Egyesült állatok

Film

A világ állatai szót kérnek, mert méltánytalannak találják a környezet folytonos pusztítását, méghozzá Erich Kästner-i hangnemben. Amit látunk: 90 perces WWF-promóvideó, keverve némi dalolgató Disney-utóérzülettel. Az elegy azonban meglehetősen jó, mert végül egész nevettető és csak egészen kicsit didaktikus rajzfilmet kapunk.

A mű fele arról szól, hogyan is lehetséges egy kontinensre keverednie a szurikátának, az oroszlánnak, a gall kakasnak, a jegesmedvének, két ősöreg galápagosi teknősnek, egy kengurunak és egy tasmán ördögnek. Persze mindegyikük valamilyen emberi disznóság hatásától sújtva szalad világgá, aminek igazolásául fél óráig sorozatosan kapjuk a sokkoló történeteket lángoló ausztrál bozótosról, elsüllyedt tankhajóról, olvadó jéghegyekről, gonosz szakácsokról és a kiszáradó szavannáról. Miközben pedig, míg az állatsereglet a folyómeder mellett szomjazik, álszent természetvédők konferenciáznak a hipermodern paradicsomukban. De az állatok megelégelik ezt, és Billy, a fontoskodó szurikáta vezetésével nekiindulnak "kiszabadítani" a folyót, lendületesen és mókásan, jól eltalált zenei betétekkel, igényesen megrajzolt figurákkal. Ötletes fickókat látunk, akik ügyesen karikírozzák a különböző nemzetekről alkotott előítéleteket: itt vannak az őrült és extrém ausztrálok vagy éppen a forradalmi akcentussal parádézó francia kakas. Csupán a történet végén kap az egész valami enyhén ragacsos mázt, az üzenet viszont nyilvánvaló: vigyázzunk egymásra. Bájos és szórakoztató esélyegyenlőségi kiáltvány aprónépeknek.

Forgalmazza a Fórum Hungary


Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.