Új magyar akcióthriller-sorozat: így nyitott a Szérum

  • Gera Márton
  • 2015. december 24.

Film

Magyarország jobban teljesít – már ami a sorozatokat illeti. Már nem is elég egy kezünk, hogy megszámoljuk, hány hazai gyártású széria került a tévébe.

Magyar sorozat magyar sorozat hátán: de még csak lessük, hogy a mennyiség mikor csap át minőségbe. Persze, előbb-utóbb az HBO után talán az összes tévécsatorna megtanulja, hogyan is lenne érdemes sorozatokat készíteni.

false

S valljuk be, jó lenne, ha végre kijelenthetnénk, hogy nekünk is van egy remek akcióthriller sorozatunk. Most lett egy, csak nem túl remek. De nem is túl magyar: mintha minden jelenetével próbálná tagadni, hogy magyar. Külföldi rendszámú kocsikkal furikáznak, és a helyi híradót nemes egyszerűséggel Local News-nak nevezik benne. Mert a Szérum egy percig sem tagadja, hogy egy massza, a forgatókönyvírók láthatólag összegyúrták, amit az amerikai sorozatokban láttak. Van itt minden, mint a búcsúban, és ha jól sejtjük, csak még nagyobb kuszaságok várhatók. Orosz maffiózó üldöz egy lányt, aki kilovagolt valahová, miközben egy férfi nagyon furcsán jár és beszél, mert a saját felesége elgázolta, és van egy újságíró, aki mindent csinál, de még véletlenül sem ír. Ebből kellene valami értelmeset kihozni, és aki azt hiszi, lehetetlen a feladat, annak valószínűleg igaza van.

A Szérum folyamatosan emelni akarja a tétet

false

Minden egyes jelenetével szeretné meghökkenteni a nézőt, csak logika nincs benne. Minden csak látvány, akció, és egyúttal minden csak bárgyú számítógépes technika: az autók úgy robbannak fel, hogy még egy videojáték fejlesztői is kacagnának rajta. Azon már nem lehet ennyire kacagni, hogy a szereplők elég jellegtelen figurák: Czukor Balázs enervált alakítására egyedül az lehet a magyarázat, hogy biztosan ő is kapott valamilyen szérumot. Ahogy a hangalámondás sem segít, ami azért már néhány évvel ezelőtt is kínos lett volna.

Ha hihetünk az előzeteseknek, a sorozatot elvileg nemzetközi piacra szánják, és tényleg csak az a szerencse, hogy mindig van idő visszakozni.

Vetítik minden hétköznap este 22.30-tól az RTL 2-n


Figyelmébe ajánljuk

Félmosoly

E sorok írója kevés nyomasztóbb filmet látott, mint ez a számos fesztiválon (egyebek közt a cannes-in) díjazott darab. Eleinte csak kicsit kényelmetlen a társtalan és mint lassan kiderül, családtalan szülésznő története, végül azonban szinte elviselhetetlen a sorstól kizsarolt, hamis idill feszültsége.

Buffalo Soldiers

  • - turcsányi -

Van ilyen film egy rakás, egytől egyig hősköltemények. Talán csak abban különböznek, hogy némelyeknek odaírják az elejére, hogy „igaz történet alapján”, némelyeknek meg nem.

És mindenki másnak

Az előadás Ken Loach 2016-os, Cannes-ban Arany Pálma díjat nyert filmjének adaptációja. Nagy port kavart a mű, még a brit parlamentben is téma volt. A szívrohamon átesett asztalos (a színpadi adaptációban ácsmester) kilátástalan bolyongása az angol szociális és egészségügyi ellátó rendszerben ugyanis a döntéshozókkal szembeni vádiratként is felfogható.

Fénytörésben

  • Veres András

Kardos András gyakran él új könyvében (is) a skizofrénia kifejezéssel; szerinte édesapja, Pándi Pál „morális skizofréniában” élt és alkotott, a vele párhuzamba állított Fehér Ferencet pedig (akiről könyvet szándékozik írni a közeljövőben) a „szabadság-skizofrénia” jellemezte. Könyvét olvasva ő maga is úgy jelenhet meg előttünk, mintha valamifajta furcsa fénytörésben állítaná elő szövegeit.

Palotám Pesten

A Szabadság téri tőzsdepalota 1905. október 30-án kezdte meg működését egy valahai kaszárnya helyén. Az ünnepélyes avató elmaradt, és már egy hónappal a nyitás után kezdetét vették az 1907-ig eltartó átalakítási munkálatok.

Bűnözők között

Kedden frissítette az Egyesült Államok pénzügyminisztériumához tartozó Office of Foreign Assets Control, azaz a külföldiek vagyonát ellenőrző hivatal az ún. blokkolt személyek szankciós listáját, amelyen január 7-től immár Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője is szerepel.

Edward Young jóslata

  • Földényi F. László

Edward Young angol költő 1759-ben Vélekedések az eredeti kompozícióról című esszéjében feltette a kérdést: „Eredetinek születve hogyan lehetséges, hogy másolatokként halunk meg?” Válasza: mert majmokként viselkedünk és egymást utánozzuk.