Tévésorozat

Nem habzik

Marslakók

  • Baski Sándor
  • 2012. március 20.

Film

A Marslakók „egy világszinten új kezdeményezés, magyar találmány” lesz – ezt ígérték a köztévé napi sorozatának készítői. Két héttel a kezdés után úgy tűnik: a dicséretes ambíciók mellől hiányzik a szakmai tudás.

Hogy a közszolgálati adók négy- (esetleg nyolc)évente gazdát és állományt cserélnek, olyan magától értetődőnek számít, mint a tavaszi és őszi óraátállítás. Hírértéke már csak annak van, amikor a dolgok természetes rendjét váratlanul megzavarja egy-egy anomália. Az eddig nem éppen kormányközeli körökben (lásd: Heti Hetes) mozgó Jáksó László megjelenése a köztévében egy új napi sorozat kreatív producereként pont ilyen esemény volt. A döntés híre jelentős kognitív disszonanciát váltott ki mindkét politikai oldalon, hiszen nem szokás csak úgy átdobni kétmilliárdot (a tervek szerint ennyibe fájna a sorozat három év alatt) a barikád túloldalára.

Pedig ha Jáksó személyétől elvonatkoztatunk, és csak a sorozat reklámkampányára, illetve az eddig bemutatott epizódokra koncentrálunk, már nem is tűnik olyan érthetetlennek, hogy mit keresnek a Marslakók a kormány tévéjében. Egy olyan kurzushoz, amely szentül hiszi, hogy a gazdasági törvényszerűségeket egyik pillanatról a másikra, pusztán az akarat erejével újra lehet írni, milyen más audiovizuális produktum illene, mint amely kezdésként rögtön az egész műfaj megújítását tűzi ki célul?

Tegyük hozzá rögtön: az unortodox módszerek alkalmazása a (populáris) kultúra bármelyik ágában a politika világával ellentétben kifejezetten dicséretes ambíciónak számít. A szabályok átírásához azonban nem árt legalább a szakma alapjaival tisztában lenni. Jáksóék egy olyan napi szériát vizionáltak, amely elmossa a dokumentum és fikció közti határokat, többek közt azzal, hogy a (saját keresztnevükön szereplő) főhősök napi aktualitásokról csevegnek, illetőleg önmagukat alakító sztárok tűnnek fel. Már az megérne egy bekezdést, hogy a Szomszédok után mennyire számít nóvumnak ez az ötlet, pláne, hogy Lenke néniék, a Marslakókkal ellentétben a politikáról is diskurálhattak, de ennél relevánsabb az a kérdés, hogy vajon az online újságírók életének izgalmai elég muníciót jelentenek-e egy éveken át futó napi sorozat számára.


 

Tíz epizód után a válasz egyelőre nemleges. Nem kétséges, hogy a műfaj Amerikában praktizáló nagyjai még a hidegburkolók életéről is izgalmas szériát tudnának kanyarítani, a Marslakókhoz képest azonban egyelőre a Jóban-rosszban is a napi szappan felülmúlhatatlan csúcsteljesítményének számít. A jelenleg mindössze 150 ezer (a 18–49-es korosztályban 35 ezer) kitartó honfitársunk által követett sorozattól egyelőre nem az lenne a bravúr, ha nézettségben megközelítené vetélytársait, hanem ha a legalapvetőbb technikai és dramaturgiai szabályokat képes lenne legalább egy epizód erejéig betartani. Kezdetnek az is megtenné, ha az operatőrök nem ötletszerűen rángatnák a kamerát, ha a jelenetek nem ad hoc módon indulnának és végződnének, és csak akkor szólna a harsány háttérzene, amikor feltétlenül szükséges. A következetes karakterépítés, a modorosságoktól mentes dialógusok és a választott téma ismerete – ebben az univerzumban futárral érkezik a papírkép az online lap szerkesztőségébe – már csak bónusz lenne.

Mindettől függetlenül nem elképzelhetetlen, hogy a Marslakókat, miután szép lassan hagyományos szappanoperává transzformálják, és az alkotók is sikeresen elsajátítják a sorozatgyártás alapjait, megszokja a közönség, pont úgy, ahogy a Barátok közttel is történt. Jelen pillanatban ez a két alternatíva kínálkozik a széria jövőjével kapcsolatban: langymeleg középszer, vagy bukással végződő, unortodoxiának hazudott dilettantizmus.

M1, minden hétköznap 20.10-től

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.