Orbán, a népmesei hős

Felcsuti Péter

A kísérlet azzal a meglepő eredménnyel zárult, hogy a jóhiszemű játékosok éltek a lehetőséggel, azaz akár még azon az áron is megbüntették a csalókat, hogy ezzel a saját helyzetüket is rontották.

A magyar folklór, ahogy egyébként az egész európai kultúrkör, tele van történetekkel, amelyekben a furfangos főszereplő, hogy célját elérhesse, kicselezi a nagyobbat, az erősebbet, a hatalmasabbat, és aztán boldogan él, amíg meg nem hal.

A mi miniszterelnökünk is ilyen cselező típus; sőt, soha nem késlekedik elismerni ezt hallgatósága előtt, legyen az esemény zártkörű vagy nyilvános (’a cselekedeteimet figyeljék, ne a szavaimat’, ’pávatánc’ stb.).

Nem számít, hogy a kormánya vagy ő megígért valamit, visszavonja (a bankszektorral kötött megállapodás). Ha elégedetlen egy helyzettel, visszamenőleg megváltoztatja a játékszabályokat (végkielégítések megadóztatása), vagy az a barátokra és harcostársakra nem vonatkozik (lex Szász). Aztán ha már a célját elérte egy intézkedéssel, visszavonatja (2 millió forintos fizetési plafon eltörlése mostanság a közszférában), nem beszélve a folyamatos kettős beszédről külföld és belföld felé (IMF-tárgyalások).

Ügyes – mondhatjuk Kohn bácsival együtt, aki Amerikából hazatérve elsőként azzal szembesült, hogy a pénzét elnyelte az automata. Trükközni akár jó dolog is lehet (jut eszembe, talán még a kifejezést is a Fidesz honosította meg a hazai politikai nyelvben, igaz, az ellenfelekre alkalmazva). Végül is a gyanútlan ellenfelet csőbe húzzuk, aztán az üggyel többet nem gondolva, nevetve megyünk a dolgunkra, az illetőt pedig soha többet nem látjuk, nem beszélünk vele. De mi van, ha mégis? Mi van, ha rendszeresen dolgunk van az illetővel, vajon komolyan gondolhatjuk, hogy újra és újra hagyni fogja, hogy becsapják?

A játékelmélet szerint az egyszeri játszmák esetében célravezető lehet a rosszhiszeműség, ám az ismétlődő játszmák esetében ez a magatartás kifejezetten kontraproduktív. Egy híres pszichológiai kísérlet alanyai egyszerű játékot játszottak, amely során alapesetben a résztvevők becsületesen játszottak egy darabig, és ez mindenki számára előnyös volt. Ám a játékban lehetőséget biztosítottak a csalásra, amivel a csaló fél a saját helyzetét javíthatta a többi rovására. És valóban, a kísérletek során bebizonyosodott, hogy a legtöbb esetben előbb-utóbb akadt valaki, aki csalni kezdett, majd amikor ez valamennyi idő elteltével kiderült, válaszként mindenki más is csaláshoz folyamodott, így aztán a játék hamarosan folytathatatlanná vált. A kísérlet igazolja azt az intuitív igazságot, hogy a rendszeres emberi interakciókban az együttműködés és a bizalom célravezető, a rosszhiszeműség és a csalás viszont rombolja ezeket a viszonyokat, és végső soron mindenki számára előnytelen.

Ám ez csak a történet első fele; második lépésben a tudósok módosították a játékszabályokat és lehetővé tették, hogy a becsületesen játszó résztvevők valamilyen költség megfizetése árán büntethessék a rosszhiszemű társukat. A kísérlet azzal a meglepő eredménnyel zárult, hogy a jóhiszemű játékosok éltek a lehetőséggel, azaz akár még azon az áron is megbüntették a csalókat, hogy ezzel a saját helyzetüket is rontották. A kísérlet során mérték a résztvevők agyműködését és azt találták, hogy a büntetés kiszabása a boldogságközpontot aktivizálta, magyarán az érintetteknek kifejezetten örömet okozott, hogy megbüntethették a bizalmukkal visszaélő társaikat.

Miniszterelnökünk tehát vagy naiv, vagy tudatlan, ha azt gondolja, hogy büntetlenül járhatja a pávatáncot és trükközhet boldoggal-boldogtalannal. Talán az első lépésben megússza, ám a második vagy a harmadik lépésben bátran számíthat arra, hogy partnerei kül- és belföldön egyaránt megfizetnek a trükközésért, és még csak az sem biztos, hogy  a fizetség arányos lesz (gondoljon Ludas Matyira, ha már annyira szereti a folklórt). És akkor azokról még nem is szóltunk, akik a többiek kárán okulva esélyt sem adnak arra, hogy becsapják őket, mert távol tartják magukat trükkös kormányunktól és az országtól. A baj csak az – de ezt már igazán unalmas ismételgetni –, hogy az árat és a büntetést mindannyiunknak meg kell fizetnünk.

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.