A görögök továbbjutottak

Felcsuti Péter

Mint annyiszor a történelem folyamán, a sokaság laikus bölcsessége felülkerekedett a szakértők professzionalizmusán. Ez utóbbiak – nehezen vitatható logikával – továbbra is amellett érvelnek, hogy Görögország számára az eurózónában maradás végzetes csapdahelyzet.

Nagy megkönnyebbüléssel és némi kis önelégültséggel (lásd Christine Lagarde esete a görögökkel című bejegyzésemet) olvastam ma reggel, hogy Görögországban az a párt nyert, amely kiáll az Európai Unióval és az IMF-fel létrehozott adósságrendezési megállapodás, és ami ezzel lényegében azonos, az euró mellett. Sőt, ha jobban megnézzük, a szélsőséges pártokat leszámítva a teljes görög politikai paletta az euró mellett van, a pártok legfeljebb abban különböznek, hogy milyen további könnyítéseket várnak az EU–IMF párostól. Ennyi és nem több volt józan ésszel előre látható; a görögök nagy többsége felismerte, hogy az eurózónából történő kiválás és a drachmához történő visszatérés messze nagyobb kockázattal jár, mint a bent maradás.


Mint annyiszor a történelem folyamán, a sokaság laikus bölcsessége felülkerekedett a szakértők professzionalizmusán. Ez utóbbiak – nehezen vitatható logikával – továbbra is amellett érvelnek, hogy Görögország számára az eurózónában maradás végzetes csapdahelyzet, ami elhúzódó társadalmi-gazdasági hanyatlást és meg-megújuló adósságszolgálati válsághoz vezet. A görögök azonban az „itt és most” lehetőségeit mérlegelték, az állam, a gazdaság és a magánszemélyek csődjét, a vagyonvesztést, a társadalmi béke felborulását. Ki kárhoztatja őket, hogy elutasították ezt a szinte biztosan bekövetkező forgatókönyvet.

Ám a görögök számára sincs ingyenebéd, az azonnali katasztrófa elhárulását leszámítva semmi nem oldódott meg; nem oldódtak meg az ország fundamentális gondjai – a torz gazdaságszerkezet, a burjánzó korrupció, az alacsony adómorál –, és az unió sincs jobb helyzetben, mint pár hónappal ezelőtt; belépett a spanyol válság és csak idő kérdése, hogy mikor követik a spanyolokat az olaszok. Angela Merkel elég képszerűen, de nem igazán pontosan fogalmazott, amikor arról beszélt, hogy a politika versenyt fut a piacokkal. A politika mozgását ugyanis jó esetben araszolásnak lehet nevezni, míg a piacok jellemzően eseményről eseményre alakítják ki várakozásaikat, amelyek aztán az árfolyamok és hozamok hirtelen elmozdulásaiban öltenek testet.

Logikusan tehát az araszolás folytatódása várható: Görögországban is és az unióban is. Az előbbi talán ki tud állítani egy nagykoalíciót, amely a siker reményében folytathatja a görög gazdaság és társadalom átalakítását és ehhez további engedményeket igényelhet az uniótól és az IMF-től, mely utóbbiak a korábbinál immáron sokkal inkább érdekeltek abban, hogy támogassák egy ilyen kormány munkáját. Másfelől az EU folytathatja a bankunió-fiskális unió-politikai unió nevű kör négyszögesítésének korántsem egyszerű feladatát.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

Kamukéró

A lakástámogatási program a Fidesz-kormányok nagy találmánya. Ha az embereknek nincs pénzük lakást venni, akkor adjunk nekik támogatott hitelt – nagyjából ez a minta huszonöt éve.

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.

Nemtelen helyzetben

Egy hónapja éhségsztrájkol a vizsgálati fogságban Budapesten a német szélsőbaloldali aktivista, Maja T. A német média kifogásolja az ellene folyó eljárás és fogva tartásának körülményeit.