Jaj, az író felhagy!

  • narancs.hu
  • 2014. június 30.

Fekete Lyuk

A Kossuthkifli írója letenni készül a lantot, hogy a Magyar Nemzet munkatársaként húzza ki a lélekemésztő idők végéig.

Fehér Béla író, egyebek mellett a Kossuthkifli című, nemsokára tévésorozatként is visszaköszönő regény megalkotója rossz hírrel sanyargatja a vs.hu érzékenyebb lelkű olvasóit régi barátunk, Jánossy Lajos mikrofonja előtt. Az író, mintegy véletlenül, elmondja ötször, hogy mennyi liberális barátja van neki, de egyszerűen nem szenvedheti az ország végzetes kettéhasítottságát, mert az felemészti a lelket, ezért inkább letészi a lantot. Jaj, ne, Béla! – sikoltjuk innen is.

false

„Azt előre kell bocsássam, hogy olyan pillanatban ülünk le beszélgetni, amikor én kiszálltam az irodalomból. Nincs kedvem ehhez az értelmiségi világhoz” – mondá a sajkodi pacalja és lecsója tövébe retiráló magyar Németh László. De megnyugtatólag valamivel később hozzáfűzi: „Nem az első eset, hogy így döntöttem, de most erős leszek, tényleg megérdemlek egy kis békét. Az évek során összegyűlt egy kötetre való egypercesem, nekem Örkény az »apám«, ha úgy tetszik, tehát merek így fogalmazni: ezt a műfajt megpróbáltam kitágítani, ez együtt van. Talán megjelenik. Azon kívül Szécsi Noémivel egy képes hadigasztronómia-albumon dolgozunk. Cserna Bandival az Ede kettőt tervezgetjük. Ott még komoly kutatások várnak ránk. Amúgy tényleg kiszálltam. Ebben az adok-kapokban nem veszek részt, nem vagyok hajlandó bosszankodni. Megdermeszt az irodalomban és a körülötte uralkodó atmoszféra.”

Amint az interjúból kiderül, a művész a Magyar Nemzetnél tervezi kihúzni a keserves szilenciumot – voltak ezzel már így páran.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.