Film

A kém, akit szeretünk

Sam Mendes: 007 – Skyfall

  • Greff András
  • 2012. október 26.

Film

Daniel Craig a legjobb dolog, ami csak a Bond-franchise-zal megeshetett. Ebben, hihetnénk, mindenki egyetért, de nem egészen így van: az előző két Bond-részt, de különösen a Quantum csendjét olyan kritikai hangok is kísérték, amelyek szerint a nagy múltú sorozat túlságosan messzire rugaszkodott az Ernyey Béla deluxe-kiadásaként sürgölködő Pierce Brosnan és persze híres elődjeinek (leszámítva azért alighanem a betonszürke Timothy Daltont) markáns stílusától, feláldozva a glamúrt és az eleganciát a brutalitás töltényhüvelyekkel és embervérrel megszórt, modernizált oltárán. A legújabb Bond-mozi alkotói nyilvánvalóan tudnak ezekről a rajongói sóhajokról, ám – miközben, egyebek mellett, egy erősen megreformált Q visszaemelésével tesznek néhány vállalható kikacsintós gesztust – a múltidézést szerencsére megint másra hagyják.


Sam Mendes rendezőnek és három írójának akad dolga így is, hiszen a Skyfall, és talán ez benne a legváratlanabb, valóságos tétre játszik. Míg a másodrangú Bourne-filmként kacsázó Quantum csendjében a korábban oly meggyőző antrét produkáló neo-Bondot halálosabbnak próbálták mutatni az új idők új sztárjainál is, addig a Skyfall már arról szól (és nem csak metaszinten vagy az egyre leamortizáltabb főhős karakterébe kódoltan), hogy vajon megőrizhető-e egy ember (egy mítosz, egy filmsorozat és így tovább) méltósága akkor, amikor pályája az őszi szakaszába fordul, s immár rég nem ő a korszak hőse. Az, hogy erre a kérdésre ezúttal igenlő válasz adható, önmagában is szép teljesítmény, ám távolról sem ez Mendes rendezésének lényege: ami az egyébként csak közepesen akció- és feszültségdús Skyfallban a legjobban becsülhető, az a majd’ mindvégig jelen lévő elégikus hangulat. A nagypályás akciófilmezésbe életében először belekóstoló Mendes ebben, vagyis az atmoszférateremtésben tud igazán komolyat dobni, legyen szó akár a választott környezet (Sanghajtól a magasztosan zord skót felvidékig), akár az elgyötört ábrázatok kiaknázásáról.

Más kérdés, hogy a kényszernyugdíjazását épp csak megúszó 007-es és a már vénülő kezével egy ütemesen széjjelhulló ügynökséget kommandírozó M borús, bár néhány hol jobb, hol zsengébb viccel is megtoldott kalandjához Mendes nem igazán talált autonóm hangot. A feljebb fokozott realizmus és a főhős nyúzottsága csakúgy, mint Javier Bardem egészen Joker-szerű, bár távolról sem annyira átütően tébolyult főgonosza Christopher Nolan Batman-szériájának masszív befolyásáról beszél, amely már-már parodisztikus méreteket ölt a film végén, amikor is Bondunk megkapja a maga Wayne-kastélyát a hozzá tartozó Alfreddel együtt, akit úgyszintén egy brit legenda, Albert Finney alakít. A teljes képhez azonban akkor jutunk, ha hozzátesszük: öregember kezében már rég mutatott ilyen jól a fegyelmező karabély.

A Fórum Hungary bemutatója

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.