"Eljátszhattam volna a rosszfiút" - Bryan Ferry énekes-dalszerző

Film

Bryan Ferry, a popzene elmúlt negyven évének egyik legfontosabb figurája idén tavasszal adta volna első magyarországi koncertjét, de egészségi problémák miatt több fellépését, köztük a budapestit is le kellett mondania. A pótlásra szeptember 21-én kerül sor a Papp László Budapest Sportarénában - addig is e-mailben megkerestük a Roxy Music frontembereként ismertté vált 65 éves énekest.

Bryan Ferry, a popzene elmúlt negyven évének egyik legfontosabb figurája idén tavasszal adta volna első magyarországi koncertjét, de egészségi problémák miatt több fellépését, köztük a budapestit is le kellett mondania. A pótlásra szeptember 21-én kerül sor a Papp László Budapest Sportarénában - addig is e-mailben megkerestük a Roxy Music frontembereként ismertté vált 65 éves énekest.

*

Magyar Narancs: A tavasz folyamán le kellett mondanod több fellépésedet, köztük a budapestit is, de azóta ismét turnézol. Teljesen rendbe jött az egészséged?

Bryan Ferry: Remekül érzem magam, és már három hónapja zajlik a turném - szerencsére azóta nem adódtak problémák.

MN: Legutóbbi lemezed, az Olympia hemzseg a vendégsztároktól. Hogyan szedted össze őket?

BF: Vannak köztük nagyszerű zenészek, akikkel már régebben is együtt dolgoztam, például David Gilmour, Nile Rodgers és Marcus Miller. Aztán némelyikükkel az elmúlt pár év során hozott össze a sors. A Groove Armadá-s srácokkal Ibizán találkoztam, amely, mint tudjuk, nagyon fontos hely a tánczene szempontjából, és ahol ők elég sokat dolgoznak. A Scissor Sistersszel New Yorkban jöttem össze, Flea-t, a Red Hot Chili Peppers basszusgitárosát pedig a kortárs művészvilágon keresztül ismertem meg; a közös ismerőseink mutattak be minket egymásnak.

MN: Az új albumon az egyik szám az Alphaville címre hallgat, ami köztudottan egy Jean-Luc Godard-film címe. Milyen mértékben hatott a film a dalra, és úgy összességében mekkora hatással vannak a filmek a zenédre?

BF: A mozi mindig is hatalmas inspirációt jelentett nekem, különösen a klasszikus filmek. Az Alphaville kultuszfilm, akkortájt készült, amikor én művészeti tanulmányokat folytattam, és egy olyan életkorban láttam, amikor az ember nagyon fogékony tud lenni. Sok filmes utalás található a dalaimban, a legtöbb talán a 2HB-ben (az első Roxy Music-lemezen hallható - a szerk.), amit a Casablanca című Bogart-film ihletett - az egy mozitörténeti mérföldkő.

MN: Néhány éve elvállaltál egy kisebb szerepet a Reggeli a Plútón című filmben. Hogyhogy nem álltál neki előbb a színészkedésnek? Biztosan kaptál szerepajánlatokat.

BF: Tény, hogy a karrierem során befutott néhány ajánlat, de nem olyan sok, mint gondolnád. Valahogy mindig rosszkor kerestek meg, vagy pedig az fordult elő, hogy nem tetszett a szerep. Egyszer majdnem sikerült megcsípnem egy nagyobb szerepet, konkrétan a Cliffhanger című filmben, ami érdekelt is volna, mert eljátszhattam volna a rosszfiút. Csak annyi volt a gond, hogy Sylvester Stallone egy tapasztaltabb színészt keresett.

MN: Ha készülne egy film az életedről, kit látnál szívesen Bryan Ferryként?

BF: Sok közül lehetne választani: Arnold Schwarzenegger, Leonardo DiCaprio, George Clooney... Végtelen számú lehetőség van.

MN: 2007-ben kiadtál egy olyan albumot, amin csak Bob Dylan-feldolgozások szerepeltek. Kaptál valami visszajelzést tőle?

BF: Nem, fogalmam sincs, hogy tetszik-e neki a lemez, de remélem, hogy igen.

MN: És ha Dylannek fel kéne dolgoznia egy Bryan Ferry- vagy Roxy Music-dalt, melyiket hallanád tőle szívesen?

BF: Mondjuk az Avalont vagy az In Every Dream Home A Heartache-et - lehetőleg a Nashville Skyline (Dylan 1969-as albuma - a szerk.) hangulatában.

MN: Ki volt az értelmi szerzője a tíz évvel ezelőtti első Roxy Music-újraegyesülésnek?

BF: Sokan szerették volna, hogy álljunk össze, én meg úgy gondoltam, miért ne. Remek élmény volt.

MN: Mindig újabb és újabb pletykák jönnek a zenekar visszatérő lemezéről. El fog valaha is készülni?

BF: Továbbra is folyik az új Roxy Music-album szponzorának keresése...

MN: Milyen zenészekből állítanád össze a tökéletes kísérőzenekarodat?

BF: Marcus Millernek mindenképp benne kéne lennie, Al Jackson dobolna, Prince gitározna, Booker T. Jones billentyűzne és a Staple Singers vokálozna.

MN: Nemrég felléptél Kate Moss esküvőjén, aki amúgy az Olympia borítóján is szerepel. Te ajánlottad, hogy fellépsz, vagy ő kért fel?

BF: ' kért fel, és én természetesen igent mondtam. Az egész zenekar nagyon élvezte a bulit.

MN: Paul McCartney is ott volt az esküvőn. Milyen érzés úgy énekelni, hogy közben ott táncol a zenédre?

BF: Ez a buli szürreálisabb élményei közé tartozott...

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.