rés a présen

Lehántani a fóliát

Somlyai Fanni programigazgató, Verzió fesztivál

Film

Orosz–ukrán háború, kallódó fiatalok, otthonápolás és dekolonizáció; a november 6-án induló Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál ezúttal is aktuális társadalmi, politikai, emberi jogi és környezeti kérdésekkel foglalkozik. Az idei programról és a fesztivál elmúlt húsz évéről beszélgettünk.

rés a présen: Az idei lesz a 21. fesztivál, s a szervezőcsapat is megújult. Mit jelent ez pontosan?

Somlyai Fanni: A korábbi igazgató, Oksana Sarkisova a 20. Verzió után vonult vissza, de lemondása után is kapcsolatban lesz a Verzióval: ő maradt a Képkereső szekció kurátora. Fesztiváligazgatóként Gyureskó Enikő, programigazgatóként pedig én vettem át a helyét. Új kurátorokat kértünk fel: az idén Debre Zsuzsa, Dér Asia, Horányi Péter és Szirony Szabolcs működtek közre a versenyprogram, a tematikus szekciók és a programok kialakításában. Itt vagyunk címmel az idén először lesz egy LMBTQ-szekciónk, amelynek kurátora Kristýna Genttnerova, akinek a cseh Mezipatra Queer Film Festival programigazgatójaként nagy rálátása van az ilyen témájú dokumentumfilmekre. Ötödik alkalommal rendezzük meg VR filmekre specializálódott válogatásunkat, ezért Bakk Ágnes és Szabó András feleltek.

rap: Hogyan került kapcsolatba a Verzióval?

SF: 2018 óta dolgozom itt. Programasszisztensként kezdtem, majd nevezési koordinátor lettem, évről évre adódtak össze a feladataim. Főleg a nevezéssel, a beérkező filmekkel, az előválogatókkal foglalkoztam, tartottam a kapcsolatot a kurátorokkal, pályázatokat írtam. Ezen feladatok egy része máig megmaradt, csak kiegészült egyebekkel. Már az év elejétől elkezdődik a rostálás, azaz a filmnézés. Tavaszszal van a nevezési időszak, miközben ősszel és tavasszal is zajlik a fesztiválszezon: minden évben ott vagyunk a partnerfesztiválokon, például a világ egyik legnagyobb emberi jogi filmes seregszemléjén, a cseh One Worldön és a Doc Around Europe hálózat egyéb tagjainak eseményein, de a Berlini Filmfesztiválon is jártunk, hogy a profilunkba vágó dokumentumfilmeket keressünk. A legtöbb filmet ugyanis mi hívjuk meg a Verzióra, ehhez tartani kell a kapcsolatot a partnereinkkel. Emellett évente öt-hatszáz nevezés is érkezik hozzánk.

rap: A Verzió idei jelmondata: „Kibomlik a valóság”. Mire utal ez?

SF: Úgy érzem, ebben a kifejezésben ott van az esszenciája mindannak, amin egész évben dolgozunk. Hogy mi az, amit fontosnak tartunk, milyen filmeket, beszélgetéseket, szakmai programokat szeretnénk. A mottó utal a közelmúlt könyvfóliás botrányára is, amely képi metaforaként is megjelenik a vizuáljainkban: igyekszünk lehántani a fóliát. A filmjeinkkel és programjainkkal ugyanis szeretnénk kibontani és közelebbről megnézni azokat a témákat, amelyeket társadalmi szinten tabusítottunk.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

A végtelenített Simonka-per a bírói függetlenség árnyékában

A Simonka-per bírája, Laczó Adrienn lemondása nem a politikus elleni büntetőperről szól, de azt (is) nagymértékben befolyásolja. Egyrészt a szemünk előtt játszódik le egy irreálisan elhúzódó elsőfokú bírósági eljárás, másrészt a bírósági szervezet súlyos rendszerhibái mutatják, hogy egy tárgyalás hogyan fordul bohózatba és mi lesz a bírói autonómiával.