Az emlékező tükör?

  • .
  • 2008. október 30.

Film

Az amerikai költő, Oliver Wendell Holmes 1859-ben publikált esszéjében a fényképet emlékező tükörhöz hasonlította. Holmes a "mechanikus objektivitás" korában élt és alkotott, amikor az uralkodó felfogás szerint a szubjektív megfigyelő beavatkozásának és értelmezési kísérleteinek radikális visszafogásával lehetséges a valóság és a természet objektív ábrázolása. Az alkotó, a művész, a tudós, a megfigyelő szerepét mechanikus folyamatoknak kell átvenniük, hogy áttételek nélkül sikerüljön közel férkőzni a valósághoz. Rév István

Az amerikai költő, Oliver Wendell Holmes 1859-ben publikált esszéjében a fényképet emlékező tükörhöz hasonlította. Holmes a "mechanikus objektivitás" korában élt és alkotott, amikor az uralkodó felfogás szerint a szubjektív megfigyelő beavatkozásának és értelmezési kísérleteinek radikális visszafogásával lehetséges a valóság és a természet objektív ábrázolása. Az alkotó, a művész, a tudós, a megfigyelő szerepét mechanikus folyamatoknak kell átvenniük, hogy áttételek nélkül sikerüljön közel férkőzni a valósághoz.

Ma nem a vita contemplativa világában élünk: nem hisszük, hogy a világfürkésző szemünkre vár türelmesen, hogy passzívan felkínálja magát a tiszta valóság közvetlen ábrázolásának. Ma úgy képzeljük, hogy a külvilág hat ránk, amiképpen mi is folyamatos beavatkozásunkkal alakítjuk a bennünket körülvevő világot, amelyet megváltoztatunk, miközben tanulmányozzuk, manipuláljuk, hiszen csak így szerezhetünk felőle értelmes ismereteket, csak így ismerhetjük ki a természetét.

Képekkel túlzsúfolt korunkban, amikor a szövegek helyét is képek veszik át, a múlt elsősorban ezekben él, ám tudjuk, hogy nem ártatlanok, nem tiszták, nem manipulálatlanok; nem alkalmasak arra, hogy közvetlen betekintést nyerjünk általuk a világ dolgaiba. A dokumentarista nemcsak a kamerát tartja a kezében, de a filmkészítés egész folyamatát; nem a valóságot, hanem a rendező filmjét nézzük. Az állandó hírek világában úgy tűnhet: az erőszak az igazság, a valóság emblémája. Ha a dokumentumfilmes meg akarja győzni a nézőt alkotásának valóságtartalmáról, túlságosan gyakran kell erőszakos képekhez, eseményekhez, történetekhez folyamodnia, mintha nem is lehetne más eszközt találni a dokumentarista hitelesség megteremtéséhez.

Komoly dokumentaristák mindig tudták, hogy a filmes és a néző között hallgatólagos megállapodás létezik: egy "valóságteszten" kell a filmnek átmennie ahhoz, hogy eleget tegyen az elvárásoknak. A teszt sosem pontosan formalizált, nincsenek leírt, át nem hágható szabályai, de a néző arra vár, hogy a filmes meggyőzze: bőrét vitte a vásárra azért, hogy feltárja azt, amit a világból megmutatásra fontosnak lát. Nem a képek témája, az ég színe, a vér mennyisége, nem a műfaja teszi a dokumentumfilmet; nem a cinéma vérité, nem a mobiltelefonon az eseménnyel egy időben rögzített felvétel garantálja a kép igazát, hanem a filmkészítő látható, bizonyítható igyekezete, ambíciója, megközelítése, a történetileg mindig változó, ám létező dokumentarista stratégia. Nem hiszünk már semmiféle automatizált, előre szabályozott folyamatnak, amely biztosítéka lehetne a valósághűségnek (amely különben a mechanikus objektivitás kora előtti ambíció volt, ezzel éltek a herbáriumok illusztrátorai, hogy valóságosabb növényeket hozzanak létre, mint a természet esetleges teremtményei). Ellenkezőleg és paradox módon azt a rendezői, filmkészítői tervet keressük, amelynek megvalósulása biztosíthatja, hogy olyat látunk, amilyet talán még sosem, úgy láthatjuk a saját világunkat, ahogyan még sosem tekintettünk rá. Nem a rendező hiányát akarjuk, ellenkezőleg, a nyilvánvaló rendezői szándékot, az értelmes, tisztességes értelmezés esélyét. Nem az alkotói szubjektum önmegtartóztatását, hanem a szükséges beavatkozás elfogadható magyarázatát.

Rév István

OSA Archívum

Az ötödik év

Az ötödszörre megrendezett fesztivál ötnapos programja ismét gazdag választékot kíván nyújtani a világ dokumentumfilm-terméséből.

Az idei Verzió Nemzetközi Panoráma 26 ország 30 filmjét kínálja - egy kivételével valamennyi magyarországi ősbemutató. Ezt egészíti ki a 10 hazai díjnyertes vagy premierfilm. A kortárs munkákat 5 klasszikus mű helyezi történelmi kontextusba; Jean Rouch, Errol Morris, Gazdag Gyula, Krzysztof Kieslowski és Robert Drew mind a műfaj mesterei. A Tükörcserepek Kína történelméből c. összeállítás széles választékát adja a provokatív és feltáratlan témáknak, amelyek nemcsak a mai Kínára vannak hatással, de a világ egészére is. A Fesztivál Keresztutak programjának idei vendége a DOK Leipzig, mely tematikailag sokszínű, díjnyertes filmeket mutat be az utóbbi évek terméséből.

Öt éve alatt a Verzió hagyománnyá tette az emberi jogi filmfesztivált Budapesten, és reményeink szerint hozzájárult a világ dokumentumfilm-készítésének jobb megismertetéséhez. Választásaink visszaigazolását láthatjuk abban, hogy filmjeink felkeltették a magyar filmforgalmazók és tévécsatornák figyelmét. Bízunk benne, hogy programjaink idén is széles nézősereget vonzanak, és a filmekből minél többet viszontlátunk majd a mozikban. Várunk mindenkit 2008. november 4-9. között, a Verzió ötödik születésnapjának programjain!

Oksana Sarkisova

programigazgató

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.