Az UNESCO világörökségi tanácsadó szervezete citromdíjjal tüntette ki Kocsis Máté fideszes frakcióvezető házának építését. Az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottsága még tavaly májusban az építészeti díjak kiosztása idején mondott lesújtó véleményt e díjazással egy VIII. kerületi családi ház lerombolása és a helyén megkezdett újjáépítési munkák miatt.
A szervezet folyamatosan megpróbálja felhívni a figyelmet a műemlékeket veszélyeztető jelenségekre.
A díj kiosztása során bár nem említették meg az ingatlantulajdonosokat, így tavaly nem is kapott különösebb visszhangot az 1880-as évekből származó ház lebontása.
Az Építészfórum cikkét most azonban a hvg.hu idézte fel, miután a héten kiderült, véletlenül Kocsis Máté, a VIII. kerület korábbi polgármestere, a Fidesz frakcióvezetője költözött a területen felépített új családi házba.
Az ICOMOS nemzeti bizottsága a citromdíjat kísérő indoklásban főként a bontást és az újraépítést kifogásolta szakmailag: az ingatlan ugyanis a műemléki védettséget élvező Tisztviselőtelepen található, amelyet tíz éve éppen azért nyilvánítottak műemléki jelentőségű területté, hogy a nagyjából kétszáz, a 19. század utolsó évtizedeiben körülbelül egy időben és stílusban épült és viszonylag jól megmaradt épületet minél teljesebben megőrizhessék.
A védett területen álló, de egyedileg nem védett, a környék építészetének stílusjegyeit többszörösen őrző lebontott ház a szervezet szerint műszakilag ugyan leromlott állapotban volt, de helyreállítása megoldható lett volna. Ehhez képest 2017 nyarán teljesen lebontották – méghozzá hogy, hogy nem a műemléki hatóság tudta nélkül. Bár az újjáépítéskor egy az eredetihez hasonló épületet akartak létrehozni, ez azért nem igazán sikerült.
„Védett területen egy épület lebontása az egész terület más épületeinek megmaradását is veszélyezteti”, illetve, hogy „a lebontott épület többé-kevésbé hasonló másolata sem tudja helyettesíteni az eredeti épületet, és a másolat könnyen hamisítvánnyá válik” – hangsúlyozta a még zajló építkezés idején a szervezet.
Kocsis Máté a 24.hu-nak azt írta, hogy „az eladókon semmilyen hatósági kötelezés, semmilyen kényszer nem volt”. Kocsis pontosította a hvg.hu a birtokába került dokumentumok alapján értelmezhető helyzetet, miszerint egy idézett 2016-os keltezésű felszólításában a hivatal hatósági ügyosztálya nem csak arra szólította fel a tulajdonosokat, hogy a jó műszaki állapot helyreállításához szükséges munkálatokat 30 napon belül kezdjék meg, hanem arra is, hogy hogy ha ezt nem teszik meg, akkor kötelezni fogják őket erre. Továbbá arra emlékeztették őket, hogy az építészeti kötelezettség nem teljesítése esetén a kötelezett eljárási bírsággal sújtható, mely ismételhető és összege természetes személy esetében ötezertől ötszázezer forintig terjedhet.
Úgy tudni, az idős tulajdonosoknak sem a tető megjavíttatására, sem a kilátásba helyezett bírságra nem volt pénzük, vagyis kényszerhelyzetbe kerültek, amelyből ily módon érthető, hogy miért is Kocsisék mentették ki őket, miért adták el a korábban visszautasított összegért az akkoriban bejelentkező Kocsisnénak az ingatlant.
Büntetés kiszabására végül persze nem is került sor, mert a tulajdonos házaspár tárgyalni kezdett a politikus családjával. Az eljárásnak ezt követően pedig már véletlenül sincs nincs nyoma.