

false

„A Kékes két dolognak köszönheti népszerűségét: az utánozhatatlan vendégszeretetének és az utolérhetetlen konyhájának. A legkiválóbb alapanyagokból készítjük az ételeket a legmodernebb konyhatechnológia segítségével” – olvassuk honlapjukon. Elsőre feltűnik, hogy a hely „megjelenése” cseppet sem esetleges, pláne nem garasoskodó. Nem a legközelebbi barkácsáruházból érkeztek a bútorok, de a dekoráció sem, sőt úgy tűnik, a berendezést is szakemberre bízták.

Ami azt illeti, az étlapról sem egy átlagos kisvárosi menükártya rutinsorai köszönnek vissza. A felszolgálás úgyszintén átlagon felüli. A rákrizottó paradicsommártással, parmezánnal (1400 Ft) kellemes, bár nyilván költői túlzás, hogy a legkiválóbb alapanyagokból készült. A vargányakrémlevessel (850 Ft) már nincsenek kételyeink, de örülünk annak is, hogy nem a szokásos pirospaprikás-tejfölös ízesítéssel készült. Vegavonalon sincs baj, a vajban forgatott brokkolirózsák magvas lepénnyel, hollandi mártással (1600 Ft) egészen kiváló, a hollandi mártás is bejött, bár egyesek szerint Magyarországon csak elrontani lehet. Jöhet a parmezános vajjal töltött jércemellfilé kukoricapehely bundában, burgonyapürével (2600 Ft): olyan könnyű, hogy nem is jön, szinte repül.

Ráadásul egy sor kaját vasárnap 12–15 óra között a szokottnál lényegesen olcsóbban adnak.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.