rés a présen

Lehántani a fóliát

Somlyai Fanni programigazgató, Verzió fesztivál

Film

Orosz–ukrán háború, kallódó fiatalok, otthonápolás és dekolonizáció; a november 6-án induló Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál ezúttal is aktuális társadalmi, politikai, emberi jogi és környezeti kérdésekkel foglalkozik. Az idei programról és a fesztivál elmúlt húsz évéről beszélgettünk.

rés a présen: Az idei lesz a 21. fesztivál, s a szervezőcsapat is megújult. Mit jelent ez pontosan?

Somlyai Fanni: A korábbi igazgató, Oksana Sarkisova a 20. Verzió után vonult vissza, de lemondása után is kapcsolatban lesz a Verzióval: ő maradt a Képkereső szekció kurátora. Fesztiváligazgatóként Gyureskó Enikő, programigazgatóként pedig én vettem át a helyét. Új kurátorokat kértünk fel: az idén Debre Zsuzsa, Dér Asia, Horányi Péter és Szirony Szabolcs működtek közre a versenyprogram, a tematikus szekciók és a programok kialakításában. Itt vagyunk címmel az idén először lesz egy LMBTQ-szekciónk, amelynek kurátora Kristýna Genttnerova, akinek a cseh Mezipatra Queer Film Festival programigazgatójaként nagy rálátása van az ilyen témájú dokumentumfilmekre. Ötödik alkalommal rendezzük meg VR filmekre specializálódott válogatásunkat, ezért Bakk Ágnes és Szabó András feleltek.

rap: Hogyan került kapcsolatba a Verzióval?

SF: 2018 óta dolgozom itt. Programasszisztensként kezdtem, majd nevezési koordinátor lettem, évről évre adódtak össze a feladataim. Főleg a nevezéssel, a beérkező filmekkel, az előválogatókkal foglalkoztam, tartottam a kapcsolatot a kurátorokkal, pályázatokat írtam. Ezen feladatok egy része máig megmaradt, csak kiegészült egyebekkel. Már az év elejétől elkezdődik a rostálás, azaz a filmnézés. Tavaszszal van a nevezési időszak, miközben ősszel és tavasszal is zajlik a fesztiválszezon: minden évben ott vagyunk a partnerfesztiválokon, például a világ egyik legnagyobb emberi jogi filmes seregszemléjén, a cseh One Worldön és a Doc Around Europe hálózat egyéb tagjainak eseményein, de a Berlini Filmfesztiválon is jártunk, hogy a profilunkba vágó dokumentumfilmeket keressünk. A legtöbb filmet ugyanis mi hívjuk meg a Verzióra, ehhez tartani kell a kapcsolatot a partnereinkkel. Emellett évente öt-hatszáz nevezés is érkezik hozzánk.

rap: A Verzió idei jelmondata: „Kibomlik a valóság”. Mire utal ez?

SF: Úgy érzem, ebben a kifejezésben ott van az esszenciája mindannak, amin egész évben dolgozunk. Hogy mi az, amit fontosnak tartunk, milyen filmeket, beszélgetéseket, szakmai programokat szeretnénk. A mottó utal a közelmúlt könyvfóliás botrányára is, amely képi metaforaként is megjelenik a vizuáljainkban: igyekszünk lehántani a fóliát. A filmjeinkkel és programjainkkal ugyanis szeretnénk kibontani és közelebbről megnézni azokat a témákat, amelyeket társadalmi szinten tabusítottunk.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.