Film

Hisztéria

  • - kg -
  • 2012. december 15.

Film

Valakinek egyszer a vibrátort is fel kellett találnia, és valakinek egyszer a vibrátor feltalálójáról is filmet kellett készítenie.

Talán csak megszokásból, hiszen a feltalálókról filmet szokás készíteni, vagy talán azért is, mert valakinek támadt egy elmesélni való története. Hogy melyik is a fennálló tényállás, nos, e tekintetben nem leszünk okosabbak a film láttán; okosabbak annyival leszünk csak, hogy megtudhatjuk: egy jóravaló brit orvosdoktor szabadalmaztatta a nagy jövő előtt álló szerkezetet, s tette mindezt abban a szexuális segédeszközökben szegényes korban, melyet viktoriánus Angliának neveznek a szextankönyvek. Ez az a kor, melyben nem egy orvos veszélyeztette kezének épségét - bizony, sok dolguk volt a női lábak közt szorgoskodó orvosi kezeknek, melyek a népbetegségnek tartott hisztériát voltak hivatva kimasszírozni a páciensből. Történetünk szempontjából egyébként sem a gyógyításban megfáradt csuklók, sem az elektronikus tollseprűből kifejlesztett szerkezetek nem fontosak, történetünk ugyanis semmiben sem különbözik az ötórai teához felszolgált, kosztümös brit cukiságok vibrátormentes fősodrától, mely tízévente kitermel egy új Hugh Grantet, miközben még a régi sem töltötte ki szolgálati idejét. A vibrátor csak dísz a vígjátékon, melynek hőse egy megfáradt csuklójú, de tehetséges fiatalember, akinek választania kell a szemforgató társadalom és egy haladó szellemű úrilány között. Időközben feltalálják a vibrátort is, de az is lehet, hogy a zenélő autódudát - csak szerelem legyen meg tea és jó kedély.

Forgalmazza a Budapest Film

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.