Az euró túléli a válságot

Felcsuti Péter

Matolcsy miniszter szakmai és személyes hitelét jólneveltségem okán nem minősíteném; a magyar jegybank mögött pedig egy ezer sebből vérző gazdaság áll, így aztán ha ez a jegybank próbál(na) bármennyire is jelentős volumenben állampapírt vásárolni, szinte biztos, hogy a dolognak nem lenne jó vége.

A Financial Times egyik rovatvezetője a szívemből beszélt, amikor egy írásának ezt a címet adta: Az eurózóna egyben fogja túlélni az adósságválságot. Két nappal később ugyanez a tekintélyes pénzügyi napilap Mario Draghit, az Európai Központi Bank elnökét az év emberének választotta. Azt a Draghit, aki ez év júliusában egy újságírói kérdésre ezt a választ adta: „az EKB törvényi felhatalmazása keretében mindent megtesz, hogy megvédje az eurót… és higgyenek nekem, ez egyáltalán nem lesz kevés.” Sokan gondolják, hogy ezek a magabiztosságtól duzzadó szavak jelentették a fordulópontot az eurózóna hároméves válságában. A jól megválasztott szavaknak természetesen nagy jelentőségük van, ám nem sokat érnének, ha nem támasztanák alá politikai és szakmai (monetáris) programok.

Az elmúlt egy évben – ha lassan és nehézkesen is, vargabetűktől korántsem mentesen – az EU előrehaladt a szorosabb integráció irányába. A nemzeti költségvetési politikák összehangolása és átláthatóságuk biztosítása (az európai gazdasági szemeszter keretein belül), a közös európai bankfelügyelet létrehozásáról a közelmúltban meghozott politikai döntés fontos lépések, amelyek célja, hogy pótolják az euró létrehozásakor elmulasztottakat.

Ezzel párhuzamosan az EKB bevetette „tűzerejét” a déli országok költségvetését ellehetetlenítő magas állampapírhozamok letörése érdekében. Úgy tűnik, már a szóbeli intervenció is elégséges volt; az olasz hozamok a júliusi 5,3 százalékos csúcsról 2 százalék körüli szintre estek, míg a spanyol hozamok 7 százalékról 3 százalékra csökkentek.

Egy pillanatra azért álljunk meg ennél a pontnál: vajon nem ez az, amit a magyar kormány is szeretne, amikor több együttműködést sürget az MNB részéről; ti. hogy a jegybank is vehetne állampapírokat a másodpiacon a hozamok (tehát a költségvetés kamatkiadásainak) mérséklése érdekében? Miért van az, hogy Draghi szavaira esni kezdtek az olasz és spanyol hozamok és erősödni az euró, Matolcsy szavait követően pedig zuhanórepülésbe kezdett a forint. Nos, még ha meg is engedjük, hogy pontosan nem tudhatjuk a forintgyengülést kiváltó okokat (az időbeli egymásutániság még nem oksági kapcsolat), azt azért biztosan kijelenthetjük, hogy ha két ember mondja (vagy két jegybank csinálja) ugyanazt, az nem ugyanaz. Mario Draghi személyes hitelességét alátámasztja az egész Európai Unió, de legkiváltképpen a közösség vezető országa, Németország gazdasági ereje. Matolcsy miniszter szakmai és személyes hitelét jólneveltségem okán nem minősíteném, ráadásul nincs is, ami alátámassza; a magyar jegybank mögött egy ezer sebből vérző gazdaság áll, így aztán ha ez a jegybank próbál(na) bármennyire is jelentős volumenben állampapírt vásárolni (és ehhez pénzt teremteni), szinte biztos, hogy a dolognak nem lenne jó vége (forintgyengülés, hozamemelkedés).

De térjünk vissza az euróhoz; egy évvel ezelőtt Európán belül és kivül szinte mindenki biztosra vette az eurózóna felbomlását (emlékszünk még Simon Wolsfon brit üzletemberre, aki 250 000 fontos díjat ajánlott fel annak, aki megmutatja az eurózónából kivezető legsimább utat?). Az azóta eltelt idő az euró, a föderális Európa híveit (jelen sorok íróját is közéjük értve) látszik igazolni.

Ami történt, mindenesetre figyelmeztetés kéne, hogy legyen euroszkeptikus kormányunk és benne a legszkeptikusabb, a kormányfő számára. Túl hamar írták le az Európai Közösséget, túl hamar kezdtek el „lekonyuló nyugati fáklyákról”, „erősödő keleti szélről” és egyéb zöldségekről fantáziálni, és sajnos gyakorlati politikájukat is ezekhez a fantazmagóriákhoz igazítani. A meccs (hogy a kormányfő nyelvét beszéljem) ugyan még biztosan nincs lefutva (gondoljunk Berlusconi, Orbán Viktor egykorvolt barátjának és példaképének újbóli jelentkezésére), de az jól látszik, hogy a közösség értékeit maguknak valló, az együttműködő stratégiát választó országok nagyságrendekkel jobb eséllyel veszik fel a küzdelmet a válsággal, mint a lassan mindentől és mindenkitől elszigetelődő Magyarország.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.