A hátsó padban

Felcsuti Péter

Az állami újraelosztás nagyságrendje, a beruházások aránya és a növekedési kilátások számszerű tükörként mutatják a kormány gazdaságpolitikájának sikerét.

Egy ország jövedelmét (nevezzük GDP-nek) a gazdaság szereplői, köztük az állam állítja elő, és ők is osztoznak rajta (a külföldről érkező és oda irányuló jövedelmeket most figyelmen kívül hagyva). Az állam az ország által előállított jövedelem egy részét – adók és járulékok formájában – elvonja, és ebből finanszírozza a társadalom számára nyújtott szolgáltatásait (oktatás, egészségügy, honvédelem, igazgatás és a többi). Ezen az oldalon különböző modellek figyelhetők meg; a szociális piacgazdaság európai modellje szerint az állami szolgáltatások köre viszonylag széles, és ezért a jövedelemelvonás (központosítás) mértéke (például a GDP-hez viszonyítva) viszonylag magas, gyakran megközelíti az 50 százalékot (skandináv országok, Franciaország).

Bármelyik modellről is beszélünk, a lényeget illetően nincs vita: az állam azoktól vonja el a jövedelmet, akik, egyéb feltételeket változatlannak tételezve, gazdasági értelemben legalábbis biztosan, hatékonyabban tudnák felhasználni. Más szavakkal, az állam az elvonással mintegy elszívja a meglévő forrásokat a jövedelemtermelésre egyébként képes és kész szereplőktől, akik így a lehetségesnél (és gyakran a szükségesnél) kevesebb jövedelmet állítanak elő. A helyzet paradox voltát erősíti, hogy ennek eredményeként aztán az államnak is kevesebb jut, hiszen a kevesebb jövedelemből kevesebb is vonható el.

Ezért – különösen most a válság idején – még a nagy állami újraelosztással működő országok is igyekeznek az újraelosztás mértékét csökkenteni oly módon, hogy az állami szolgáltatásokat hatékonyabbá és olcsóbbá teszik, illetve a szolgáltatások egy részét privatizálják. Ezekkel a megszorításokkal azt is axiomatikusnak nevezhetjük, hogy célszerű az állami újraelosztás mértékét legalábbis tendenciaszerűen csökkenteni.

Vegyük szemügyre a következő táblázatot, amely az állami újraelosztás mértékét mutatja Magyarországon néhány más, környező országgal összehasonlítva.

Az állami újraelosztás mértéke, százalékban:





Forrás: Eurostat

Világosan látszik, hogy nálunk magas az állami újraelosztás. Ehhez vegyük hozzá, hogy – legalábbis a lakosság és a vállalatok így érzékelik – folyamatosan romlik az állami szolgáltatások színvonala. A választások előtt a mostani kormánypárt gazdaságpolitikusai az állami újraelosztás radikális csökkentése mellett szálltak síkra, ami sok tényezőből tevődött volna össze, mint amilyen a hatékonyabb/olcsóbb államigazgatás, az alacsonyabb hitelkamatok és egyáltalán nem utolsósorban a magasabb ütemű növekedés.

2012-es adatok még nincsenek, így a következtetések levonásakor kellő óvatosság indokolt. Annyi azonban biztosan elmondható, hogy a radikális áttörés az újraelosztás tekintetében elmaradt; ennek a kormánynak a gazdaságpolitikája is a magas elvonáson, tehát az adóztatáson alapul, ez pedig fenntartja, illetve erősíti a kiszorító hatást a gazdaságban. Legyünk jóhiszeműek és engedjük meg, hogy a kormány számára a magas eladósodottság következtében szűkebb mozgástér adódik ezen a területen, mint a többi ország számára, amely kevésbé eladósodott.

Nézzünk ezért egy másik táblázatot, ami a beruházások arányát mutatja a GDP-hez képest (százalékban):


Forrás: Eurostat

2012-es végleges adatok itt sincsenek, de a szakmai konszenzus szerint szó sem lehet fordulatról. Miért csökkennek folyamatosan a beruházások Magyarországon? A válság egymagában erre nem lehet magyarázat, hiszen a többi országban a visszaesés messze nem ennyire erőteljes.

És végül vegyük a növekedési kilátásokat (százalékban):


Forrás: Európai Unió

A három jelenség – a magas állami újraelosztás makacs fennmaradása, a beruházási  ráta zuhanása és az alacsony tényleges és várható növekedés – között a kapcsolat, mint a gazdaságban általában, bonyolultabb annál, hogy egyszerű okságiként vagy lineárisként jellemezhetnénk. Ám a mögöttük meghúzódó nevező kétségtelenül közös – ez pedig a kormány által folytatott gazdaságpolitika, amelyet nevezhet kitalálója nem hagyományosnak, ám az egyre erősebb szakmai konszenzus leginkább a dilettáns és voluntarista jelzőt használja. Ezért szakadunk le a régiós versenytársak csoportjáról, ez tolja az országot egyre távolabb a perifériára,  a tartós stagnálásba.

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.