Szüret extra: Havas Henrik kiteregette a szennyest, felesége és lánya folyton ócsárolják őt

  • narancs.hu
  • 2015. augusztus 3.

Fekete Lyuk

Rettenetes házasságban élhet Havas Henrik – ez derül ki a Nők Lapjában olvasható, megdöbbentően őszinte interjúból. Vicsorgás, savazás és hátborzongató érintések: avagy hétköznapi pillanatok Havaséknál.

Érdekes interjút közölt a Nők Lapja Havas Henrikkel. Sztankay Ádám írásából kicsit más képet kapunk Havasról, mint amit előzetesen várnánk. Az újságíró önreflexívebb a szokásosnál, arról is beszél például, lehet, hogy egyszerűen rossz pályára ment. Azt már nem áruljuk el, hogy minek kellett volna szerinte lennie, akit érdekel, vegye meg a lapot!

Jöjjenek a legviccesebb részek az interjúból, amelyekben Havas az otthoni hangulatról beszél: bizton állítjuk, egészen rémes lehet akkor Havas Henriknek lenni, ha a lánya és a felesége is otthon van.

„Feleségem és Niki lányom szerint én valamikor egy élvonalbeli, felkészült politikai-közéleti újságíró voltam. Aki miniszterelnökökkel is készített interjúkat. Most meg ott tart: Molnár Anikó, Kelemen Anna, hasonlók. A feleségem és a lányom egymást hergelve szokták feljebb strófolni vétkeim számát és súlyát.” Ilyenkor azonban Havas beveti a tuti ellenszert. „Ki szoktam őket hívni az udvarra, ahol mutatom a lányomnak a terepjáróját, a feleségemnek a kabrióját: ez Kelemen Annából van, az Molnár Anikóból. Meg a prostis, pornós és egyéb, általuk szégyellt műveimből. Ilyenkor néhány napra elhallgatnak, majd kezdik újra az ócsárlásom.”
De tovább is van, Havas kipakolja a szennyest rendesen. „A minap rádióriportot hallgattam, amelyben pszichológus fejtegette: nem azt kellene állandóan kérdezgetni, hogy létezhet-e barátság férfi és nő között, hanem azt, hogy létezhet-e az férj és feleség között. Egyből beugrott: ezt azonnal meg kell beszélnem a feleségemmel, akivel negyvenhárom éve vagyunk együtt. Mindjárt hívtam is, ő kapásból így vicsorgott bele a telefonba: »Na mi van, megint itthon hagytál valamit?« Azt gondolom: ez (sic!) nem akar velem barátkozni. Tegnap is mi történt: a kertben ebédeltünk, hirtelen hűvös lett, kihoztam egy melegítőt, és a vállára terítettem. Meg sem köszönte. Van tavalyi emlékem is: a feleségem elment mellettem, és csak úgy megsimogatta a fejemet. Az hátborzongató volt: hiszen húsz éve nem csinált ilyet.”

A NŐK ebben az interjúban sem ússzák meg. Havas azt mondja, a nőkön azért még ma is meg tud lepődni. „Találkoztam például egy kétgyermekes családanyával, aki évek óta egy ismert országgyűlési képviselő szeretője. A pasas betegesen smucig: egy szál virágot nem vett neki, egy kávéra nem hívta meg. Szerelmi életük a képviselő fővárosi agglomeráció kies szegletében leparkolt kocsijában zajlik. A nő egyszer hetekig célozgatott rá: közeledik a születésnapja, legalább egy szál virág jólesne. A képviselő persze megfeledkezett a dologról, de mivel aznap egy szupermarket parkolójában időztek, az újabb felszólításra beugrott a boltba, és vett egyetlen szál virágot. Aztán minden ment tovább. Nők sokasága vesz részt önkéntesként hasonló helyzetekben.”

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.